בדיקה דרמוסקופית לשומות

לרוב, כשמדברים על שומות או נקודות חן מתייחסים לנגעים העוריים החומים שחלקם מולדים ומרביתם נרכשים לאורך החיים.

שומות או נקודות חן מורכבות מתאים שנקראים מלנוציטים והם אחראים על ייצור פיגמנט המלנין, שקובע את גוון העור שלנו. מספר התאים בנגע וגובה מצבור שכבות העור הם שקובעים את צורת נקודת החן וצבעה - שנעים ממקולה (כתם) חומה בהירה ועד פפולה (נגע מורם) בגוון חום כהה.  

כשהמלנוציטים עוברים למצב של גדילה לא תקינה, נוצרת מלנומה: גידול עורי אלים. אומנם רק 2% מגידולי העור הם מלנומה, אבל הם נחשבים למסוכנים ביותר ולגורם האחראי לרוב מקרי המוות מסרטן עור. 

בדיקת סקר של השומות, שנקראת בדיקה דרמוסקופית, היא חשובה מאוד, כי היא מאפשרת גילוי מוקדם של גידולי עור - הן מלנומה והן לא-מלנומה. 

הבדיקה הדרמוסקופית מגדילה באופן משמעותי את רמת הדיוק של אבחנת המלנומה מ-60% בבדיקה בלי דרמוסקופ לעד 90% בבדיקה דרמוסקופית של רופאים מומחים בתחום.

שאלות נפוצות

 • למי מתאימה הבדיקה?

  בדיקת סקר לנקודות חן מומלצת בכל גיל פעם בשנה, גם אם אתם מרגישים טוב וגם אם השומות לא השתנו, ובכל מקרה שמופיע נגע חדש שגדל מהר, מכאיב, מגרד או מדמם בלי פגיעה פיזית, קבעו בדיקה דרמוסקופית דחופה.

  מומלץ גם לעשות בדיקה עצמית של השומות ונקודות החן פעם בחודש. עמדו מול מראה ובדקו את כל הגוף, גם מאחורי האוזניים, בקרקפת ובין הבהונות, ואם תזהו נגע עור חשוד שגודלו, צבעו או צורתו השתנו קבעו בדיקה דרמוסקופית אצל רופאת או רופא עור מומחים בהקדם.

 • מהם יתרונות הבדיקה הדרמוסקופית?

  מחקרים הראו שיש יעילות גבוהה לגילוי מוקדם בבדיקות הסקר וככל שמגלים את המחלה מוקדם יותר, כך המלנומה תהיה קלה יותר וכך גם הטיפול בה, שבמרבית המקרים יכול לכלול רק טיפול כירורגי. 

 • איך מתבצעת הבדיקה?

  הבדיקה נערכת בעזרת דרמוסקופ - מכשיר ייחודי שמורכב מפילטרים אופטיים ומקור אור - והוא מאפשר לראות את מבנה הנגעים בעומק הדרמיס השטחי בהגדלה עד פי 10. 

  מטרת הבדיקה היא לחפש מבנים ספציפיים ייחודיים בנגעים תקינים ולא תקינים כאחד, והיא נמשכת רק כ-10 דקות.