שחזור שד: התשובות לכל השאלות וכל האפשרויות שעומדות בפניך

מאת: פרופסור אייל וינקלר

לא מעט נשים שנאלצות להתמודד עם כריתת שד בגלל מחלת הסרטן מתארות תחושות קשות של פגיעה בתפיסת הנשיות ובדימוי הגוף שלהן. כריתת השד פוגעת לא רק בשגרת החיים היומיומית, אלא לפעמים גם בשיווי המשקל ובאיזון הצוואר, הגב והשכמות. 
שחזור שד לא רק משנה את המראה אלא גם משפר את דימוי הגוף ואת התפקוד של הנשים, ומשפיע ישירות על רמת האושר שלהן.
אם את עומדת לעבור כריתת שד מלאה (Mastectomy) או חלקית (Lumpectomy), חשוב שתדעי שביצוע השחזור עוד במהלך הניתוח לכריתת השד הוא המגמה העדכנית ביותר בתחום הכירורגיה הפלסטית המודרנית בעולם.
מעבר לכך, בוינקלר קליניק אנחנו מיישמים טכניקה וכלים מתקדמים כמו משתלים חדישים, שחזור מיקרוכירורגי מהרקמות העצמוניות, מותחני רקמות, יריעות פנימיות תומכות במשתל - Alloderm והזרקת שומן עצמי, שהיא המילה האחרונה בתחום שחזורי השד.

 

האם שחזור השד נכון לי? חיים ללא שד, או ללא חלק מהשד, משפיעים בטווח הארוך על כל אישה באופן שונה. הבחירה שנכונה לאישה אחת לא בהכרח נכונה לאחרת. זו החלטה אישית ובדרך כלל לא קלה. את יכולה לבחור לוותר על השחזור. ללבוש רפידה בצורת שד או לא לעשות דבר כדי לשנות את מראה ותפקוד השד, ולבצע רק את הניתוח להסרת השד או הגידול.
מכל מקום, לא משנה במה תבחרי, דעי שהשיפורים שחלו בתחום הניתוחים הפלסטיים מביאים לתוצאות טובות יותר מאי פעם.

 

מתי הזמן הטוב ביותר לשחזור השד?

העיתוי תלוי ברצון שלך, במצבך הרפואי ובשלב שבו את מצויה בטיפול בסרטן. את יכולה לעבור את השחזור באותו ניתוח שבו מוסר השד או במועד מאוחר יותר. 
אם כבר התחלת בכימותרפיה או בטיפולי הקרנות, שחזור השד יידחה בדרך כלל עד להשלמת הטיפולים האלה. צוות הרופאים הכירורגים, האונקולוגים והמנתחים הפלסטיים יסייעו לך להחליט על העיתוי הנכון בשבילך.
חשוב שתדעי: יכולת הריפוי של העור יורדת באופן משמעותי לאחר ניתוח הכריתה, ועוד יותר לאחר הקרנות וכימותרפיה. יחד עם זאת, עדיין אפשר להגיע לתוצאה טובה בשחזור השד עם משתל. 

 

מהן אפשרויות השחזור השונות?השחזור הפשוט ביותר מתבצע על-ידי הנחת משתלי סילקון ג'ל הנתמכים על ידי יריעות אלודרם. לפעמים הניתוח מצריך הנחת מותחן רקמות שמכין את השטח להנחת משתל סילקון בהמשך. שיטת שחזור נוספת מסתייעת ברקמות עצמוניות שנלקחות מדופן הבטן או הגב ומועברות אל בית החזה. כל אחת מצורות השחזור תלויה באופן אינדיבידואלי במטופלת.
חשוב שתדעי: כאשר הנחת המשתלים כרוכה במתיחת עור ולאחר מכן בהחדרת משתל סיליקון ג'ל קבוע, מדובר בתהליך שנמשך כמה חודשים. מותחן הרקמות ימולא לפי מידת הנפח הרצויה על ידי הוספת מי מלח, בדרך כלל פעם בשבוע לאורך כמה מפגשים.
התייעצי עם הרופא לגבי הרצונות, הצרכים והמצב הרפואי שלך, וגם קחי בחשבון כול ניתוח קודם שעברת, לפני שתקבלי להחלטה לגבי סוג השחזור המתאים לך.

 

שחזור הפטמה והעטרה

ייתכן שתרצי לשקול גם שחזור של הפטמה והעטרה שהוסרו בכריתת השד. שחזור פטמה הוא בדרך כלל הליך שנעשה בהרדמה מקומית וללא אשפוז. אפשר לבצע את שחזור הפטמה לאחר ששחזור השד הושלם. זה מאפשר לרקמה החדשה "להתיישב" במקומה כאשר בונים מחדש את הפטמה והעטרה.
את הפטמה אפשר ליצור מרקמות עצמוניות ואת העטרה בעזרת קעקוע. פטמה תותבת היא אפשרות נוספת. ישנו מוצר סליקון אירופאי שהוא למעשה עותק של הפטמה הטבעית וצבעי העטרה, והוא מודבק לחזה. 

 

כמה זמן אורך הניתוח לשחזור שד?

ההכנה לתהליך, לרבות ההרדמה, עשויה לארוך שעתיים. ברגע שהניתוח מתחיל השחזור ייקח בין שעה לשעתיים, לכל שד. לאחר הניתוח יידרשו כשעתיים-שלוש בחדר התאוששות לפני ההעברה לחדר ההחלמה.

 

למה לצפות אחרי הניתוח לשחזור השד?

בימים הראשונים שלאחר הניתוח ייתכן שתחושי כאב עז ואי-נוחות. במקרה כזה תטופלי במשככי כאב לפי הצורך. 
זמן קצר לאחר הניתוח תתבקשי להזיז את הידיים, אבל ללא הפעלת כוח. ביום שלאחר הניתוח תוכלי לשבת בכיסא. ביום השני רוב המטופלות כבר מתהלכות ללא עזרה. משך השהייה בבית החולים תלוי בסוג הפעולה ובקצב ההתאוששות שלך. אם יש לך שתלים, השהות בבית החולים היא יומיים בממוצע. אם מדובר בשחזור עם רקמות עצמוניות, תידרשי לשהות ארוכה יותר של בין 6-5 ימים.

 

מעקב וטיפול לאחר שחזור השד

כשאת מגיעה הביתה ייתכן שתחווי כאבים, נפיחות ושטפי דם עד כשבועיים לאחר הניתוח. תהיי במעקב פעמיים בשבוע לפחות במרפאתנו.
רוב הנשים חוזרות לפעילות רגילה תוך 6 עד 8 שבועות לאחר הניתוח. זכרי שיעברו כמה שבועות עד שתוכלי לבצע פעילות גופנית מאומצת.
הכריתה והשחזור של השד ישאירו באזור הניתוח חוסר תחושה. במקום שבו הוסרה הרקמה, אולי תרגישי חוסר תחושה ונוקשות ולאו דווקא כאב. עם הזמן, תחזור חלק מהתחושתיות לשדיים שלך ורוב הצלקות ייעלמו.
צורת השד המשוחזר תשתפר בהדרגה במשך החודשים הבאים. המשיכי לבדוק את השדיים שלך בכול חודש, וגשי לממוגרפיה אחת לשנה.
שחזור השד לא משנה את הסיכוי לסרטן חוזר, ובדרך כלל אינו מפריע לטיפולים. אם המחלה תחזור, הצוות הרפואי עדיין יוכל לטפל בך באמצעות ניתוח, הקרנות, כימותרפיה וטיפול ממוקד.