מה שהורם, סופו לצנוח
לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

מה שהורם, סופו לצנוח: החידושים מכנס הפלסטיקאים

לאחרונה השתתפתי בכינוס השנתי של האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית שנערך השנה לראשונה במוזיאון תל־אביב לאמנות.

יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית, ד"ר מאיר כהן, מסביר שהשילוב של עבודת המנתחים הפלסטיים באכסניה האמנותית הזו מבליט את העובדה שהמקצוע שלנו משלב רפואה כירורגית מתקדמת עם תפיסות אסתטיות, דיוק, כישרון ויצירתיות. אלו יכולות הנלמדות במאמץ ובהשקעה רבת־שנים.

תערוכת הצילומים שליוותה את הכינוס הציגה את עבודותיהם של מיטב הצלמים בארץ, שזכו להצצה אל המחוזות המקצועיים והפרטיים של הפלסטיקאים. עבודות הצילום עסקו בממשק המורכב שבין המטופלים למנתח הפלסטי שלהם. העבודות הראו עד כמה העולם של הניתוחים הפלסטיים הוא מרתק ומורכב, כמורכבות הממשק שבין גוף לנפש.

בכינוס הוצגו מספר חידושים מעניינים, ובהם ניתוחים להרמת שדיים שנועדו לעצב מחדש שדיים אשר "צנחו" או "התרוקנו" במהלך השנים כתוצאה מתהליכי הרזיה והשמנה, הריונות, הנקות ועוד.

הניתוחים כוללים שני אלמנטים: צמצום של עודפי העור הצנוח, עיצוב ו"אריזה" מחדש של רקמת השד הצנוח, ובעת הצורך גם השבת נפח רקמת שד שאבדה בעזרת משתלי סיליקון.

הבעיה המשמעותית ביותר בניתוחים הללו היא העובדה שאנו מבצעים בו זמנית גם ניתוח להרמת השד על ידי הסרת עודפי עור, ובאותו הניתוח גם מניחים משתלי סיליקון למילוי השד אשר מכבידים על העור וגורמים בהכרח לצניחתו מחדש.

אז הנה לכן עובדה שאותה מאששים גם עמיתיי המשתתפים בכינוס ובהם מומחים מובילים מאירופה ומארצות־הברית: שדיים שהורמו עוד ישובו לצנוח. השאלה היא רק מתי תתרחש הצניחה מהמצב שהושג בסוף הניתוח, ובאיזו מידה תהיה הצניחה משמעותית לעומת נקודת ההתחלה.

המנתחים הפלסטיים מאמינים שהניתוחים להרמת שדיים מצדיקים את עצמם ואת הצלקות הכרוכות בהם. גם כשהשד צונח חזרה הוא נותר יפה יותר, מורם יותר ומלא יותר מהשד שהיה בטרם הניתוח. ובכל זאת, לא מעט מהנשים העוברות ניתוחים אלה מוצאות עצמן מאוכזבות מצניחת השדיים שלהן בחודשים ובשנים שאחרי הניתוח.

על הרופאים להדגיש בפני הנשים כי בשלב מסוים, תתרחש צניחת שד אחרי הרמתו. התוצאה בסוף הניתוח היא לעולם רק זמנית. בנוסף, נדרש חיפוש אמיתי אחר פתרון טכני למניעת צניחת השד. כאן נכנסות לתמונה יריעות ממקור אנושי או ממקור סינתטי המשולבות בניתוחים להרמת השדיים.

יריעות אלה (המונחות במהלך הניתוח בנוסף למשתלי הסיליקון החדשים שנוספו לאחרונה לשימוש הפלסטיקאים) מאפשרות, כך טוענים המציגים, להשיג שיפור משמעותי בקיבוע המשתל לדופן בית החזה ולשיפור בתוצאות האסתטיות של הניתוחים להרמת שדיים ובניתוחי השחזור אחרי כריתה. מכאן שמטרתן העיקרית של היריעות העוטפות את משתלי הסיליקון בניתוחים להרמת השדיים והשחזור היא להאט את הצניחה (הבלתי נמנעת) של השד שהורם מעלה בניתוח.

עוד הוצגו בכינוס עבודות מחקר וטכניקות לעיצוב מחדש של "העין המתבגרת". על החדש "והישן" בניתוחי העפעף התחתון אכתוב בהרחבה בפעם הבאה. •