כל מה שלייזר יכול לעשות למראה שלך

מאת: ד"ר הדר ישראלי, מומחית לכירורגיה פלסטית ואסתטית, ולרפואת לייזר בוינקלר קליניק


ההתפתחות הגדולה בטכנולוגיית הלייזר הביאה בעשרים השנים האחרונות  למהפכה של ממש בשימוש בלייזר לטיפול במצבי עור רבים, במיוחד בכל מה שקשור בהצערת ובמיצוק העור, אבל גם בהעלמת צלקות, מומים מולדים, כלי דם בולטים ונגעי פיגמנטציה. 
היום, מגוון רחב של טכנולוגיות לייזר זמינות להתחדשות העור ולהצערתו. 
איך עובד הלייזר? שלא כמו האור הלבן בנורת הליבון, שהיא תערובת של כל צבעי הקשת, הלייזר הוא קרן אור ממוקדת בעלת צבע אחד בלבד. כאשר ממקדים את קרן הלייזר האינטנסיבית באזור הבעייתי בעור, הקרן יכולה להרוס את הפיגמנט או הרקמה הנגועה ולעודד יצירת קולגן חדש (חלבון, שהוא אבן הבניה של העור), בלי לפגוע בעור שמסביב.
על אף שאת מרבית טיפולי הלייזר למיצוק העור ואחרים אפשר לבצע בכל עונות השנה, ללא מגבלת חשיפה לשמש, ללא כאבים או תקופת החלמה, ישנם טיפולי לייזר, כמו פילינג או הסרת כתמי שמש, שאותם עדיף לבצע בתקופת החורף כי במהלך הטיפולים ולאחריהם מומלץ להפחית בחשיפה לשמש. 
הלייזר מטפל בכל כך הרבה בעיות ומצבים, לכן החלטנו לרכז בשבילכם את כל הדברים שלייזר יכול לעשות, במקום אחד. 

 

1. הצערה ומיצוק עור הפנים, הצוואר, הידיים והזרועות

 


טיפול בלייזר משמש להפחתת הקמטים בפנים (למשל, מסביב לעיניים, מעל לשפה העליונה ובקו הלסת והמצח). תוצאות הטיפול הן עור פנים מוצק יותר, הרמה קלה של העור הרפוי והעלמה של כתמי פיגמנטציה באזורים שטופלו. מתיחת פנים קלה זו מתאפשרת באמצעות חימום העור, שמעודד יצירת קולגן חדש בעומק העור. 
הפחתת קמטים: מספר הטיפולים הנדרש נע בין 1 ל-4 טיפולים, עם מרווח של 4-2 שבועות בין הטיפולים. הטיפול אינו פולשני, לא כרוך בכאב או בהרדמה וגם לא בתקופת החלמה. 
הבהרת פיגמנטים: מכשיר הלייזר SSR, מאפשר הבהרת פיגמנטים שיצרו השמש והגיל. תוצאות הטיפול כוללות גוון עור אחיד, מרקם עור משופר ומראה כללי צעיר יותר. מספר הטיפולים הנדרש נע בין 1 ל-3, עם מרווח של 4-2 שבועות בין הטיפולים. לאחר הטיפול יש להימנע מחשיפה לשמש, לפחות שבועיים לאחר הטיפול.

 

2. פילינג: פנים / צוואר / ידיים / מחשוף

 קרן לייזר ישירה, קצרה ומרוכזת מכוונת לעבר העור המטופל, ומסירה בדייקנות שכבת עור אחת אחרי השנייה. 
תהליך זה של פילינג והסרת הפיגמנטציה מבוצע באמצעות כוויה שטחית ומבוקרת של העור. כוויה שטחית זו מעודדת יצירת קולגן חדש שיסייע גם להעלמת קמטוטים וקמטים. הטיפול תורם ליצירתו של עור חדש, חלק, מוצק ורענן יותר. טיפול זה מומלץ גם כהליך משלים לפני או אחרי מתיחת פנים. 
לקבלת תוצאות טובות נדרשים 2-1 טיפולים. רמת הכאב במהלך הטיפול היא נמוכה מאוד, אורכו כחצי שעה בלבד ותקופת ההחלמה נעה בין 5-2 ימים. 
לבעלות היסטוריה של הרפס שפתיים, מומלץ לבצע טיפול מונע הרפס לפני הפילינג.
יש להימנע מחשיפה לשמש כחודש לפני הטיפול ולאחריו. בימים הראשונים שלאחר הפילינג יש לקרר את האזור המטופל ולמרוח את המקום בקרם שמנוני או במשחת ביאפין. 

 

3. הסרת נגעים וסקולריים וכתמי דם (קטנים וגדולים)

 

הטיפול בלייזר משמש להסרת כלי דם שטחיים או להעלמת אדמומיות (כמו, Rosacea או Haemangiomas, Telangiectases, ו-Coprosys) בעור הפנים, באזור המחשוף, בכפות ידיים וברגליים (בעיה שכיחה אחרי לידות ותופעה שנגרמת עם הגיל).
טיפול בלייזר להעלמת נגעי כלי הדם נחשב יעיל מבחינה קלינית ועם רמת סיכון נמוכה. נגעים שטחיים וקטנים מגיבים טוב יותר לטיפול מאשר כלי דם עמוקים וגדולים יותר (שמאפיינים בדרך כלל את בני ה-50 ומעלה). לכן, עדיף להתחיל בטיפול מוקדם ככול שאפשר. 
מספר הטיפולים הנדרש נע בין 3-1, עם מרווח של 4-2 שבועות בין הטיפולים. במהלך הטיפולים וכשבועיים לאחר הטיפול האחרון, יש להימנע מחשיפה לשמש. תופעות הלוואי כוללות שטפי דם לאחר הניתוח (purpura) במשך כשבוע עד שבועיים ושינויי פיגמנטציה חולפים. 

 

4. הסרת נגעי עור (קטנים וגדולים) ותלוליות

טיפול בלייזר מסייע להעלמת נגעי עור (כמו גבשושיות, תלוליות עור, skin tags, ו-Xanthalasma) על ידי שיוף והחלקה של העור לגובהו הטבעי, וכן על ידי טיפול עמוק ומבוקר במצבורי שומן תת עורי. הטיפול מתאים בעיקר לבעלי עור בהיר.
הגבשושית, או היבלת, נפוצה מאוד כגידול שפיר על העור שנגרם על ידי זיהום ויראלי. ה-Skin tags, הם נגעים רכים בלתי מזיקים ושכיחים שתלויים על העור. הם מתפתחים עם הגיל ונמצאים לרוב בקפלי העור (צוואר, בית שחי ומפשעה). 
הלייזר מאפשר לשייף את נגעי העור השפירים, להחליק את העור ולהותיר אותו ללא צלקות, או עם צלקת זעירה ביותר.
נדרשים בין 2-1 טיפולים להשלמת הסרת הנגעים. תקופת ההחלמה של הרקמה המטופלת נעה בין 5-3 ימים.

 

5. הסרת קעקועים

הטיפול בלייזר משתנה ממטופל למטופל בהתאם לכמה גורמים שמשפיעים על טכניקת ההסרה: הגיל, הגודל, סוג הקעקוע (מקצועי או חובבני), צבע העור של המטופל והעומק אליו חלחל הקעקוע.
כיוון שכול קעקוע הוא ייחודי, הטכניקה להסרת קעקועים חייבת להיות מותאמת לכל מקרה ומקרה. בעבר הקעקועים הוסרו במגוון שיטות, אבל במקרים רבות הצלקות היו מכוערות מאוד ועדיף היה להישאר עם קעקוע מאשר עם הצלקת. מטופלים שטופלו בעבר יכולים גם הם להיות מועמדים לטיפול בלייזר. קעקועים שלא הוסרו באופן יעיל בטיפולים אחרים עשויים להגיב היטב לטיפול בלייזר, ובלבד שהטיפול הקודם לא גרם להצטלקות מוגזמת.
ברוב המקרים לא נדרשת הרדמה. עם זאת, בהתאם למיקום הקעקוע ולסף הכאב של המטופל יוכל הרופא לבחור בצורת הרדמה כלשהי (למשל, הרדמה מקומית או הזרקת משכך כאבים).
מספר הטיפולים נע בין טיפול אחד לחמישה.

 

6. טיפול בצלקות


טיפול זה מצריך בעיקר סבלנות. מספר שבועות לאחר הטיפול בצלקת, יתחילו כלי דם חדשים לעבור לאזור הפגוע ולהזין את העור. מסיבה זו, בתחילת הטיפול רוב הצלקות מקבלות צבע ורדרד. כמדובר על צלקות שנוצרו בעקבות אקנה, ובגלל שתופעת האקנה הורסת את שומן העור, תהליך העלמות הצלקות יכול לארוך כשנה.

בקליניקה שלנו, הטיפול בלייזר ניתן על ידי ד"ר הדר ישראלי –  מומחית בכירורגיה פלסטית וברפואת לייזר. הטיפולים מתבצעים בעזרת המכשור המתקדם ביותר בתחום:  Co2 scanner /Harmony XL pro, של חברת Alma Laser – חברה מובילה וידועה בעולם בתחום הלייזר אשר מייצרת מכשור פורץ דרך. ד"ר ישראלי שמה בראש סדר העדיפות את ההתאמה האישית של הטיפול, הבטיחות של המטופל ואת ההגעה לתוצאות הטבעיות והאפקטיביות ביותר. ההמלצה על הטיפול המתאים ניתנת במהלך פגישת הייעוץ עם ד"ר ישראלי.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם: