לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה – איך להיות אימא ולהרגיש טוב עם גופך

מאת: ד״ר הדר ישראלי, מומחית לכירורגיה פלסטית ואסתטית, לניתוחים לעיצוב הגוף ולטיפולי לייזר

האימהות של היום שונות ב-180 מעלות מהאימהות של העבר. לעומת עקרות הבית או נשות הקריירה של פעם, היום אנחנו עושות הכול ופעילות בכל תחום שחשוב לנו – גם בבית, גם בעבודה וגם בשעות הפנאי שלנו. לכן אין זה מפתיע שהטרנד של נשות קריירה שיש להן שלושה, ארבעה ואפילו חמישה ילדים בבית הולך ומתפשט במחוזותינו בקצב מואץ. גם אני אשת קריירה ואם לארבעה ילדים שמוקפת באימהות אחרות לארבעה וחמישה ילדים שהן מנכ"ליות או בעלות משרות בכירות אחרות, ולכן אני מכירה היטב את המוד הזה של 4X4X40  – נשים בשנות ה-40 לחייהן, אימהות לארבעה ילדים, שמרוב אקטיביות זוחלות על ארבע בסוף היום. אני שומעת מהן על האתגר שטמון בשילוב של קריירה עם אימהות, על השחיקה המתמשכת והפניות העצמית המצטמצמת. איך שלא מסתכלים על זה, עם כל הטוב הזה ההריונות גם גובים מאיתנו מחיר ולאחריהם רבות מאיתנו מתחילות להרגיש שהגוף בורח לנו בין האצבעות והביטחון העצמי מתדרדר לו במדרון תלול וחלקלק. אז איך מוסיפים את הדובדבן הזה על הר הקצפת של חיינו כדי שנוכל גם לאכול את העוגה וגם להשאיר אותה שלמה? הפתרון הוא ממש במרחק נגיעה.

בתור אימהות, מאוד קל לנו להתעלם מעצמנו ומהדברים שגורמים לנו להרגיש שלא בנוח עם הגוף שלנו. רבות הן הנשים שמקדישות את עצמן לקריירה ולילדים ואפילו לפעילויות שגורמות להן הרבה הנאה, אבל משום מה אינן מעזות להציב את עצמן במרכז ולהגשים חלום אחד חשוב: להשיב לעצמן את גופן שלפני ההיריון. למה? כי אין זמן, כי התקציב הביתי לוקח בחשבון חופשות וחוגים ופעילויות לילדים אבל לא את שיפור דימוי הגוף של האימא, וכי פחדים וחששות שונים עומדים בדרכה של ההחלטה לקחת את העניינים לידיים, לשנות את המצב הקיים ולשפר באופן כמעט מיידי את ההרגשה.

כך קרה גם לא', מטופלת שלי שהגיעה אליי אחרי שהחליטה להפסיק להתגעגע לבטן השטוחה שהייתה לה לפני ההריונות ועשתה מעשה.

"אחרי חמש לידות נשארו עודפי עור ושומן שאף פעילות גופנית לא ממש השפיעה עליהם. ברגע שהחלטתי שסיימתי ללדת מאוד רציתי לעבור את הניתוח אבל גם מאוד פחדתי. אחרי שחברה שלי עברה ניתוח להרמת חזה, התברר לי שהשד לא כל כך נורא והחלטתי ללכת על זה. . חשבתי שלא משנה כמה קשה תהיה ההחלמה, זה יעבור ואני אשיג את התוצאה הרצויה.

בשלב הראשון בררתי האם אוכל לעבור את הניתוח בבית חולים ציבורי. אחרי שהבנתי שזאת לא אופציה מעשית, נכנסתי לגוגל וחיפשתי רופאים וקליניקות, קראתי חוות דעת דיברתי עם חברות ובסופו של תהליך קבעתי שתי פגישות ייעוץ אצל מנתחים שונים ד"ר הדר ישראלי ומנתח נוסף. במהלך הפגישה, הבנתי שד"ר ישראלי היא בעצמה אימא והחיבור איתה היה לי טבעי. לכן, קבעתי אצלה תור לניתוח

במהלך הפגישות המקדימות הסבירה לי ד"ר ישראלי על התהליך שמצפה לי ועל כל מה שאני עומדת לעבור. עכשיו התחילו לתקוף אותי הפחדים. היו לי חששות מהרדמה כללית כי זו פעם ראשונה שאני עוברת ניתוח, פחדתי מתקופת ההחלמה, חששתי שיכאב לי מאוד ולא ידעתי איך אתפקד בבית עם הילדים. להפתעתי, הכול הסתדר על הצד הטוב ביותר ועכשיו, חודשיים אחרי, אני מרגישה מעולה, אין כאבים והבטן נראית מצוין. חזרתי לעצמי וקיבלתי את הגוף שלי בחזרה.

אני מעודדת כל אימא לעבור את הניתוח הזה ששיפר  לי את הביטחון העצמי עד כדי כך שכל הדברים שכל כך הפריעו לי לפני הניתוח, כבר לא מפריעים לי בכלל. שווה את ההשקעה גם הכספית וגם הרגשית".

אימהות רבות חולמות על השינוי המיוחל ועל החזרה לגוף שלפני ההריונות, אך רבות מדי חוששות מהתהליך המצפה להן. לכן, מפני שאני מאחלת לכל אימא לחוות את השיפור המבורך שהשפיע על כל תחומי החיים שלי ומכיוון שאין כמו ידע כדי להפיג חששות ולמוסס התנגדויות, ריכזתי בשבילכן כמה פרטי מידע שיעזרו לכן להכיר את הפתרונות יותר מקרוב.

דברים שחשוב לדעת בדרך אל האושר

ניתוחי חזה אלה הם ניתוחים שההחלמה מהם מהירה יחסית, כאשר תקופת ההחלמה מניתוח להגדלת שדיים היא כמה ימים, ומניתוח להקטנה ולהרמה פחות משבוע. 

שאיבת שומן והקפאת שומן – החזרה לשגרה היא כמעט מיידית כאשר התחושה לאחר הטיפול היא כאילו נחבלתן, לא הרבה מעבר לזה. 

מתיחת בטן – דורשת תקופת החלמה מעט ארוכה יותר ומומלץ לשריין שבועיים של מנוחה.

עוד כמה דברים שחשוב לדעת

  1. מומלץ לבצע את הטיפולים לאחר שסיימתן עם הלידות. המתינו לפחות חצי שנה אחרי הלידה האחרונה או חצי שנה אחרי תום תקופת ההנקה. 
  2. עדיף להמתין עד שהמשקל יתאזן ויתייצב או עד שתחזרו למשקל הטבעי שלכן.
  3. אני משתמשת בטכניקות מתקדמות שממזערות צלקות ומסתירות אותן היטב.
  4. כמו בכל טיפול בווינקלר קליניק, אני מקפידה על מראה טבעי שהוא לא עשוי מדי או מנותח מדי.

אז אם גם אתן מתגעגעות לגופכן ורוצות להתרוצץ עם הילדים בזמן שאתן נראות ומרגישות נפלא, עשו את הצעד הראשון ובואו לפגישת ייעוץ. משם, הדרך כבר תהיה פשוטה יותר.