הדברים שכדאי לדעת על ניתוחי אף - פרופסור אייל וינקלר
הדברים שכדאי לדעת על ניתוחי אף

שלא יובילו אתכם באף: הדברים שכדאי לדעת על ניתוחי אף.

מאת: פרופ' אייל וינקלר

האף הוא האיבר הבולט ביותר בפנים שלנו וככזה, הוא מושך הרבה תשומת לב. אף שאינו מתאים לפנים גורם לעוגמת נפש ולתחושת כיעור. זאת אחת הסיבות המרכזיות לכך שניתוח אף הוא אחד הניתוחים הפופולריים ביותר בעולם.
אבל רגע לפני שנצלול לעניני ניתוחים, הנה כמה אנקדוטות פחות ידועות על האף שלנו:

1. באף יש כששה מיליוני קולטני ריח שמאפשרים לנו להבחין בין הריחות השונים. הקשר החזק בין חוש הריח והטעם הוא שגורם לכך שכשהאף שלנו סתום, אנחנו מרגישים שאיבדנו גם את חוש הריח וגם את חוש הטעם.

2. חוש הריח של כלבים וחתולים מפותח פי 40 יותר מזה של בני האדם.

3. לעומת יתר האיברים בגוף, האף לא מפסיק להשתנות. הוא אומנם מסיים את צמיחתו בגיל 16 אבל במבוגרים האף נוטה להשתנות ולנטות כלפי מטה.   בקיצור – האף חשוב לא רק מבחינת המראה, אלא גם לתפקודו התקין של הגוף כולו.

ניתוח אף מתבצע לפעמים ממניעים רפואיים כי הפרעה בדרכי האוויר בגוף (כמו, למשל, סטיה של מחיצת האף) מקשה מאוד על הנשימה. עם זאת, כמובן שיש לאבחן מראש את הבעיה הרפואית לקבוע אם ניתוח אף רפואי הוא אכן הפתרון המתאים לבעיה.
הדבר החשוב ביותר בניתוח אף הוא התוצאה הטבעית כי אף מנותח אי אפשר להסתיר... לכן, תוצאה בלתי מוצלחת או בלתי טבעית תחייב תיקון.
חשוב לדעת שלא פשוט להתאים את מראה האף למבנה הפנים, לשמור על אופי הפנים וליצור אף חדש שייראה טבעי ככל שאפשר. כול ניתוח הוא שונה ויש להתאים אותו אישית לכל מטופל ומטופל. כמומחים, בוינקלר קליניק מטרתנו היא להתאים את מראה האף למבנה הפנים ולגוף, ולהימנע ממראה אף מנותח. חשוב לנו יותר מכל לשמור על אופי הפנים ולהגיע לתוצאה טבעית שגם עונה על רצונות המטופל וגם מתאימה למאפייני הפנים היחודיים לו.

 

מהו הגיל הנכון?

אנשים בני כל הגילים עוברים ניתוח אף – יש מי שתמיד חלם על הניתוח וסוף סוף העז, ויש כאלה שזקוקים לניתוח מסיבות רפואיות. בקרב בני הנוער, זהו אחד הניתוחים הפופולריים ביותר. עם זאת, בגיל רגיש זה שבו הביטחון העצמי מושפע באופן ישיר ועוצמתי מדעתם של אחרים, רוב בני הנוער מגיעים אלינו לקליניקה עם מטען רגשי משמעותי שמושפע מדימוי עצמי, מהצורך שלהם להיות מקובלים בחברה ומלחצים חברתיים שונים. לכן, במקרים אלה יותר מבכל מקרה אחר, חשובה לאין ערוך ההקשבה למטופל והבירור של המניעים, לא רק הפיזיים אלא גם הנפשיים והרגשיים. השיקולים אם כן או לא לעבור ניתוח אף חייבים לקחת בחשבון את ההשפעה שתהיה לשינוי המשמעותי הזה על ההתפתחות הרגשית התקינה של הנער או הנערה.

לכל המידע על ניתוחים פלסטיים בבני נוער, קראו את המאמר של פרופ' וינקלר בנושא.

 

מתי אפשר לשקול ניתוח אף?

באופן כללי, הגיל שבו אפשר לשקול ניתוח אף קשור לשלב שבו מסתימת התפתחותו של השלד הגרמי והסחוס של האף, בדרך כלל בסביבות גיל 16. אבל חשוב לדעת שבמשך השנים, עם ההתקדמות בגיל, האף ממשיך לעבור לא מעט שינויים וזה מקשה יותר על העיצוב שלו. ולאחר שאמרנו זאת, תוכלו להתחיל לשקול ניתוח אף כאשר:

  • אתם לא מרוצים מהצורה, מהגודל או מהזווית של האף.
  • אם האף גדול מדי, קטן מדי או לא בפרופורציה למבנה הפנים.
  • אם יש בעיות נשימה שנובעות מאי סדירות בתוך האף.
  • אם יש גבנון על האף ואם האף מורם מדי או רחב מדי.

 

שיקולים בעד ונגד
הדברים שכדאי לדעת על ניתוחי אף

 

הסיבוכים בניתוחי אף הם נדירים למדי אבל לפעמים המטופל עלול לסבול מדימום, מפגיעה זמנית בחוש הריח או מתוצאה אסתטית לא משביעת רצון.
אם אתם שוקלים ניתוח אף, קחו בחשבון שלושה שיקולי "בעד ונגד" עיקריים, אבל בכול מקרה התיעצו עם המנתח הפלסטי שלכם כדי למנוע בעיות עתידיות.

 

בעד

  • תיקון בעיות מבניות שמגבילות את הנשימה וגורמות לגודש באף.
  • שיפור הצורה, הזווית או הגודל של האף, לקבלת מראה אסתטי יותר ומתאים למבנה הפנים.
  • שיפור הדימוי והביטחון העצמי.

 

נגד

  • תלוי בסוג הניתוח שלכם, עלולות להתפתח צלקות בבסיס האף.
  • ייתכנו בעיות ברקמת העור שקשורות לשימוש בחומרי השתלה.
  • לוקח זמן עד שמסתגלים למראה החדש.

 

איך מתבצע הניתוח?

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית כדי להגן על הריאות של המטופל מפני שאיפת דם.
יש שתי גישות לניתוחי אף: ניתוח פתוח וניתוח סגור. בניתוח סגור החתכים מתבצעים מתוך האף בלי להותיר צלקות, ובניתוח פתוח המנתח מבצע חתכים בעור. ניתוח פתוח מתבצע בדרך כלל כשניתוח האף מסובך יותר. החתכים מאפשרים למנתח לקבל גישה לעצמות ולסחוס שתומכים באף. כעת הוא יכול להוסיף או להסיר עצם וסחוס, ולהתאים אותם למבנים התומכים בתוך האף. כך יכול המנתח להפחית את גודל האף, להגדיל אותו, לקצר, להאריך וכן הלאה.
כדי לייצב את האף בתום הניתוח מקבע המנתח את האף בגבס ומחדיר תחבושות לנחיריים, שנשלפות לאחר יום או יומיים. בנוסף, מוצמדת תחבושת לתחתית האף כדי לספוג את הדימום. אם הניתוח כולל גם תיקון של המחיצה, התחבושת תישאר בנחיריים בערך שבוע. בכול מקרה, הגבס מוסר לאחר כעשרה ימים מתום הניתוח.

 

תהליך ההחלמה מניתוח האף

לאחר הניתוח חשים כאב וקושי בנשימה, שנגרם בעקבת התחבושת בנחיריים. תחושת הכאב עוברת לאחר כיממה וההחלמה כולה נמשכת בערך 10 ימים. להקטנת הדימום והנפיחות מומלץ לישון עם ראש מורם על גבי כריות.
שלושה ימים לאחר הניתוח עלולים להופיע שטפי דם באזור העיניים ונפיחות באזור הניתוח, שיחלפו בהדרגה לאחר כשלושה ימים. שימו לב שרגישות מסוימת באף עלולה להמשך גם כשנה לאחר הניתוח.

 

03-5278128

נשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה, התייעצות או קביעת תור עם המומחים