אף אחד ויחיד

מאת: פרופ׳ אייל וינקלר, מומחה לכירורגיה פלסטית

האף שלנו – האיבר הבולט ביותר בפנים שלעולם איננו חדל להשתנות ומגיב לכוח הכבידה כחלק מתהליך ההתבגרות – הוא פעמים רבות סמל משפחתי, רמז למוצא שלנו ומוקד חושי חשוב מאוד שיכול לזהות יותר מ-10,000 ריחות. בהיותו במרכז הפנים, אין ספק שהאף משפיע באופן משמעותי על המראה שלנו, אבל משחר האנושות נחשב איבר זה לא רק לסממן של יופי, אלא גם של אופי. ביוון העתיקה, למשל, אף ארוך סימל כוח ועצמה ובאירופה של ימי הביניים אף מגובנן היה סמל לאדם שאין לסמוך עליו.
 
לכן, בהתאם לתפקידו המרכזי בפנינו, אין זה מפתיע שמבין כל הניתוחים הפלסטיים ניתוחי האף מדורגים במקום השני במצעד הניתוחים הפופולריים ביותר (מיד אחרי ניתוחי שדיים), אבל הרשו לי לגלות לכם סוד מקצועי: הוא גם אחד הניתוחים המורכבים ביותר כי מילימטר אחד של טעות עלול להיות ההבדל שבין תוצאה איכותית למפח נפש.
 
בהיותו ניתוח כל כך פופולרי, אם אתם רוצים להגיע לתוצאה האיכותית והטובה ביותר דרשו תוצאה שהיא פרופורציונלית למבנה הפנים שלכם. זהו אולי אחד ההבדלים העמוקים בין הניתוחים הקוסמטיים של פעם, שלא תמיד הקפידו לשמור על המראה הטבעי ועל אופי הפנים, לעומת הניתוחים המודרניים העכשוויים שמתאימים את המראה לפרופורציות של כל מטופל.

 

איך שומרים על פרופורציות

 
 
מראה האף תלוי במערכת היחסים שבין כל חלקיו. לכן, אם למשל משנים את קצהו ולמעשה מקטינים את האף, צריך לקחת בחשבון הפחתה של חלק מתמיכת הקצה ותוצאה של אף שנראה קצת גבוה בפרופיל. אם, נאמר, רק מישרים את גבנון האף מבלי לגעת בקצהו, ייתכן שקצה האף ייראה גדול יותר מכפי שהיה לפני כן.
 
לכן, על המנתח לקחת בחשבון את כל חלקי האף כמכלול ולתכנן את צעדיו בקפידה ובמומחיות, ומתוך ניסיונו המקצועי יבין איך שינוי האף באזור מסוים ישפיע על אזורי האף האחרים ועל הפנים בכללותם. רק כך אפשר להבטיח תוצאה של אף מושלם ששומרת לא רק על פרופורציות נכונות אלא גם על המראה הטבעי והלא מנותח. 

 

ניתוח אף – אפשרי כמעט בכול גיל 

רוב הניתוחים לשינוי המראה הקוסמטי של האף מבוצעים בקרב בני נוער וצעירים, אבל נראה שבשנים האחרונות יותר ויותר מבוגרים בגילאים שבין 30 ל-60 ואפילו בני 70 ומעלה, פונים גם הם לניתוח אף.
 
בני נוער. למרבה המזל, בהשוואה לשאר אברי הגוף, האף מגיע לבגרות מלאה בגיל צעיר כך שהניתוח זמין כבר לצעירים בסביבות גיל 16 – גיל שבו המראה החיצוני משפיע באופן ישיר על נפשם ועולמם הרגשי של המתבגרים, ולכן שינוי במראה חיצוני, במקרים מסוימים, יכול לתרום לשיפור ההרגשה ולהעצמה האישית שלהם. במאמר מוסגר אציין רק שחשוב מאוד לבחון את המוכנות הנפשית של בני הנוער לניתוח, את הסיבות שהובילו אותם לרצות בניתוח כזה ואת הציפיות שלהם מהתוצאות – כל זה לפני שמחליטים אם זהו אכן המהלך הנכון למתבגר המדובר.
 
מבוגרים. מאחר שניתוח האף נחשב לאחד ההליכים הבטוחים ביותר מבין שלל ההליכים הקוסמטיים, ישנם לא מעט אנשים מבוגרים, מי יותר ומי פחות, שבוחרים לשנות את צורת אפם גם אחרי שחיו אתו שנים ארוכות. כמו שציינתי, זה ניתוח שאפשר לעבור אותו בכל גיל בתנאי שהמטופל איננו סובל מבעיות רפואיות כמו יתר לחץ דם או בעיות לב.
 
דרך אגב, גם בתחום אסתטי זה הנשים הן הרוב כאשר רק כ-15% מניתוחי האף מבוצעים בגברים. 

 

החלטתי על ניתוח אף – מתי כדאי לעשות זאת? 

תהליך ההחלמה מניתוח אף נמשך כ-10 ימים. אם אתם עובדים, סטודנטים או תלמידי בית ספר, כדאי לנסות לנצל את המועדים הנוחים והפופולריים לניתוחים קוסמטיים – החגים או חופשת הקיץ.
 
החלטתם ללכת על זה? ברכות! רק הבטיחו שהרופא שאליו אתם פונים הוא מנוסה ומקצועי בתחום, ומתעקש לשמור על מראה טבעי ופרופורציונלי כדי שהתוצאה אכן תביא לשינוי המיוחל.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם: