תמונה לכתבה, דרכים מפתיעות להתמודדות עם דכדוך

לכבוד החורף שהגיע: דרכים מפתיעות להתמודדות עם דכדוך

לכולנו יש תקופות שבהן אנו מרגישים מעט אבודים ומדוכדכים. אצל אנשים רבים הדכדוך מתעורר אוטומטית בחורף – עונה שבה החושך יורד מוקדם יותר, כולם מכונסים יותר והכול אפרורי יותר. אצל אחרים זאת יכולה להיות עבודה שכבר אבד עליה הקלח, זוגיות שנתקלת בקשיים, הגיל שהולך ומתקדם או תחושת חוסר תכלית כללית. אז אם מצב הרוח שלכם מתחיל לצנוח יחד עם הטמפרטורות ואתם רוצים לצאת מאווירת הדכדוך ולחזור לשמחת החיים – הנה כמה דרכי התמודדות בדוקות, שחלקן אפילו הוכחו מדעית.

1. זמן לעצמכם

תמונה לכתבה, רוצים לצאת מאווירת הדכדוך ולחזור לשמחת החיים

ברגע שאתם מתחילים להרגיש את הדכדוך שקרב ובא, ראשית ודאו שכל עוד אתם בעבודה, אתם ממוקדים במשימות שלפניכם כדי שהמצב לא יתדרדר לכדי תפקוד לקוי. בד בבד, קבעו לכם פגישה ביומן עם עצמכם – עשו זאת הלכה למעשה והכניסו אותה ליומן הפגישות שלכם. כשתגיע השעה היעודה, צאו מהבניין או מהמשרד, לכו לטיול רגלי נעים, נשמו אוויר צח והקשיבו למוזיקה או להרצאה שמעניינת אתכם. זה יעזור לכם לחזור לפוקוס וירגיע את כל המערכת.

2. לראות את האור

תמונה להמחשה, תדמיתית לכתבה

אם הגוף שלכם צמא ליותר אור יום, הכניסו את האור פנימה וודאו שהסביבה שלכם מוארת דיה. מדענים בדקו ומצאו שבילוי של 30 דקות בסביבה שמחקה אור יום יכול להיות תרופה אפקטיבית מאוד לדכדוך. לחילופין, אפשר גם לפתוח את כל הווילונות והתריסים ולשבת ליד החלון – הכול כדי להכניס יותר אור פנימה ולהבהיר את האווירה האפרורית.

3. שינויים משפרי הרגשה

תמונה להמחשה בלבד, הכניסו את האור פנימה וודאו שהסביבה שלכם מוארת דיה

רעננו את המראה שלכם. בין אם מה שחסר לכם הוא כמה פריטים אופנתיים בארון כדי לעזור לכם לטפס חזרה בסולם מצב הרוח, או, בעולמנו המקצועי, אם מה שיעשה את העבודה הוא טיפול או ניתוח קוסמטי טוב – השינוי במראה יעשה גם שינוי בהרגשה. 

החורף הוא זמן מצוין לעשות את הטיפול האסתטי שחלמתם עליו לאו דווקא בגלל העונה עצמה, אלא כי זוהי גם ככה תקופה מכוסה ומכונסת יותר ולכן היא מאוד מתאימה לטיפולים שדורשים זמן החלמה או התרחקות מאור השמש, ולטיפולים משפרי הרגשה אחרים. למשל, טיפול הקפאת שומן שייתן לא רק זריקת מרץ ומוטיבציה להכנס לשגרה של פעילות גופנית ותזונה מאוזנת, אלא גם שעה של מנוחה והרגעות במהלך הטיפול; או טיפול מרענן לשיפור מראה עור הפנים, עם חומרים מתקדמים כמו פרופילו – חומר הזרקה חדש שמשפר את מרקם העור, או רסטילן ליפ שממלא את השפתיים ומוסיף חיות לפנים; ואפשר גם טיפול פנים מפנק אצל קלרה, הקוסמטיקאית הפרא-רפואית בקליניקה שלנו. וזה רק על קצה המזלג. המבחר, כמובן, הוא עצום. 

לכן, אם יש בעיה אסתטית שמפריעה לכם  – אין ספק שהשינוי עצמו יעזור לכם לצאת מהדכדוך אל תחושה של התחדשות.

4. אקטיביות היא המפתח

תמונה לכתבה, מחקר של אוניברסיטת הרווארד משנת 2013 מצא שהליכה מומלצת

מחקר של אוניברטיסת הרווארד משנת 2013 מצא שהליכה מהירה של כ-35 דקות ביום, חמש פעמים בשבוע (או שעה ביום שלוש פעמים בשבוע), שיפרה את הסימפטומים של דכאון קל עד בינוני. עד כדי כך שנמצאו גם אנשים שאצלם הפעילות הגופנית היתה שוות ערך להשפעות של תרופות נוגדות דכאון, כך כתבו החוקרים. 

לדברי החוקרים, הפעילות הגופנית מפעילה שרשרת של תגובות ביולוגיות שמיטיבות עם הגוף ותורמות לבריאותו בדרכים רבות, כמו שיפור השינה והורדה של לחץ הדם, וגם שחרור של אנדורפינים – כימיקלים שגורמים להרגשה טובה. בנוסף, החוקרים מצאו שהעיסוק הקבוע (לאורך זמן) בפעילות גופנית בעצימות נמוכה גורם לייצור של יותר תאי עצב ודבר זה משפר את פעילות המוח וגורם לנו להרגשה טובה.

5. אכילה נכונה

תמונה לכתבה להמחשה בלבד, לאכול בריא

כשקר בחוץ ואנו מבלים את רוב זמננו בין ארבעה קירות, יש לרובנו נטייה לאכול פחות בריא ובאופן לא מבוקר. כדי לעזור לשלוט במצב, נסו להקיף את עצמכם בפירות ובירקות החביבים עליכם. ככה, בכל פעם שהיד שלכם תשלח בצורה אוטומטית לחטוף איזה נשנוש, היא תתקל במשהו בריא שלא יכביד על הגוף ובכך גם על הנפש (וגם ישמור על מראה העור!). אבל יש לנו גם חדשות טובות – שוקולד הוא אחד המאכלים הטובים ביותר לשיפור מצב הרוח. נסו להתאהב בשוקולד שיש בו לפחות 70% קקאו, שכן הקקאו הוא האחראי לשיפור ההרגשה, ואכלו קוביה או שתיים מדי פעם כשאתם מרגישים שהאנרגיה שלכם מתחילה להתרוקן. 

מה נשאר? רק לאחל חורף מבורך בגשמים ובשמחת חיים.