מלאניה טראמפ
לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

לאן נעלמה מלאניה?

באחד מהפרקים המופלאים של "ארץ נהדרת" שואלת הגברת טורטל את בנם של החברים הטובים: "מה שלום אמא? התאוששה? עברה איזה פרוסידז'ור? הכל בסדר?"

שאלה זהה הידהדה ונשאלה בשבועות האחרונים ברחבי העולם בעניינה של מלאניה טראמפ, הגברת הראשונה של ארצות־הברית. בין המנחשים איפה מלאניה, נשאלה ללא הרף גם השאלה אם היא מתחבאת מהתקשורת כיוון שהיא עברה ניתוח קוסמטי.

גם למטופלות ולקוראות שלי, שאלת תקופת ההחלמה וכמה זמן אחרי פעולה רפואית קוסמטית אפשר להיראות בציבור היא רלוונטית מאוד. מתי ואיך מחלימים הם חלק חשוב מהשיקול בבחירת סוג הטיפול והמועד המתאים. באופן טבעי השאלה משמעותית במיוחד למטופלות ולמטופלים העוברים "פרוסידז'ור" בפנים.

תקופת ההחלמה מכל פעולה היא כמובן אינדיבידואלית ותלויה גם בפעולה שנבחרה, גם ברופא המומחה המטפל וגם במטופלת.

לפני שאפרט את הזמן הממוצע שחולף מרגע ביצוע פעולה קוסמטית פשוטה כמו הזרקה ועד שניתן "להיראות באורח נורמלי בציבור", אומר בגדול שהמטופלות מתחלקות לשתי קבוצות:

1. מכחישות מוחלטות.

2. מודות באשמה, וחלקן אפילו מספרות ומשוויצות.

כמובן שההשתייכות לאחת מהקבוצות מהווה גורם משמעותי בהחלטה מתי ניתן לחזור לשגרה ולהיראות בציבור. יודגש שההתייחסות שלפניכם היא לחומרה - ומותאמת לקבוצת המכחישות.

אז מהו זמן החלמה (משך היעלמות סימני הטיפול) במקרה של הזרקות?

מרבית ההזרקות לפנים לא אמורות להשאיר כל סימן. כך נכון לגבי הזרקת בוטולינום טוקסין A, ומרבית החומצות ההיאלורוניות.

אולם, בעניין זה חייבות להישמע שלוש הסתייגויות:

1. הסתייגות ראשונה

בהזרקת בוטוקס לצידי הגבות, הזרקה שמטרתה להרים מעט את הקצה הצידי של הגבה השמוטה, תיתכן דקירה באחד הוורידונים הקטנטנים שאינם נראים לעין הנמצאים מתחת לעור. דקירה זו עלולה לגרום לשטף דם קטן המכונה בעגה המקצועית המטומה, שתיספג בדרך כלל בתוך 72 שעות.

המטומה זו, גם כשהיא ניכרת לעין, ניתן להסתירה על ידי איפור. בדרך כלל ההמטומה, הנראית ככתם כחול־סגול, מוגבלת אך ורק לאזור ההזרקה של צידי הגבה. בטורי הבא אתייחס להתאוששות מניתוח עפעפיים, או־אז אתייחס לשטפי דם שיכולים להיות מרוחקים מהאזור המטופל.

2. הסתייגות שנייה

במסגרת הטיפול בחומצות היאלורוניות קיימת סדרת חומרים המכונים Boosters, שתפקידם אינו השבת נפחים ולא מילוי קמטים עמוקים, אלא שיפור מרקם ואיכות העור. ה"בוסטרים" הללו מוזרקים בשכבה השטחית של הדרמיס ובעקבות הטיפול, אצל רבות מהמטופלות מופיע שטף דם כהה וממושך - בדרך כלל בצידי הפה, בשולי זוויות הפה ומשני צידי הסנטר לתקופה של 6־5 ימים. חשוב לציין שיש נשים שאצלן שטף הדם הוא כהה במידה שקשה להסתירו במייק־אפ בימים הראשונים.

3. הסתייגות שלישית

נשים וגברים הסובלים מ"עיגולים שחורים" מתחת לעיניים או ממשקע באזור המכונה מרזב הדמעות יכולים ליהנות מהזרקות של חומצה היאלורונית ייעודית לאזור זה. יש לקחת בחשבון שהזרקה זו תגרום לשטפי דם, בדרך כלל עד עשרה ימים, אשר רק יחמירו את המראה הכהה מתחת עין בימים הראשונים. כעבור מספר ימים ניתן להסתירם על ידי מייק־אפ ללא קושי.

בטורי הבא, כאמור, אדון בימי ההחלמה שלאחר ניתוחים.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם: