תמונה לכתבה בוטוקספוביה
לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

בוטוקספוביה

"פרופסור, רק לא בוטוקס!" תאמר לי מדי פעם מטופלת המגיעה אליי בבקשה לטיפול בקמטי ההבעה. "למה?" - אני שואל, למרות שהתשובה תהיה בדרך כלל אחת מארבע התשובות המוכרות לי:

1. בוטוקס זה רעל. אני לא מזריקה רעל לגוף.

2. בוטוקס גורם למראה נפוח. אני לא מוכנה לנפח את הפנים.

3. איראה כמו בובת חרסינה ללא הבעה.

4. שמעתי שיש לבוטוקס סיכונים וסיבוכים קשים.

ברשותכם, אבהיר כמה עובדות לגבי "הבוטוקס":

הבוטוליניום מיוצר על ידי החיידק קלוסטרידיום בוטוליניום, שהוא חיידק אנאירובי מוחלט, כלומר מיקרואורגניזם היכול להתקיים רק בתנאי חוסר מוחלט של חמצן. בתנאי חוסר חמצן אלה מפריש החיידק חומר המכונה רעלן הבוטוליניום - מיודענו הבוטוליניום טוקסין. לרעלן פעילות ביולוגית מאוד ספציפית. הטוקסין של חיידק הבוטוליניום מסוגל לחסום באופן זמני את מעבר "הזרם החשמלי" בצומת בין העצב לשריר המופעל על ידו.

אם תתבצע החדרת הבוטוליניום טוקסין לתוך הגוף במינונים מאוד גבוהים, עלולה להיגרם הרעלה. ההרעלה מתאפיינת בשיתוק שרירים, לרבות שרירי הנשימה. כאמור, אפקט זה יתקבל רק בחשיפת הגוף למינוני ענק של בוטוליניום טוקסין.

"בוטוקס" הוא שמו המסחרי של תכשיר רפואי המשתמש באחד הרכיבים היוצרים יחד את תערובת הרעלנים, שמו הרפואי הוא botulinum toxin A.

החומר הרפואי המסונטז ומשווק בעידן המודרני מאושר על ידי ה־FDA האמריקאי כתרופה המותרת לשימוש יעיל ובטוח במטרה לגרום להחלשת עוצמת ההתכווצות של שרירי ההבעה שבין הגבות. כתוצאה מהזרקה זו והחלשת עוצמת כיווץ השריר ייעלמו, או לפחות יופחתו, באופן משמעותי קמטי ההבעה העמוקים שבין הגבות.

אדגיש שוב - פעילות הבוטוקס היא על ידי חסימה זמנית וחולפת של מעבר הפולס הכימי במרווח שבין העצב לשריר. על ידי מניעת הפרשת החומר המביא לכיווץ השריר (אצטיל כולין) גורם הבוטוליניום לניתוק זמני בין העצב לשריר ובכך להרפיית השריר, לתקופה של שלושה עד שישה חודשים.

לסיכום, הבוטוליניום גורם לחסימה חולפת בת מספר חודשים באזור מאוד מוגבל בגוף שאליו הוא צריך להיות מוזרק ובכך נמנעת העברת אותות עצביים מהעצב אל השריר, פעילות השריר המוזרק נחלשת מאוד, במנגנון המכונה שיתוק רפה.

ברפואה המודרנית שימש הבוטוליניום לטיפול בעוויתות שרירים על רקע נוירולוגי בעיקר בילדים. במקרים אלה של ספאזם שרירי בצוואר נהגו להזריק בקבוקוני בוטוליניום שלמים (כ־1,000 יחידות פעילות) בכל טיפול. בשנות ה־90 של המאה הקודמת החלו ניסיונות להזריק מינונים זעירים של יחידות בודדות של בוטוליניום לשרירי ההבעה הקטנים שבפנים. כאמור, בתחילה הוזרק הבוטוליניום לזוג השרירים המצויים בין הגבות ומקרבים את הגבות זו לזו. הזרקת הבוטוליניום לשם נעשתה כדי לשפר את המראה הזועף והכעוס הכרוך בקירוב הגבות. ההצלחה הייתה מסחררת.

בהזרקה נכונה ניתן להחליש את פעילות כיווץ השריר הקטן והעקשן הזה, המכונה corugator, המקרב את הגבות זו לזו. במקרים בהם התכווצות הגבות יוצרת שקעים משמעותיים כחלק מההבעה, ההשפעה הקוסמטית של הזרקת הבוטוליניום היא דרמטית.

בהמשך נוספו אזורי הזרקה נוספים: אנו מרבים להזריק בוטוקס לצידי הגבות, כדי להרים מעט ולשפר את המראה המבוגר והעצוב של הגבות הצנוחות, ובנוסף יכול הבוטוקס המוזרק לצידי הגבות לטשטש את הקמטים שלצידי העיניים. הסיבוכים מהזרקה קוסמטית של רעלן הבוטוליניום הם נדירים ועל פי רוב חולפים עם סיום השפעת הבוטוליניום.

עכשיו נשאלת השאלה מדוע נקרא רעלן הבוטוליניום רעלן. האם רעלן הוא רעל, ומה ההבדל בין רעל - poison - לבין רעלן, toxin?

הפירוש העברי שניתן למילה טוקסין הוא רעלן. רעלן אינו רעל, ולרעלן הבוטוליניום קוראים כך כי זה המונח העברי לחומר המופרש מחיידק והוא בעל פוטנציאל לגרום נזק.

באופן מעשי לרעלן הבוטוליניום, בצורה שבה אנו הרופאים המיומנים משתמשים בו, אין כל אפשרות לגרום לנזק גופני כללי. נזק כזה אפשרי רק בשימוש רשלני שבו מתבצעת הזרקה לתוך עצבים או לכלי דם ובמינונים גבוהים באופן קיצוני. נדרשת הזרקה של הרבה מאוד בקבוקי בוטוקס שלמים כדי לגרום להרעלה קשה וכללית בגוף.

תופעת נזק כללי לגוף לא יכולה להתרחש בשום אופן בדרך שבה מוזרק הבוטוקס למטרות אסטטיות, אלא במקרים קיצוניים של הזרקה לא מיומנת או בהזרקת חומר מזויף שתהליך הייצור שלו היה בלתי מבוקר והחומר הוברח לארץ בדרך בלתי חוקית.

עד כה ניסיתי להפיג את הפחד מהמילה רעלן. בפעם הבאה נדון בבוטוקס כ"חומר מנפח״, מקפיא הבעה ובלתי טבעי. •

לחצו להמשך קריאה בהרבה על בוטוקס

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם: