מבלי להותיר עקבות – איך למזער את הנראות של צלקות מניתוח כירורגי

מאת: ד״ר ראול אספרזה

באופן טבעי, אחד החששות בקרב מטופלות ומטופלים שעומדים לעבור ניתוח אסתטי הוא שההליך יותיר צלקת נראית לעין. אם כן, לפני הכול הרשו לנו להרגיע את חששותיכם: למרות שניתוח כירורגי אכן מותיר צלקת כלשהי, תחום הפלסטיקה המפותח מאוד של ימינו מאפשר גם מניעה של צלקות בולטות לעין וגם טיפולים מתקדמים לטשטושן של צלקות. אחד הדברים שחשוב להבין הוא שאופן האיחוי של הפצע והצלקת תלוי לא רק ברופאים אלא גם במטופלים עצמם. 

אם כן, מה הם הגורמים שתורמים לעידון צלקת ככל שאפשר? ומה בדיוק יכולים המומחים והמטופלים לעשות כדי למנוע הצטלקות לא אסתטית? כל התשובות בראיון שנערך עם ד"ר ראול אספרזה.

מה משפיע על הצטלקות?

"צלקת היא למעשה ריכוז של קולגן ואלסטין. כדי לתקן את העור שניזוק, הגוף מייצר באזור סיבי קולגן חדשים והתוצאה של תהליך זה היא יצירת צלקת" מסביר ד"ר אספרזה. "מה שמשפיע על הנראות של הצלקת הוא שילוב של גורמים חיצוניים ופנימיים", הוא מוסיף ומבהיר שהגורמים הפנימיים הם בעיקר גנטיים. למרכיב הגנטי ישנה השפעה משמעותית על נראות הצלקת אך כמו כל מרכיב גנטי אחר, גם על הגנטיקה של ההצטלקות אין לנו שליטה. לעומת זאת, הגורמים שעליהם יש לנו לא רק שליטה אלא גם השפעה רבה הם אלה החיצוניים. 

לפי ד"ר אספרזה, הגורמים החיצוניים שמשפיעים על ההצטלקות הם שמירה מוקפדת על ניקיון הפצע, תזונה, עישון ישיר או משני, חשיפה לשמש, חשיפה לחום או לחומרים כימיים, מיקום החתך וכן לחץ שמופעל על אזור החתך. מה הכוונה בלחץ? ובכן, חתך באזור הפנים, מיקום שאיננו נתון ללחצים פיזיים, יתאחה בצורה מעודנת יותר לעומת חתכים באזורי המפרקים השונים, שבזמן תנועה מכווצים ומותחים את העור לסירוגין, או בכל אזור אחר שמפעיל לחץ על שולי החתך. "חתכים בתהליכי איחוי אשר ממוקמים באזורים הנתונים ללחצים יצטלקו בצורה בולטת יותר מכיוון שהלחץ המופעל על שולי החתך מעורר את הגוף לשחרור מוגבר של קולגן בתוך הרקמה הצלקתית ועודף קולגן שווה צלקת יותר בולטת לעין", מבהיר ד"ר אספרזה. 

מה עושים המנתחים הפלסטיים כדי לצמצם הצטלקות?

"הטכניקה הניתוחית חייבת להיות מדויקת ונקייה, והתכנון מקצועי וחכם״, עונה ד"ר אספרזה. ״למשל, חשוב מאוד להתאים את החוטים שבהם משתמש הפלסטיקאי למיקום הפצע, לסוג העור ולסוג הניתוח.
נקודה חשובה נוספת אשר משפיעה על איכות ההחלמה קשורה להנחיות הניתנות למטופל. מעבר להנחיות הכלליות שניתנות אחרי כל ניתוח, יש משמעות רבה להתאמת טיפול פרטני ספציפית לכל מטופל לפי סוג העור, מצבו הבריאותי, הרקע הגנטי שלו ואופי החתך ומיקומו, בין היתר.  אדם שיש לו רקע גנטי וסוג עור שמצביעים על נטייה לאיחוי פחות מעודן של חתכים יקבל הנחיות מותאמות שיסייעו להחלמה אופטימלית; ומי שיש לו סוכרת יקבל הנחיות וטיפול שונים מאדם בריא. הדיוק בזיהוי הנקודות הרגישות ומתן הנחיות מותאמות אישית ישפיעו במידה רבה על תהליך ההחלמה ועל איכותו". 

מה יכולים המטופלים לעשות כדי לעזור לתהליך?

"בראש ובראשונה, מי שרוצה להחלים במהירות האפשרית ובצורה טובה וחלקה, חייב להקפיד על מילוי ההנחיות המפורטות שקיבל. זה מאוד מאוד חשוב", אומר ד"ר אספרזה. "ההנחיות הכלליות שניתנות בכול ניתוח הן מנוחה והימנעות ממאמץ, תזונה מאוזנת ועשירה בוויטמינים ובחלבונים שעוזרים לפצע להתאחות יפה שכן מצב תזונתי לא אופטימלי ישפיע על איכות נמוכה יותר של איחוי הרקמה המקומית, שמירה על הפצע מפני זיהומים חיצוניים, והישמרות מהשמש ומפני חשיפה לעשן ולחומרים נוספים. ויש לי הפתעה – גם  פעילות ספורטיבית עלולה לפגוע באיכות ההחלמה ולכן, במקרים מסוימים, מומלץ להגביל את התנועה ולהימנע מפעולות מסוימות לתקופה מוגבלת עד לאיחוי מלא שכן תנועות הגורמות למתיחה של שולי הפצע עלולות בשלב ההחלמה הראשוני לפתוח את התפרים ובשלב מאוחר יותר למתוח ולהגדיל את הצלקת. דבר חשוב נוסף הוא שאם נראה שהפצע לא מתאחה היטב או מזדהם, לא לחכות, לא לנסות להעניק טיפול עצמי ומיד לקבוע פגישה עם הרופא המטפל.

"לאורח החיים ולהקפדה על ההנחיות יש השפעה משמעותית על תהליך ההחלמה והאיחוי המוצלחים", הוא מדגיש.  

ואם כבר נוצרה צלקת בולטת לעין, מה הם הטיפולים הטובים ביותר?

"בדומה להתאמת ההליך הניתוחי והוראות ההחלמה, גם במקרה זה חשוב מאוד להתאים את הטיפול אישית לכל אדם ולכל צלקת", מבהיר ד"ר אספרזה. "הטיפול מותאם לכל מנותח לפי תמונת המצב הרחבה שלו: מצבו הרפואי, הרגלי התזונה שלו, גילו, סוג הניתוח שעבר ומיקום ואופי הצלקת".

"יש מגוון של טיפולים וטכניקות שמשמשים אותנו לשיפור מראה הצלקת, כמו משחות או יריעות סיליקון וסטרואידים, והזרקות של חומרים שונים וביניהם סטרואידים, בוטוקס, אנטיביוטיקה ועוד. נוסף על אלה זמינים לנו גם  טיפולי לחץ מקומי וטיפולי לייזר. כלומר, ארסנל הטיפולים הוא מאוד רחב ומגוון ולכן מומחיות, ניסיון והתמקצעות ברפואה אסתטית הם שלושה מאפיינים חשובים מאוד ביכולת להתאים את הטיפול האופטימלי למקרה", מסכם ד"ר אספרזה.