האם נמצא קרם הפלא שיחליף את ההזרקות?

על הניסים ועל הנפלאות – האם נמצא קרם הפלא שיחליף את ההזרקות?

מאת: מאת פרופ׳ אייל וינקלר

חברות הקוסמטיקה ועולם הרפואה עוסקים רבות בשאלה כיצד ניתן להחדיר חומרים לשכבות העור השונות, כדי לייצר אפקטיביות ששמורה היום רק למילוי קמטים על ידי הזרקות. לאחרונה, נתקלנו בפרסומים שסיפרו לנו על קרם חדש שמכיל חומצה היאלורונית בנגזרת פורצת דרך, שמאפשרת החדרה של הקרם ישירות לתוך העור.

לאור פרסומים אלה לא התפלאתי כאשר לקוחה שהגיעה לקליניקה למילוי קמטים, שאלה אותי על קרם חדש שנראה לה כאיזה פתרון קסם. היא דיברה על פריצת דרך חדשה של מדענים מאוניברסיטת בר אילן שפיתחו חומצה היאלורונית ממוזערת אשר מסוגלת לחדור לתוך העור. עד כה, המולקולות של החומצה ההיאלורונית היו גדולות מכדי שיוכלו לחדור את השכבות החיצוניות של העור וחוקרים רבים ניסו, ללא הצלחה, לגרום לה להישאר קטנה מספיק כדי לחדור לשכבות העמוקות של העור. 

תמונה להמחשה בלבד, מתוך כתבה, לקוחה שהגיעה לקליניקה למילוי קמטים, שאלה אותי על קרם חדש

לפני שאכנס לעובי הקורה ואתן תמונה מדויקת של היתרונות והחסרונות של הפיתוח החדשני, אגלה לכם את הסוף כבר בהתחלה: בסופו של דבר האפקטיביות של קרמים שמתיימרים להעלים קמטים עדיין נמוכה בהרבה מזו של ההזרקות ולכן אינם מהווים תחליף שווה ערך. אסביר, אנמק ואפרט.

 

נעים להכיר: חומצה היאלורונית, או HA) Hyaluronic Acid)

ה-HA היא בעלת חשיבות רבה לגוף האדם בשל יכולתה למשוך ולקשור מולקולות מים. חומצה זו שייכת לקבוצת מולקולות הסוכר הגדולות ויכולתה להחזיק מים גבוהה יותר מכול פולימר סינתטי או טבעי אחר. גרם אחד של חומצה היאלורונית יכול להחזיק עד 6 ליטר מים! בזכות יכולת זו, ה-HA אחראית על לחות הרקמות ומשמשת כסוכן ריפוד. הגוף כולו מכיל כ-15 גרם של HA, שהם המרכיבים העיקריים של מטריצת התאים ומעניקים להם תמיכה מבנית. ה-HA מרפדת את המפרקים והעצבים, מעניקה לחות לעור ולשיער וממלאה את העיניים. 

ככול שאנחנו מזדקנים, הגוף מייצר פחות ופחות HA וככול שחלה ירידה בלחות בגוף, אנחנו מרגישים זאת בקשיחות המפרקים ובאיכות המתדרדרת של העור. לכן, ההחזרה של ה-HA לתוך התאים עצמם תורמת רבות לשיפור מראה העור.

אם כן, על פניו נראה שהפתרון פשוט: כל מה שצריך זה להחזיר לגוף את רמות ה-HA שנדרשות לו כדי להחזיר לעור את מראהו הרענן. עכשיו אנחנו מגיעים ללב הענין – חומר שמיושם על העור צריך לעבור את שכבת הקרנית, שהיא המחסום הראשון בדרך לתאים עצמם. חשוב להבין שלא בהכרח כל חומר מיועד לחדור לתוך תוכו של התא. למשל, חומצות הידרוקסיות, שמסייעות בהפחתת קמטים ובהסרת תאים מתים, עובדות אמנם בעומק שכבת הקרנית אבל לא צריכות לחדור לתא עצמו כדי להיות אפקטיביות. עם זאת, כדי שה-HA אכן תהיה אפקטיבית, עליה לחדור לשכבות העמוקות של העור ולתוך התא ובגלל גודלה, לא ניתן לעשות זאת באמצעות קרמים.

ואז הגיעו המדענים...

הפיתוח החדשני של קבוצת מדענים מאוניברסיטת בר אילן מייצר מולקולות חומצה היאלורונית ממוזערות שנשארות קטנות (ולא סופחות מים וגדלות) גם כאשר הן מוכנסות לתוך קרם. כך, ה-HA שבקרם חודר את העור ויש לו אפקט משופר לעומת הקרמים שנמצאים עד כה בשוק

בשלב זה, יש לקרם מספר חסרונות עיקריים לעומת ההזרקות. הראשון הוא שאת ההשפעה של הקרם שמכיל את הטכנולוגיה החדשה תוכלו לראות רק תוך כמה שבועות, וגם אז ההשפעה תהיה מינורית בלבד. השני הוא שזהו קרם שיש להקפיד למרוח מדי יום, לפחות פעמיים ביום כדי שתהיה לו אפקטיביות כלשהי. אבל החסרון המשמעותי ביותר של הקרם הוא שאין ביכולתו להחדיר נפח משמעותי, החיוני למילוי קמטים אפקטיבי.

לעומת הקרם:

- ההזרקות אמנם מלוות בכאב קל, אבל ניתן למנוע אותו על ידי מריחת משחת אלחוש לפני הטיפול.

- את ההזרקות יש צורך לעשות רק פעם בתקופה (פרק הזמן הספציפי הוא תלוי מקרה, אבל נע בין 6 חודשים לשנה ואף שנה וחצי) ולהנות מהשפעה ארוכת טווח. 

- לא רק שהן משפיעות לטווח הארוך, אלא גם מראה העור הולך ומשתפר ככל שהטיפול נמשך, כך שפרק הזמן בין טיפול לטיפול עשוי להתארך בהדרגה. 

- ההשפעה שלהן מיידית ונראית לעין.

- ולבסוף, ולא פחות חשוב, רופא מנוסה מחדיר HA לתוך התאים לא רק כדי למלא את הקמטים, אלא גם לפסל את הפנים כדי להשיב להם את המראה הרענן שאבד.

עם זאת, אחרי כל מה שאמרתי עד כה ולמרות שקרמים עדיין אינם אפקטיביים למילוי קמטים ולהחזרת נפחים לפנים, אני מברך על כל פריצת דרך מדעית ומקווה שלא ירחק היום שבו ההחדרה ה-HA לשכבות העמוקות של העור, כמו גם היכולת לפסל את הפנים, יהיו פשוטים עד כדי מריחת קרם ואפקטיביים בדיוק כמו ההזרקות.