תמונה, מהו פלסטי ומה אינו פלסטי?
לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

מהו פלסטי ומה אינו פלסטי?

הפעם דיון מעט פילוסופי על המילה היוונית Plastike ושימושי הסיומת פלסטי Plasty ברפואה המודרנית.  המילה "פלסטיקא" עוסקת בשינוי צורה או פיסול על ידי עיבוד החומר הרך. מונח עתיק זה אומץ לפני כ־200 שנה אל תחום חדש שהצטרף אל הכירורגיה הקלאסית. התחום הפלסטי העוסק בשינוי צורה או תיקוני צורה של גוף האדם על ידי עיצוב מחדש ופיסול של הרקמות, בעיקר הרכות, אבל גם העצמות.

הכירורגיה הפלסטית המודרנית עוסקת בשני תחומים, התחום השחזורי והתחום הקוסמטי. הסיומת Plasty מתייחסת במרבית המקרים לניתוחים פלסטיים המבוצעים על ידי מנתחים פלסטיים. לאחרונה נשאלתי על ידי מטופלות לגבי מצבים או ניתוחים נוספים המסתיימים בלועזית במילה פלסטי, שנראים כאילו שייכים לתחומים רפואיים אחרים. נשאלתי למשל, מה פירוש המילה ניאופלסטי? ניאופלסטי הוא מושג השייך לתחום האונקולוגיה. באופן עקרוני מצב ניאופלסטי מגדיר צמיחה שאינה תקינה של רקמה ההופכת לרקמת גידול. בדרך כלל המונח מתאר גידול ממאיר או בעל פוטנציאל ממאיר.

הגידולים הממאירים שבהם עוסקת הכירורגיה הפלסטית הם בעיקר גידולי עור מסוג סרטן תאי הבסיס, סרטן תאי הקשקש ומלנומה ממאירה. הכירורגים הפלסטיים אמונים על ניתוחים מיוחדים בטכניקות סגירה ותפירה מיוחדות בכל הקשור להסרת גידולי עור בעיקר מהפנים. גידולי העור המוסרים מאזורי האף, העפעפיים, השפתיים והלחיים עלולים להותיר עקב הכריתה פגם משמעותי מבחינה אסתטית ותפקודית. לכן נדרשת מומחיותם של המנתחים הפלסטיים.

תחום מוכר נוסף שבו המנתחים הפלסטיים מעורבים בטיפול בגידולים הוא כמובן הגידולים הממאירים של השד. בשנים האחרונות המודעות בקרב הרופאים וציבור המטופלות והחולות בסרטן השד לאפשרויות המגוונות של השחזור המיידי והמאוחר הפכה את הכירורגיה הפלסטית המשחזרת לחלק בלתי־נפרד מהטיפול בסרטן זה.

ניתוח אונקופלסטי הוא חלק מהפעולות המוכרות והבסיסיות בכירורגיה של סרטן השד. לפני פחות מעשור זה היה ביטוי חדשני שנדרש להסבירו. היום הכל יודעים שבמקרים רפואיים מתאימים ניתן לשלב שני מנתחים – כירורג אונקולוגי ומנתח פלסטי, המבצעים ניתוח משותף הנקרא אונקופלסטי לכריתת השד ולשימורו.

באופן פשטני, בניתוח מתבצעות בו־זמנית כריתה רחבה של הגידול הממאיר (על ידי הכירורג האונקולוגי) והחזרת השד למראה רגיל (תוך שימוש בטכניקות של הקטנת שדיים והרמת שדיים, בהתאם לצורך) על ידי המנתח הפלסטי.

המושג השלישי המסתיים בפלסטי הוא אוקולופלסטיקה. מונח זה מתייחס לתחום ברפואת העיניים העוסק בתיקונים של הרקמות הרכות סביב העין. בתחום זה נכללים ניתוחי פזילה, צניחת עפעף רפואית ועוד. הכירורגיה הפלסטית העוסקת בכל אזורי הגוף (וזה סוד הקסם של המקצוע) משיקה לכמה מקצועות רפואיים נוספים. כך למשל ניתוחי עפעפיים קוסמטיים. ניתוח אף קוסמטי, הנקרא בשפה המקצועית רינופלסטי, משיק לתחום אף־אוזן־גרון.

המושג הרביעי המסתיים בפלסטי הוא בלאביו/פאלו פלסטי – ניתוחים פלסטיים של איברי המין (הנשי והגברי). עמיתיי ד"ר עמוס שפירא וד"ר אוסוולדו רבינוביץ היו מחלוצי הגינקולוגים המבצעים ניתוחים אסתטיים של איבר המין הנשי. ניתוחים אלה עוסקים בתיקון מומים מולדים, בשיקום לאחר גידולים ובתיקון של איברי מין אשר איבדו מתפקודם בעקבות לידות מרובות. נוסף על הניתוחים הפולשניים להצרת הנרתיק ולשיפור התפקוד והמראה של איבר המין הנשי, נכנסו לשימוש נרחב טכנולוגיות לייזר לא פולשניות אשר בהן ניתן לבצע שיפור תפקודי של איברי המין הנשיים בפעולות מרפאתיות שאינן מצריכות הרדמה, ניתוח או אשפוז. •