לראות בעין יפה - כל הטיפולים להצערת אזור העיניים

עור דק ותנועתיות ערה (20 מצמוצים בדקה זאת פעילות רצינית!) הם שני מאפיינים טיפוסיים לאזור העיניים וגם שתי הסיבות העיקריות לכך שהן הראשונות שמשקפות את סימני הגיל. מצבן האסתטי של עיניים מתבגרות הוא בדרך כלל גרסה כלשהי של התהליכים הבאים: עור העפעפיים העדין הפך נפול ודמוי נייר קרפ, והשרירים והגידים שנחלשו וצנחו מאפשרים למאגרי השומן להידחף קדימה ולהפוך לשקיות, בניגוד מוחלט לשקעים העמוקים מתחת לעיניים שמבליטים עוד יותר את השקיות. 

אז מה עושים? הנה רשימת המכולת המלאה של כל האפשרויות העומדות בפניכם.

האופציה הניתוחית

1. עפעפיים עליונים

כל אלה שמאסו במראה העצוב או העייף שהתפתח עם הגיל, נשים שמתקשות לאפר את אזור העפעף העליון מפאת עודף עור וגם אנשים שצניחת העפעפיים שלהם גורמת להפרעות בשדה הראייה, יכולים לפתור את הבעיה בעזרת ניתוח מהיר יחסית (בין חצי שעה לשעה כשמדובר במנתחים מנוסים), שבמהלכו מוסר העור העודף.

חשוב מאוד לציין שגם אם מדובר בניתוח קצר, הוא דורש מיומנות רבה מפני שהסרה של כמויות גדולות מדי של עור עלולות להגביל את העפעוף ובכך לגרום ליובש בעין. בנוסף, מנתחים מיומנים יודעים איך להימנע משינוי צורת העין או מקבלת מראה משונה ולא טבעי של העיניים ושל ההבעה.

2. עפעפיים תחתונים

כדי לתקן עפעפיים תחתונים נדרש ניתוח מעט יותר מורכב מזה של העפעפיים העליונים. סימני הגיל של אזור זה הם שילוב של עור עודף, צניחה של העפעפיים שחושפת את הלבן של העין ועודף שומן, שבשפת הרחוב מכונה שקיות. כאן אפשרויות הטיפול נחלקות לשתיים:

  • הטיפול הכירורגי בעודפי השומן, שיוצרים שקיות מתחת לעיניים, הוא אפקטיבי מאוד, איננו מותיר צלקת וכרוך בפרוצדורה פנימית בלבד. 
  • במקרים שבהם ישנם גם עודפי עור וגם שקיות מתחת לעיניים, הסרת עודפי העור עלולה להחמיר את מצבורי השומן ועל כן חשוב לתכנן ולבצע את הניתוח בזהירות ובמקצועיות. ככלל, ניתוח לתיקון של עודפי עור וצניחת עפעפיים תחתונים הוא גם דרך יעילה להעלים את השקיות שמתחת לעיניים ולכן לעיתים יתבצעו כל הפעולות הללו במסגרת טיפול אחד. 

3. הרמת גבות

פעמים רבות, העור העודף בעפעפיים מלווה גם בצניחה של הגבות ולכן מאוד שכיח לשלב בין ניתוח להרמת עפעפיים עליונים והרמה של צידן החיצוני של הגבות. 

מטרתו של הניתוח היא לתת לעיניים ולגבות מראה רענן, לפקוח את העיניים ולהצעיר את מראה העפעפיים, כשהצלקות הזעירות מהניתוח מוסתרות בשיער.

האופציה הלא פולשנית

1. עפעפיים עליונים וגבות - בוטוקס

כדי לשפר ולהצעיר את מראה העיניים כשיש צניחה של העפעפיים בלבד ועדיין אין עודפי עור משמעותיים, אפשר להיעזר בזריקות של בוטוליניום טוקסין (המוכר בשמו המסחרי בוטוקס) לשריר הטבעתי שסביב ארובת העין. השריר הזה אחראי על עצימת העין והנמכת הגבה, ועצירת פעולתו היא שמאפשרת את אפקט ההרמה של הזווית החיצונית של הגבה. 

2. עפעפיים עליונים - חומצה היאלורונית

לעיתים, המראה של עיניים עייפות נוצר עקב אובדן נפח ולא בגלל צניחה של הרקמות. במקרים אלה, הטיפול המתאים ביותר הוא הזרקה של חומצה היאלורונית באזורים אסטרטגיים בעיניים - בצידן הפנימי או החיצוני, מתחת לגבה או באזור המצח. כשההזרקה של חומצה היאלורונית מתבצעת בידיהם של רופאים מנוסים ומיומנים, שיודעים לאיזה עומק יש להזריק ובאיזו מידת צמיגות של החומר יש להשתמש, היא יכולה לשמש כדי להוסיף נפח לאזור ובכך להשיב לעפעפיים את המראה הרענן והפקוח. 

3. שקעים ועיגולים שחורים מתחת לעיניים  

חומצה היאלורונית ייעודית שמותאמת במיוחד לאזור שמתחת לעיניים היא טיפול אפקטיבי מאוד למילוי שקעים וגם להעלמת העיגולים השחורים שנוצרים עקב השתקפותם של נימי דם. החומצה ההיאלורונית מעבה מעט את השכבה התת עורית וכך מעלימה את העיגולים השחורים, ממלאת את השקע שנוצר ועל הדרך, גם מרימה את אזור עצם הלחי. אבל, מאחר שמדובר באזור עדין במיוחד גם במקרה זה חשוב להבטיח שהטיפול מתבצע על ידי רופאים מיומנים שמבינים היטב את המבנה האנטומי של האזור. 

האופציה הטכנולוגית 

1. טיקסל: עפעפיים עליונים והאזור שמתחת לעיניים

טיקסל הוא מכשיר חדשני שפותח כאן בישראל ועושה שימוש באנרגיית חום טבעי כדי להצעיר ולהבהיר את העור, ולהעלים קמטים. אחד החידושים המשמעותיים שהביא איתו המכשיר הוא היכולת לטפל באזורים עדינים יותר, אזורים שמכשירי לייזר מסורתיים מסוכנים להם, וביניהם גם אזור העפעפיים העליונים והאזור שמתחת לעיניים. 

הטיקסל מתאים לטיפול בקמטים ובקמטוטים באזור העיניים, כשביכולתו גם לשפר את איכות ומרקם העור ולמצק אותו. 

2. אולטרפי: שיפור צניחת עפעפיים עליונים וגבות

אולטרפי שייך למשפחת מכשירי האולטרסאונד כשהחדשנות שלו היא יכולתו להחדיר את אנרגיית גלי האולטרסאונד לעומק העור בלי לפגוע בפני השטח שלו. זהו טיפול שמעודד תהליך של כיווץ והידוק טבעי של הרקמות, ומעורר את הגוף לייצר קולגן חדש ובריא. 

במקרים שבהם צניחת העפעפיים העליונים והגבות היא קלה עד בינונית, אפשר להיעזר באולטרפי כדי לצמצם אותה. הטיפול מתאים גם למי שעברה ניתוח להרמת עפעפיים או הרמת פנים ורוצה לשפר את התוצאות למשך זמן ארוך יותר.