תמונה על נשים, גברים והזדקנות

לכל זמן ועת: על נשים, גברים והזדקנות

מאת: פרופ' אייל וינקלר, מומחה לכירורגיה פלסטית

"לַכֹּל זְמָן, וְעֵת לַכֹּל חֵפֶץ תַּחַת הַשָּׁמָיִם", אמר קוהלת. ואכן, בכל גיל אנחנו עומדים בפני החלטות משמעותיות אחרות בחיים: באיזו קרייה לפצוח, עם מי להתחתן ולהקים משפחה, מתי לקנות בית, ומתי לפרוש לגמלאות. אבל לא רק גורמים חיצוניים משפיעים עלינו ועל הבחירות שלנו – גם לבריאות ולאיכות החיים שלנו יש תפקיד חיוני. בדרך כלל, נצפה לתוצאות מהירות בעקבות פעילות גופנית כשאנחנו בני 20 ומשהו, נחווה אובדן בטונוס השרירים בשנות ה-30, נרגיש ירידה בחשק המיני בשנות ה-40, נחוש תנודות במצבי הרוח בשנות ה-50 ונתחיל להבין הלכה למעשה את הביטוי "נפלה עליו זיקנה" בשנות ה-60. כן, הגוף לא מפסיק להשתנות לנו ובאופן דרמטי, אבל נשים וגברים משתנים בדרכים שונות. אז איך נשתנה ומה אפשר לעשות כדי לשמר מראה טבעי ורענן בכל גיל?

בשנות ה-20

הנשים:
עלייה חדה ברמת ההורמונים. בשל רמות גבוהות של הורמונים, את עלולה לחוות ביתר עוצמה התכווצויות, עצבנות ורגישות בשדיים בזמן המחזור.

הגברים:
מסת שריר בשיאה. לאחר שתגיע לגיל 22 או 23, מסת השריר שלך תתחיל לרדת בשיעור של כ-5-2 אחוזים מדי 10 שנים.

מה מומלץ?
זהו גיל מעולה להתחיל לסגל לעצמנו הרגלי פעילות גופנית. המטבוליזם המהיר ומסת השריר הגבוהה יתאימו את עצמם במהירות למשטר האמונים. וזכרו – הכינו עצמכם מראש וקבלו הצצה מהירה לעתיד: בגיל 30 יהיה לכם קשה יותר להשיג את אותה תוצאה.
האם יש טעם לדבר על טיפולים ועל ניתוחים קוסמטיים לבני ה-20? אולי יפתיע אתכם לגלות שבכל הנוגע לתחום הפלסטיקה, טיימינג הוא שם המשחק ושנות ה-20 הם הזמן המושלם במיוחד לשני סוגים של ניתוחים: ניתוח אף  והגדלת חזה.

בשנות ה-30

הנשים: 

בשנות ה-30 לחייך הפריון נמצא בירידה והסיכוי שלך להיכנס להריון מדי חודש נע בין 15 ל-20 אחוזים. בנוסף, העור מתחיל להראות סימני התבגרות קלים ועל הפנים מתחילים להופיע קמטוטים.

הגברים: 

לב. החל משנות ה-30, פוחתת היכולת של הגוף להפיק חמצן מהדם, הכולסטרול משפיע, מתחילה עלייה בלחץ הדם, ומרבצי השומן מתחילים להצטבר על קירות העורקים. באשר למראה החיצוני – בגיל זה גברים רבים מתחילים להראות סימני התקרחות ושומן עודף מתחיל להצטבר אצל רבים באזור הבטן והמתניים.

מה מומלץ?
זהו ללא ספק הגיל שאפשר להתחיל בטיפולים האסתטיים למיניהם. אין ספק שטיפול מוקדם בעור ובגוף שרק התחילו להתבגר, יעכב את תהליכי ההזדקנות שעוד יבואו בגילאים מאוחרים יותר. שקלו להתחיל עם טיפולים להחלקת קמטוטים,  הרמת חזה  ושאיבת שומן.

בשנות ה-40

הנשים:
שינויים במראה הפנים. הפנים מתחילות לאבד שומן ומתחילות לקבל מראה יותר מחוספס. האף מתחיל לטות כלפי מטה והשפתיים מאבדות מנפחן. הזדקנות עור הפנים אצל נשים מתרחשת מוקדם יותר מאצל הגברים, שמאופיינים ברובם בעור פנים עבה יותר.

הגברים:
ירידה בפוריות. לאחר גיל 40 מתחילה ירידה דרסטית בספירת הזרע שלך ובאיכותו. בנוסף, אצל גברים רבים מתחילים להופיע קמטים בפנים ובצוואר, וישנה הצטברות מוגברת יותר של שומן באזורים שונים בגוף.

מה מומלץ?
בגיל 40 ההורמונים נוטים להתאזן ורוב השינויים בגוף מושפעים בעיקר מסגנון החיים שלנו. חשוב לשמור על תזונה נכונה ולהוסיף פעילות גופנית שתתמודד עם היחלשות השרירים. מתחילה האטה בהליך חילוף החומרים ונשים רבות, בעיקר אלה שעברו כמה לידות, נאבקות כעת עם בעיות משקל, עם עודף עור ואובדן גמישות העור באזורים שונים בגוף.
בגילאים אלה מתחיל הגוף לייצר פחות קולגן, השומן בפנים מתחיל להיעלם והן מאבדות מנפחן. מבנה הפנים הופך זוויתי וחד יותר ומושפע גם מאובדן עצם שגורם לעיניים לשקוע ולפתח כיסים. שלא שמפתיע, כאן רשימת הטיפולים האפשריים הולכת וגדלה, והיא מתאימה למעשה גם לגילאים המאוחרים יותר: בוטוקס לקמטים, ניתוח עפעפיים,  הרמת פנים (אפקטיבית ביותר בגילאי 40, כשהעור עדיין גמיש), מאמי מייקאובר.

בשנות ה-50

הנשים:
ברוכות הבאות לגיל המעבר. במערב, האישה הממוצעת חווה את גיל המעבר בסביבות גיל 51.

הגברים:
רבים מכם יחוו ירידה במשקל. הגוף מתחיל להוריד ממשקלו בכוחות עצמו. המשמעות היא שיתחיל גם אובדן של מסת שריר.

מה מומלץ?
אחרי שעברתם בשלום את שנות ה-40, כבר התרגלתם לעובדה שגופכם מזדקן אבל אתם גם יודעים את הסוד: נפשכם תשאר צעירה תמיד. אני תמיד ממליץ לגברים ולנשים בגיל זה לעבור טיפולים שישפרו את הרגשתם לגבי המראה החיצוני שלהם, אבל שגם ישמרו מכל משמר על מראם הטבעי. מיותר להזכיר שרבים מהטיפולים שציינתי קודם לכן מתאימים גם לגיל זה, אבל במיוחד: הרמת פנים,  טיפולים לידיים (הטיפול בלייזר יכול להפחית את כתמי הגיל) ומגוון טיפולי לייזר בעור למיצוק העור, להסרת כתמים ולפילינג.

בשנות ה-60

נשים וגברים כאחד:
ירידה במערכת החושים. בגיל 60 רוב האנשים חווים אבדן משמעותי בראייה. כ-45% מבני השישים פלוס, בעיקר גברים, יחוו מידה מסוימת של אובדן השמיעה. נשים חוות ירידה ברמות האסטרוגן, עלייה במשקל באזור הבטן וירידה בצפיפות העצם. החדשות המאוד טובות הן שבגילאים אלה ניכרת אצל רבים עלייה בפרץ היצירתיות. אנשים רבים חווים שיא נוסף או התחדשות כלשהי בשנות ה-60 המאוחרות שלהם.

מה מומלץ?
למעשה, בגילאים אלה כל אדם חווה חוויות שונות, אבל רוב השינויים בגוף קשורים כמובן לתהליכי ההזדקנות הטבעיים. לכן חשוב להקפיד על תזונה מתאימה ופעילות גופנית סדירה שתשמור על רמה גבוהה של אנדרופינים, משקל בריא ועצמות חזקות. ובאשר לשלל הטיפולים הקוסמטיים? הם כולם זמינים לכם כפתרון, כל מקרה לגופו. רק זכרו – כולנו נזדקן, אז עדיף לעשות זאת תוך שמירה על מראה טבעי ורענן, ולא להתפתות לבצע יותר מדי טיפולים שעלולים להסתיים בתוצאה לא טבעית שמעולם לא החמיאה לאיש. אזכיר בעיקר את השימוש המופרז בהזרקות בכלל, ובפרט בהזרקות שנועדו להימנע מניתוח מתיחת פנים, גם כאשר יש שלב שבו הן כבר אינן יעילות ובמקום לפתור את הבעיה, יוצרות חדשה עם מראה לא טבעי ומעוות.