תמונה לכתבה, כשהניתוח בשדיים דורש תיקון
לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

כשהניתוח בשדיים דורש תיקון

ניתוחי השדיים מהווים אתגר כירורגי מורכב וחוויה רגישה למנותחות. מהן התלונות השכיחות אחרי ניתוחים אלה ומהן הדרכים "לתקן או להשלים"?

הגדלת שדיים 

מרבית הבעיות הצצות אחרי הגדלת שדיים מתחילות כאשר לצורך ההגדלה עשה המנתח טעות בהנחת משתל גדול מדי, או במקרים שבהם היה מתאים לבצע הרמת שדיים אך המנתח החליט להניח משתל שתפקידו "להרים" את השד כדי להימנע מצלקות. במקרים כאלה, שבהם הייתה התוויה להרמת שדיים ולא להגדלה, האכזבה לא תאחר לבוא. נשים שבמקום לעבור ניתוח הרמת שדיים עוברות הגדלה עם משתל ענק מופיעות אצלנו כחלוף שנה ומעלה אחרי הניתוח כשלדבריהן השדיים "נפולים, קשים, לא יפים, קרובים זה לזה, לא נעימים, מעוותים" וכו'.

לא תמיד האשמה במנתח. כפי שהוסבר בעבר, הכישלון כרוך בשלושה גורמים: המנתח, המנותח והשוכן במרומים. חובה על המנתחים הפלסטיים להסביר את חסרונותיו של הניתוח להרמת שדיים עם או בלי משתלים (צלקות רבות יותר, תקופת החלמה ארוכה מעט יותר, איסור מוחלט לעשן לפני הניתוח ועוד), לעומת היתרונות של הרמה (סיכון מופחת לנפילה חוזרת של השדיים, אפשרות טובה יותר לתיקון א־סימטריה וכו').

על הנשים העוברות ניתוח בשדיים חלה החובה לשים לב להסברים ולקבל החלטה המחייבת גם אותן לאחריות.

הניתוחים ה"מתקנים/משלימים" הנדרשים במקרים של הנחת משתלים גדולים מדי הם החלפת משתלי הסיליקון לקטנים יותר עם או בלי הרמת שדיים. לניתוחים אלה שיעורי הצלחה גבוהים ושיעור גבוה של שביעות רצון.

הקטנת שדיים

לניתוחים אלו שיעורי הצלחה גבוהים מאוד (85 אחוז מהניתוחים מוגדרים כמוצלחים על ידי המנתחים), ובהתאמה גם גבוהים הם שיעורי שביעות הרצון של המנותחות.

אבל חובה על המועמדות לניתוח לזכור: ככל שהשדיים גדולים יותר וצנוחים יותר, כך צפויות להיווצר צלקות ארוכות יותר וכן צפויים סיבוכים ובהם אובדן תחושה בפטמה, שינויים בצבע העטרה ובקוטרה ועוד.

הניתוחים המתקנים כוללים תיקון צלקות, הורדת עודפי עור ושומן בצידי השדיים ועוד. לניתוחים המתקנים של הקטנת שדיים שיעורי הצלחה גבוהים.

 סכנת המילויים – שימו לב

באיגוד הפלסטיקאים מדווחים על עלייה משמעותית בשיעורי הנשים הסובלות מסיבוכים קשים של זיהום בפנים, צלקות ועיוות עקב הזרקות רשלניות.

השבוע העלה רופא משפחה פוסט שבו כתב שהוא מתאים יותר להזריק חומרים לפנים כיוון שהוא למד את זה טוב יותר מהמתמחים בכירורגיה פלסטית המשחרים לעצותיו המקצועיות. בדרך כלל אינני נוהג להתייחס לדברי שטות או הבל ורעות רוח. הפעם אמירה מחוצפת זו מגיעה לכדי פגיעה אמיתית במטופלות.

רופא משפחה מבין יותר ממנתחים פלסטיים באנטומיה של הפנים? בפעילות השרירים והעצבים בפנים? במבנה שכבות העור בפנים? ובהזרקות לפנים?

בדיוק כשם שמנתח פלסטי מומחה מבין יותר מהחצוף בחיסוני ילדים ובתרשימי אק"ג. אישית אינני חושב שחשוב בכלל להילחם בכל המזריקים לפנים שהוכשרו בקורס אסתטי קצרצר ותולים תעודות סרק על קירותיהם. זה התפקיד של המטופלים לבחור ושל הרגולטור לפקח. אבל בכל פעם שהשרלטנות יוצאת מהמרתפים ומרימה ראש צריך לערוף אותה!