תמונה לכתבה, האם אפשר להסתפק בשתל בלבד כדי לטפל בחזה נפול?

טיפול בחזה נפול: האם אפשר להסתפק בשתל בלבד כדי לטפל בחזה נפול?

מאת: פרופ' אייל וינקלר, מומחה לכירורגיה פלסטית

"אולי אוכל להסתפק בשתל ולדלג על ניתוח להרמת חזה?" שואלות אותי נשים רבות שמגיעות לקליניקה ומבקשות להשיב לשדיהן את מראם הצעיר והמוצק. מה שעומד מאחורי השאלה הרווחת הזאת הוא רצונן של אותן נשים להשיג את התוצאות הטובות ביותר עם כמה שפחות צלקות. 

זוהי דרך הטבע: מרבית הנשים חוות צניחת חזה לאחר הריונות, אבל גם אלה שהצליחו לשרוד לידות עם חזה מוצק יחסית, יבחינו בנפילתו ככל שיחלפו השנים. אבל הריונות הם לא הגורם היחידי. הנקה, תנודות במשקל ותהליכי התבגרות טבעיים גם הם אירועים שגורמים לשינויים במראה ובמבנה השדיים כי הם מעוררים תהליכים שונים בגופנו אשר, בתורם, גורמים לצניחה. מצב זה עלול לגרום למפח נפש, לפגיעה בביטחון העצמי ולתחושת מועקה תמידית ויומיומית, ונשים רבות פונות לניתוח כדי לטפל במצב, ובצדק. אלא שלניתוח הרמת השד יצא שם של הליך שמותיר צלקות ולכן מרבית הנשים מעדיפות לנסות להימנע ממנו. אבל האם המוניטין שיצא לניתוח ההרמה מוצדק? והאם באמת אפשר להרים חזה נפול בעזרת שתל בלבד? 

ובכן, אין ספק שניתן להשתמש בשתלים כדי למלא את הנפח שאבד לאחר ההריונות או לאורך השנים, אבל חשוב גם להבין שישנן מגבלות לתוצאות ששתל מסוגל להשיג. 

תמונה לכתבה, ניתן להשתמש בשתלים כדי למלא את הנפח שאבד

מתי שתלים לא יספיקו?

ההחלטה אם ניתן להסתפק רק בשתל או אם נדרש ניתוח שמשלב גם שתל וגם הרמה, תלויה בשני גורמים מרכזיים:

  1. עד כמה השד ריק
  2. עד כמה השד נפול

כאשר השד ריק ולא נפול, שתל בלבד יספיק בהחלט; כשהשד מלא ונפול הפתרון המושלם הוא הרמה; וכאשר השד ריק ונפול ניתן יהיה להשיב לו את המראה המוצק רק בעזרת שתל והרמה.

מכיוון ששתל לא מרים את השד אלא רק ממלא אותו, במצבים של צניחה משמעותית השתל עלול לשמש כמשקולת שמושכת את השדיים עוד יותר כלפי מטה ומגבירה את הצניחה. במקרים של שד ריק, אפשר להיעזר בשתל כדי להעניק לו מראה מלא יותר אבל אין ביכולתו של השתל להרים את השד או לשנות את גובה הפטמה. 

החדשות הטובות הן שניתוח הרמה הוא פתרון מוצלח מאין כמוהו לנשים בעלות חזה נפול מאוד, עם או בלי מילוי  של נפח באמצעות שתל, והוא מתאים לכל הנשים ששתל בלבד לא יפתור את מצבן. במהלך הניתוח, מתבצעים ההליכים הבאים: 

  • הסרה של עור עודף
  • השבה של נפח, במידת הצורך
  • שיפור מיקום הפטמה
  • שיפור צורתו של השד

מהלך הניתוח המפורט מוסבר באופן פרטני בפגישת הייעוץ האישית. 

אבל מה עם הצלקות?

למעשה, ההצטלקות תלויה, בין היתר, באיכות העור ובנטייה הגנטית של כל אישה. לכך חשוב להוסיף גם את יכולתה של המטופלת להקפיד על הנחיות ההתנהלות לאחר הניתוח, שניתנות על ידי הרופא המטפל. מן הראוי לציין שאכן ניתוח הרמה כרוך בצלקות, אך על פי רוב מדובר בצלקות עדינות ובכאלה שמתבהרות עם הזמן. חשוב לי גם לומר שזהו ניתוח שמתאפיין בשביעות רצון גבוהה מאוד של מנותחות. 

מיקום הפטמה

תמונת איור, מיקום הפטמה

אם הפטמה שלכן ממוקמת מתחת לקפל התת שדי, ניתוח הרמת חזה הוא ככל הנראה ההליך המתאים לכן. ניתן לבחון את מידת צניחת השד על פי מיקומה של הפטמה ביחס לקפל התת שדי. כל עוד הפטמה נמצאת מעל לקו הקפל התת שדי, ייתכן ששתל בלבד יספק את התוצאה הרצויה. אם היא מתחתיו, ככל הנראה יהיה צורך בהרמה.

אם כן, בסיכומו של דבר, גם אם ניתוח הרמת חזה מעורר בכן חששות דעו שמדובר בפתרון אפקטיבי מאוד, עם מינימום צלקות, זמן החלמה מהיר יחסית והכי חשוב, תוצאה מצוינת עם מראה טבעי.

לחצי למידע נוסף על הגדלת חזה