תמונה תדמיתית לכתבה, הזרקה היא לא רק מילוי קמטים

5 השלבים בדרך להשבת היופי והרעננות לפנים

מאת: ד"ר הדר ישראלי, מומחית לכירורגיה פלסטית

הזרקה היא לא רק מילוי קמטים

ההצהרה ש'הזרקה היא לא רק מילוי קמטים' אינה סתם איזו סיסמה ריקה מתוכן. המציאות מלמדת שמטפלים רבים  שרק ממלאים קמטים פשוט חוטאים לחוקי האסתטיקה. מילויים כאלה עלולים לגרום להשבת נפחים במקומות לא רצויים, ובכך ליצור מראה שהוא אמנם חלק וחסר קמטים אבל מעוות למדי ולא טבעי. מראה שכזה לא רק שלא יוסיף לפנים שלכם נופך צעיר ורענן אלא ייראה די גרוטסקי ו'עשוי'. זה לא נדיר שאישה מגיעה אלי לאחת הקליניקות שבהן אני מטפלת – אם ברמת אביב או בקרית אונו – ומבקשת להעלים קמט בפניה. היא כמובן לא מודעת לעובדה שטיפול בקמט ספציפי אחד לא יבטיח לה מראה טבעי ורענן. מדוע? כי מחיקת קמט ללא השבת הנפח לאזור שגרם להופעת הקמט מלכתחילה, עלולה ליצור מראה מעוות ולא טבעי; כזה שבגללו יש נשים שחוששות ונרתעות ממילוי קמטים... ולא בצדק.השבת נפחים נכונה לפנים היא תהליך שנועד להתחקות אחר אותו התהליך שגרם לאיבוד הנפחים, לצניחת הפנים ולהופעת הקמטים העמוקים והקמטוטים. לכן, כדי שיתקבל מראה טבעי, נינוח, וצעיר יותר חשוב מאוד שלמטפלים עצמם תהיה הבנה אנטומית מדויקת ושהם יכירו את חוקי האסתטיקה באופן מעמיק.כדי שמילוי הקמטים יביא לתוצאה טבעית ורעננה חשוב לנקוט בכמה פעולות עוד לפני שבכלל מתחילים בהזרקות עצמן. 

שלב ראשון:

בדיקה ואבחון טיפול נכון בהזרקות חייב להתחיל בבדיקה מדוקדקת של הפנים ושל סימני הזדקנות העור. בתהליך האבחונים ותכנון העבודה, חשוב לי לראות תמונות מהעבר של המטופל או המטופלת. תמונות אלה יאפשרו לי להבין את תהליך ההזדקנות האישי של כל אחד מהמטופלים ולתכנן את הליך ריענון הפנים הטבעי. במהלך האבחון אני בודקת היכן אבדו הנפחים ואיפה קיימות צמיחות של הרקמות. אני מתרשמת מאיכות העור וממידת הלחות שלו, ובודקת אם, מעבר לקמטים העמוקים, קיימים גם קמטוטים עדינים ונזקי שמש. אני מתרשמת ממידת הסימטריה של הפנים, כולל של עצמות הפנים (כי אף אדם אינו סימטרי לחלוטין) ולבסוף אני נוהגת להכין תוכנית עבודה אישית לשחזור הנפחים בצורה האנטומית והטבעית ביותר. הדגש המשמעותי ביותר מבחינת התוכנית האישית הוא על מראה טבעי והרמוני, והימנעות מהמראה ה"עשוי". 

5 השלבים בדרך להשבת היופי והרעננות לפנים

 

שלב שני:

השבת נפחים השבת הנפחים באזור שמשפיע על יצירת הקמטים היא שלב מקדים חשוב לשלב הנחת החומרים והמילוי. שלב זה למעשה מתחקה אחר איבוד הנפחים בפנים ומתחיל בשנות העשרים המאוחרות של המטופלת. לעיתים, בעזרת השבת נפחים אנטומית בלבד, וללא נגיעה כלל בקמטים שנוצרו בעקבותיו, ניתן להביא למחיקה מלאה של הקמט הטבעית ביותר.  שלב זה ישפיע על כך שהשלבים הבאים יסתיימו בתוצאה  הרמונית ורעננה יותר.במקרים שבהם יש צורך להשיב נפחים בכמות גדולה אני מעדיפה לעשות זאת באופן הדרגתי.  באופן זה, החומר המתפזר ברקמה מגרה יצירה של סיבי קולגן ואלסטין, מוסיף הידרציה ומתיישב בצורה טבעית יותר. בנוסף, וחשוב לא פחות-, כך האישה והסביבה שלה יתרגלו לשינוי בהדרגה.

הזרקה היא לא רק מילוי קמטים

 

שלב שלישי:

מילוי קמטוטים מילוי קמטוטים לאחר השבת הנפחים ישקף מראה פנים טבעי יותר ויאפשר למנוע את המראה התחתון המנופח, את השפה הבולטת או את המראה הברווזי שמאפיין פעולת הזרקה שמדלגת על שלב השבת הנפחים.

שלב רביעי:

תיקון אסימטריה מאחר שרוב בני האדם הם אסימטריים כמעט תמיד יש צורך בתיקוני אסימטריה. הסימטריה היא מרכיב משמעותי במראה האסתטי של הפנים, היא זו שתורמת ליופי הטבעי והופכת פנים נאות לפנים שנחשבות ממש יפות. על חשיבות הסימטריה אפשר ללמוד רבות מיופייה של המונה ליזה. אמנם, תפיסת היופי האסתטי היא די סובייקטיבית ואסוציאטיבית אבל יופייה של המונה ליזה, שמהדהד בעולם התרבות והאומנות כבר מאות בשנים, נובע לא רק מהמסתורין שאופף את הדמות אלא גם מהפרופורציות הסימטריות המדויקות של הדיוקן המפורסם שייצר לאונרדו דה וינצ'י. עם זאת, העין שלנו נוטה לתקן אסימטריות קלות ולרוב אנחנו לא שמים לב להן בפנינו או בגופנו.

שלב חמישי:

חיטוב ועיצוב תמיד אפשר לבקש יותר. לחטב קצת את עצמות הלחיים, להדגיש את קו הלסת או למלא את השפה. בעוד שחיטוב בשלב מוקדם יותר של הטיפול עלול להסתיים במראה 'עשוי', חיטוב לאחר ארבעת השלבים הראשונים יעניק תוספת נעימה וטבעית שתשתלב בפנים בצורה הרמונית ונעימה למראה.

הזרקה היא לא רק מילוי קמטים

 

מה חשוב שאדע על חומרי המילוי?

חומרי מילוי שונים משמשים למטרות קוסמטיות שונות. כך למשל כדי להשיב נפח באזור מסוים בפנים יש צורך בחומר סמיך יחסית ואילו לתיקון אזור העפעפיים מומלץ להשתמש בחומר דליל יותר. קיימים היום מגוון חומרי מילוי שנועדו לשפר ולטפל באיכות עור הפנים, כגון: 

  • סדרת ה-Skin Booster מבית Restylane, היא סדרה ייחודית שמאפשרת להעלים קמטוטים ולהחליק אזורים מרובי קמטוטים כמו השפה העליונה והלחיים.
  • המוצר החדש Prophilo נועד לשפר את מרקם העור ואיכותו וליצור גירוי מחודש שיביא ליצירת קולגן ואלסטין שחשובים להרמת הרקמות העמוקות. בעזרת הזרקה מיוחדת ב-5 נקודות אפשר לגרום לשיפור דרמטי של איכות עור הפנים.
  • סדרת Restylane וסדרת JUVEDERM הן סדרות פרימיום מאיכות מעולה של חומצה היאלורונית שמאפשרות השבת נפחים, חיטוב ועיצוב. החומרים האלו מאפשרים לי לבנות תמיכה עמוקה או להוסיף הידרציה שטחית בהתאם לעומק הנדרש ברקמה. מדובר בחומרים מאושרי FDA, מהבטוחים בשוק ובעלי הוותק והנסיון הרבים ביותר. אני רואה חשיבות עליונה בשימוש בחומרים בטוחים ומאושרים.

באיזה גיל כדאי לי להתחיל?

מניסיוני מומלץ להתחיל בטיפולים אלה עם הופעת סימני הגיל הראשונים. בסביבות אמצע שנות ה-30 ולעיתים גם קודם לכן. איך תדעי שאת שם? ייתכן שרק תסתכלי במראה ותראי שאת נראית עייפה הבוקר אפילו אם ישנת טוב, או שיחשבו שאת כועסת למרות שאת מאוד רגועה, או שתתבונני בתמונה מאירוע ותראי שאת כבר נראית אחרת. אבל למען האמת, הסמן הכי טוב שלך הוא ההרגשה – אם את מרגישה פחות טוב עם המראה שלך, לכי להתייעץ עם איש או אשת מקצוע אמינים ומיומנים. 

מכל מקום, כשמתחילים לטפל בגיל צעיר ניתן למקסם את טבעיות התוצאה, לתקן בצורה מינימלית שאינה בולטת לעין ולהביא לגירוי מחודש של יצירת קולגן ואלסטין שכאמור, תורמים להרמת הרקמות העמוקות. טיפול שמתחיל בגיל צעיר יכול גם למנוע את המשך ההזדקנות הטבעית של העור ולחסוך בהמשך את הצורך בהזרקות נרחבות.

בסופו של תהליך, הכי חשוב לי שתראי טבעי.