10 מיתוסים על שאיבת שומן האם הם עומדים במבחן המציאות?

מאת: ד"ר הדר ישראלי, מומחית לכירורגיה פלסטית

שאיבת שומן היא אחד הטיפולים הפופולריים ביותר בקרב נשים וגברים שמבקשים להיפטר מעודפי שומן עקשניים שהצטברו באזורים שונים בגופם.
 היום קיימות שיטות רבות לשאיבת שומן, ביניהן השיטה העדכנית ומהפכנית שפיתח ד״ר גרהרד סאטלר מגרמניה ובה אנחנו משתמשים גם בקליניקה שלנו – Lipo Lift. בשיטה זו מציפים את אזור השאיבה בחומרים שמתפזרים ברקמות השומן ומסייעים לשאיבת השומן בדרך שמצליחה לתת מענה יעיל לכול אחד מחסרונותיה של השיטה הקלאסית לשאיבת שומן. בנוסף, אנחנו משתמשים גם בשיטה המתקדמת לשאיבת שומן בלייזר, שמאפשרת לא רק שאיבת שומן אלא גם הידוק עור, ההשפעות שלה פחות טראומטיות וההחלמה ממנה מהירה יותר.
 אז למרות שזהו הליך שכיח מאוד בתחום הרפואה הפלסטית, שמציע שיטות מאוד מתקדמות ומאות אלפי אנשים כבר טופלו בפרוצדורה זו, רבים עדיין טועים או לא בדיוק יודעים מה נכון ומה אמתי במיתוסים שאופפים את שאיבת השומן. לכן, במאמר זה אנסה להעמיד כמה דברים על דיוקם.

 

מיתוס 1: השומן יחזור 

אנשים רבים חוששים שלאחר השאיבה, תאי השומן יחזרו לאזור כלשהו בגוף. החרדה מפני ״חזרת השומן״ היא משהו שאני מרבה לשמוע מהמטופלים שלי. אבל שומן חדש לא באמת מוצא את דרכו חזרה לגוף לאחר שאיבת שומן. זהו אחד המיתוסים הנפוצים והנה ההסבר:
 שאיבת שומן מסירה שומן באזור ספציפי בגוף, אבל כשקיימת כמות גדולה של קלוריות שלא נשרפות, הן יאוחסנו באופן יחסי בכול תא שומן שנותר בגוף באזורים שבהם לא בוצעה השאיבה. נכון שתאי השומן בגוף יכולים לצבור שומן, אבל לא באזורים שטופלו כי שם תאי השומן כבר נשאבו החוצה ואזורים אלה בגוף לא יתמלאו שוב כפי שהתמלאו לפני הטיפול. לאן יילך השומן? ובכן, תאי השומן שנותרו בגוף הם אלה שיצברו את עודפי השומן החדשים.   

 

מיתוס 2: תוצאות שאיבת שומן – לא לנצח

נכון, אין דבר שנשאר לנצח בעולמנו ולמרות זאת, תוצאות שאיבת השומן אמורות להישאר אתכם לתמיד. המשמעות היא שתאי שומן שהוסרו לא יופיעו שוב. מה שכן, אם תעלו במשקל, השומן יכול להתחיל להצטבר באזורים הסמוכים לאזור השאיבה ותאי השומן שנותרו באזור הטיפול עלולים לגדול. תאי השומן שנשאבו ייעלמו לצמיתות, אבל אם תעלו במשקל תמצאו את עצמכם שוב עם שומן לא רצוי. לכן, הרגלי הבריאות הם אלה שיקבעו אם תצליחו לשמור על תוצאות שאיבת השומן לאורך כל החיים. 

 

מיתוס 3: שאיבת שומן היא טיפול מעולה נגד השמנת יתר 

שאיבת שומן היא לא הטיפול המתאים להשמנת יתר (obesity). טיפול זה איננו אפקטיבי, גם לא כמוצא אחרון, לאנשים שאינם מסוגלים לרדת במשקל באמצעות כלים כמו דיאטה ופעילות גופנית. 

 

מיתוס 4: חלופות לא כירורגיות לשאיבת שומן הן לא פחות טובות 

שאיבת שומן עדיין נחשבת לדרך הטובה ביותר לחיטוב הגוף. תוצאות הטיפול צפויות למדי והטיפול מבוצע בהליך אחד. למרות זאת, יש חלופות של הליכים בעלי פולשנות מינימלית שהן יעילות לא פחות. אלה אמנם לא מציעות שינוי דרמטי ומידי כמו שאיבת שומן, אבל הן אפקטיביות מאוד וכוללות, בין השאר, מכשירים שמשתמשים בחום, בקור או באולטרסאונד.

 

מיתוס 5: שאיבת שומן תגרום לירידה במשקל 

לשאיבת שומן יש השפעה מועטה על המשקל שלכם. זו לא שיטת הרזיה אלא דרך להיפטר משומן עיקש באזורים ספציפיים ושיטה לחיטוב הגוף. יחד עם זאת, מתברר שיש לשאיבה השפעה נפשית חיובית: מטופלים רבים שרוצים לרדת במשקל מצליחים לעשות זאת דווקא לאחר שעברו שאיבת שומן כי ההליך עוזר להם לגייס כוח רצון ולשמור על המראה המחוטב שהצליחו סוף סוף להשיג. 

 

מיתוס 6: שאיבת שומן תצמצם את העור הנפול 

נכון שהיום שאיבת שומן המלווה בהידוק העור באמצעות סיב לייזר נותנת מענה חלקי להידוק העור, אבל במהותה שאיבת השומן מתמקדת רק בהסרת השומן ולא מהדקת עור עודף. הדרך לקבל מענה לשני הצרכים גם יחד היא לבחור בטיפול שמשלב הסרת שומן והסרת עור עודף, כמו מתיחת עור הבטן או הזרוע יחד עם שאיבת שומן מאזורים אלה. 

 

מיתוס 7: שאיבת שומן מותירה צלקת בולטת

זה לא סוד שכול ניתוח מותיר צלקת, אבל הצלקות בעקבות שאיבת השומן החדשנית הן ממש זעירות ועדינות. גודל החתך צריך להספיק רק להכנסה של צינור זעיר שמסיר את השומן, כך שמדובר בחתך באמת קטן ובמיקום דיסקרטי ככול האפשר. 

 

מיתוס 8: שאיבת שומן מטפלת גם בצלוליטיס 

צלוליטיס היא שכבת השומן שמצטברת ממש מתחת לפני העור ונראית כמו גבשושיות, לרוב בעקבות שומן שנדחף למעלה דרך רקמת החיבור. אין שום בעיה בריאותית בצלוליטיס, אבל המראה לא כל כך אטרקטיבי. שאיבת שומן לא תסיר את הצלוליטיס. היא עשויה לגרום לו להיות פחות בולט, אבל לא יותר מזה. כדי להסיר את הצלוליטיס יש להתייעץ עם רופא מומחה שיתאים לכם את הפתרון המדויק לכם. 

 

מיתוס 9: שאיבת שומן יכולה לחטב את הגוף וליצור קוביות בבטן 

במידה מסוימת יש אמת במיתוס זה, אבל חשוב שתתאימו את הציפיות שלכם למציאות. כוונתי היא שככול שיהיו לכם פחות תאי שומן, כך תוכלו להשיג גוף יותר מפוסל ומחוטב. שאיבת השומן לא תעשה זאת למענכם, אבל בהחלט תאפשר לכם להשיג את המטרה הזאת ביתר קלות. 

 

מיתוס 10: עדיף לשאוב כמה שיותר שומן 

האמת היא שאם מסירים כמות שומן גבוהה יתר על המידה בצורה לא מבוקרת, כך גדלים הסיכונים והסיכויים להיווצרותם של גושים ומראה לא אחיד באזורים שונים של הגוף. לכן, האגודה האמריקנית לניתוחים פלסטיים ממליצה על מגבלה של 5 ליטר שומן בשאיבה אחת.