לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

10 הדיברות לטיפולים אסתטיים

1. אנוכי ה'? אז זהו שלא!

המנתח שלך, כירורג (או כירורגית, הדברים כתובים בלשון זכר אך מתייחסים לשני המינים) מיומן ככל שיהיה, הוא בן־אנוש וממש אינו כל יכול. המנתח הפלסטי יכול לתקן, לשפר, להוסיף ולעזור, ותו לא. לפיכך יש להתאים את רמת הציפיות מהניתוח למציאות. תוצאה ניתוחית טובה תיתן מראה טבעי, שהולם את מבנה פנייך/גופך ואת אורח חייך. זה ולא יותר.

 

2. לא יהיה לך אלוהים אחרים, כי אין סיבה

רופא מומחה בכירורגיה פלסטית, יודע להציע את מלוא קשת הפתרונות המתאימה ביותר לכל בעיה אסתטית. אם המנתח הפלסטי שלך אינו מוצא פתרון לבעייתך, סביר להניח שתחליפים אחרים לא יהוו פתרון טבעי ארוך טווח ומשביע רצון.  

 

3. לא תישאי את שם גוגל לשווא

התבלבלנו בלבול גדול בין מידע רפואי אמין לבין אוקיינוס המידע הרפואי הזמין ברשת. מנתח פלסטי, בכיר ככל שיהיה, תמיד יוועץ בעמיתו מנתח הלב כשיש לו בעיה רפואית בלב. והוא בהחלט לא יחפש פתרון לבעיה בגוגל. קל וחומר שאר הבריות, שעבורן הגוגל עלול להיות מלכודת פתאים. 

 

4. האם המנתח שלך זוכר אותך בשבת?

המנתח הפלסטי נמדד במספר פרמטרים. השניים החשובים ביותר, לטעמי, הם הניסיון הכירורגי והאמינות. אמינותו של מנתח נמדדת, בין היתר, בזמינותו לאחר הניתוח. האם המנתח זמין לרשותך בימים, בשעות ובחודשים שלאחר הניתוח (כולל שבתות וחגים), במקרה של סיבוך, תקלה או סתם שאלה?

 

5. האם הוא מכבד את עמיתיו ומתחריו?

רופאים מנוסים בעלי מוניטין וגאווה מקצועית, אינם משמיצים. כך גם מטופלים, איני מתלהב לטפל במטופלים שלשונם קלה בהשמצת רופאיהם. יתרה מכך אני ממליץ למי שנתקלת ברופא המעליב או משמיץ קולגות שלו להיזהר. 

 

6. האם הוא מחפף?

כשאת בוחרת מנתח עלייך גם לברר היטב היכן הוא מנתח. חלק ממקצועיותו של המנתח נקבעת גם לפי חדרי הניתוח, המרדימים וחדר ההתאוששות המוצעים על ידו למטופליו.

 

7. לא תזגזגי בין רופאים

עברת ניתוח והניתוח הסתבך? נא לשמור על קור רוח ולא להיכנס לפאניקה. לטעמי, עדיף שלא לרוץ ולחפש רופא אחר לטיפול בבעיות או בסיבוכים שנוצרים מיד לאחר הניתוח. הרופא בו בחרת להיות המנתח שלך הוא המתאים ביותר לטיפול בך לאחר הניתוח. גם אם התרחש חלילה סיבוך. במידה והוא אינו ניתן להשגה - פני לחדר המיון הקרוב. 

 

8. לא תלכי על ההצעה הכי זולה 

המחירים לטיפולים וניתוחים אסתטיים בישראל - כמו בכל העולם - התייצבו על הרף הנמוך, וזאת בהתאם למגמות כלכליות וכניסת מנתחים פלסטיים רבים לתחום הטיפולים והניתוחים הקוסמטיים. אל תתפתי להצעה הזולה ביותר כי הרבה פעמים היא עולה ביוקר. הצעה זולה יכולה להיות כתוצאה משימוש בחומרים זולים שאינם מאושרי FDA. האם תרצי שיזריקו לך לפנים, או יניחו בשדיים שלך מוצרים או חומרים שלא עברו בדיקות קפדניות ומחמירות?

 

9. תני אמון

מטופלות לא מעטות יוצאות כועסות או מתוסכלות מייעוץ אצל הרופא שלהן. הן מקבלות מידע המאכזב אותן או גורם להן לחשוב שבעייתן קשה משחשבו. כך, למשל, יש מי שמעוניינת בהגדלת שדיים אך בייעוץ מסתבר שהיא זקוקה להרמת שדיים, שדורשת ניתוח ארוך יותר הכולל צלקות. דעי - המנתח שלך אינו מרוויח מאומה מלבצע בך ניתוח ארוך או מורכב יותר. מנתח מיומן ומנוסה יעדיף תמיד פתרונות ניתוחיים פשוטים. כאשר המנתח מציע ניתוח מורכב משציפית, או מזה שרופאים אחרים הציעו, אני ממליץ להתייחס לדבריו ברצינות רבה. זהו כנראה הפתרון האמיתי והנכון עבורך.

 

10. לא תחמדי את הניתוח של חברתך

נשים רבות מספרות שחברתן עברה את הניתוח בקלות רבה יותר עם החלמה קלה יותר ועם תוצאות יפות יותר. בבואנו להשוות תוצאות יש להתייחס פרטנית למנותחת, גילה, מחלות רקע ועישון, משקלה, נטיות תורשתיות, הריונות ועוד. הניתוח נמדד בתוצאה הסופית שאותה ניתן להעריך רק לאחר 9־12 חודשים. התאזרי בסבלנות.