שאיבת שומן בלייזר האם זה באמת עובד?
לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

שאיבת שומן בלייזר – האם זה באמת עובד?

לאחרונה הוכנס לשימוש מכשיר ישראלי חדש המשלב שאיבת שומן יחד עם שימוש באנרגיית לייזר להידוק העור.

שיטה זו מבוצעת על ידי החדרת סיב אופטי זעיר בתוך צינורית השאיבה, שמוחדרת אל מתחת לעור. הסיב מעביר אנרגיית לייזר מיוחדת הגורמת להתכווצת תת העור (הדרמיס). כך מושגת בו-זמנית שאיבה, אותה ניתן לעשות ללא אנרגיית הלייזר, וגם הידוק של העור באופן שמקטין משמעותית את עודפי העור שהיו נשארים בשאיבות בעבר.

טכנולוגיה זו מתאימה לאיזורים שונים בגוף כמו הבטן, הירכיים הפנימיות וצידי הגב ("ידיות האהבה"). בשאיבת השומן הקלאסית, ‏צינורית השאיבה מבצעת פעולה אחת בלבד: שאיבת תאי השומן אל מחוץ לגוף, מה שמותיר עור מדולדל באיזורים בהם התבצעה השאיבה.

התכווצות העור תלויה בתכונות האלסטיות והיא שונה ממטופל למטופל כאשר הגורמים המשפיעים הם גיל, גורמי תזונה, תורשה ועוד. לכן נהגנו לומר למועמדים לשאיבת שומן שאיננו יכולים לנבא את מידת התכווצות העור באזור השאיבה וכמובן שלא להתחייב שלא ייוצרו עודפי עור.

שאיבת השומן בלייזר משפרת כאמור את הסיכוי לקבלת התכווצות משופרת של העור. החימום של רקמת הדרמיס העמוקה, מביא להתכווצות הקולגן ומקטין את הסיכוי או הסיכון לקבלת עודפי עור ואי סדירויות ברקמה.

כך זה מתבצע

כשמשתמשים בשיטה לשאיבת שומן מהצוואר למשל, מזליפים לאזור הצוואר וצידי הלסת תמיסת מי מלח המכילה חומרים נוגדי כאב, אדרנלין למניעת דמם ועוד.

דרך נקב קטנטן ונסתר המוחבא מתחת לתנוך האוזן תוחדר אל מתחת לעור צינורית השאיבה המבצעת שאיבת שומן ובאותה הזדמנות סיב הלייזר שולח פולסים של אנרגיית לייזר אל הדרמיס (השכבה העמוקה של העור מבפנים). הפעולה המשולבת תביא לריקון עודפי השומן ולחימום והתכווצות סיבי הקולגן של עור הצוואר.

המועמדים היותר טובים לפעולה זו הם גברים עם צוואר עבה ורקמת שומן משמעותית, אצלם הניסיון לטפל מצליח ככל שגילם צעיר יותר, ובנשים עם עודף שומן ובגילאי 40 פלוס, אצלן רק מתחילה צניחה של הצוואר.

תמונה לכתבה, שאיבת שומן בלייזר האם זה באמת עובד?

יש להבהיר שמדובר בפעולה ניתוחית המחוייבות בתנאים סטריליים כמו אלה הקיימים בחדר ניתוח. פעולה זו מבוצעת בדרך-כלל תחת טשטוש תוך ורידי והרדמה מקומית.

בנוסף, פעולה זו ‏מחייבת מיומנות טכנית גבוהה ונסיון רב. בשימוש בלתי מיומן או על-ידי רופא שאינו מנוסה, חימום הרקמות התת עוריות על ידי הלייזר עלול לגרום לכויות, שבעקבותיהן תגרמנה צלקות, שקעים וכאב כרוני. הלייזר מהווה כלי עוצמתי שיש לדעת כיצד להשתמש בו.

חשוב לסייג ולומר כי תמונות, המציגות כביכול תוצאות של טיפול לפני ואחרי ובמיוחד אלו המשדלות פנייה לרופאי מכונים ואסתטיקנים, כמו פרסומים רבים שמופיעים ברשתות החברתיות בהן נראית בטן שמנמנה המתחלפת בריבועים אתלטיים, הן רחוקות מלהיות פרסום הוגן.

רק אצל נשים רזות עם בטנונת מעט שמנמנה תתקבלנה תוצאות של בטן שטוחה עם ריבועים. ‏בשאר המטופלים, שאיבת שומן בבטן ‏תיתן תוצאה של הקטנת ההיקף והידוק נאה של העור.

לחצו להמשך קריאה על שאיבת שומן

פורסם ב-YNET בתאריך 31.05.18