תמונה לכתבה מראה ה"עצוב" של הפנים
לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

צניחה חופשית

במדור הקודם התייחסתי לתלונה נפוצה במרפאתי בנוגע למראה ה"עצוב" של הפנים. "למה אני נראית כל כך עצובה או כועסת?", שואלות בתסכול מטופלות (ומטופלים רבים). הסברתי שהמראה העצוב נובע מצניחת העפעפיים והגבה, ופירטתי את האפשרויות העומדות בפני מי שרוצה להרים או למתוח את העפעף והגבה.

הפעם נעסוק בצניחת זווית הפה.

לצערי, למראה העצוב הנובע מצניחת זוויות הפה אין פתרון נוח ומוצלח כמו לצניחת העפעפיים והגבות.

צניחת זוויות הפה היא חלק מתהליך הרפיון המתרחש עם ההתבגרות של הרקמות הרכות בפנים.

הרקמות הרכות כוללות את שכבות העור ושרירי ההבעה והלעיסה, כשבנוסף מתרחש גם אובדן נפח של עצמות הפנים. תהליכי התבגרות אלה, יחד עם היחלשות "החיבורים" של רקמת החיבור בין העור לשרירים בצידי הפה, מביאה לצניחת זוויות הפה ולמראה עצוב גם ללא קשר למצב הרוח.

ועכשיו אזהרה: בנוגע לזוויות הפה, בשוק האסתטי יש יותר הבטחות שווא מאשר פתרונות.

בתוך כך ניתן לשמוע על הרמת זוויות הפה על ידי חוטים, על ידי חומצות היאלורוניות וחומרי מילוי אחרים על ידי בוטוקס ואפילו על ידי ״ניתוחים מקומיים״, ליצירת גומות חן ושיפור החיוך.

אינני מכיר שום מנתח בכיר בארץ או בעולם שפירסם סדרת מקרים מבוקרת התומכת מדעית בטיפולי החוטים להרמת זוויות הפה, ובוודאי שלא לאורך זמן. מי שמציע פתרון של ״הזרקת חוטים״ להרמת הפנים - לא מדייק!

מזרק החוטים הנספגים לא מרים את הפנים. הזרקת חוט נספג היא למעשה סוג של הזרקת חומר מילוי הגורמת למשיכה חולפת וקלה של הרקמה הרכה, והיא בעלת השפעה מועטה וחולפת, המבוססת יותר על בצקת ברקמות מאשר על שינוי אנטומי במיקום זוויות הפה.

מה הם, אם כן, הפתרונות האפשריים לשיפור מראה זווית הפה?

בגילאים הצעירים יותר, נניח עד גיל 40, ניתן לטפל בזוויות הפה בדרך של עיבוי השפתיים בזוויות הפה, הוספת חומרי מילוי לרקמות שמעל ומתחת לשפתיים, וכן להשתמש באופן זהיר בבוטוליניום כדי להקטין את פעילות השרירים המכונים ״מורידי השפה״, במטרה להחליש את תנועת השרירים המנמיכים את זווית הפה. השימוש בבוטוליניום להתוויה זו הוא בעל פוטנציאל בעייתי, שכן הזרקה מוגזמת או מוטעית מבחינה אנטומית עלולה להסתיים בעיוות של החיוך ובבריחת נוזלים בזמן שתייה.

מבחינתי, הטיפול הטוב ביותר להרמת זוויות הפה הוא ניתוח להרמת פנים, ניתוח שעבר שינויים בעשור האחרון.

בספרות האמריקאית הרפואית ובמדיה הפופולרית העוסקת בעולם הניתוחים והטיפולים האסתטיים חוזרת ומתגבשת ההבנה כי הניתוח המודרני להרמת פנים הוא הדרך הטבעית היעילה והמשתלמת יותר כספית לנשים המתאימות לכך והמוכנות לומר לעצמן כי זה באמת הפתרון הנכון.

אני כבר רגיל לנשים הבאות אליי בבקשה ״להזריק״, מקבלות הצעה לנתח, בורחות מפניי כי אני ״תאב בצע או מחבב הסכין״, וכו'. רבות מהן שבות אליי כעבור שנתיים־שלוש ומודות שצדקתי.

הגיל הממוצע של מנותחות הפנים יורד. בשנה האחרונה ניתחתי נשים בנות חמישים ואף פחות בהתוויה של צניחת זוויות הפה ופנים שנראו כועסות או עצובות ולאו דווקא זקנות.

הניתוח המודרני להרמת פנים מציע פתרון להרמה כלפי מעלה של זוויות הפה מבלי למתוח אותן לצדדים. בכך נשמר המראה הטבעי של הפנים. ניתוח הרמת פנים מחייב חדר ניתוח, וכרוכים בו כאב ומעט סבל ותקופת החלמה. אבל הניתוח נותן פתרון למכלול בעיות בהתבגרות הפנים, פתרון הנמשך פרק זמן ארוך משמעותית, המעניק לנשים רבות וגם לגברים פתרון המשביע מאוד את רצונם.