לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

פרופסור תעשה לי לייזר!

הכירורגיה הפלסטית והאסתטית עברה בשנים האחרונות מהפכה שקטה. המנתחים הפלסטיים נשמעים לתכתיבי השוק ולצרכים הגדלים של נשים וגברים בכל הגילאים לשפר ולרענן את הופעתם הגופנית, והמונח שהשתרש יותר מכול בשפה העממית כתחליף לסכין המנתחים הוא הלייזר.
 הלייזר הוא השם שאותו הענקנו למונח המדעי Laser - קרן עור מוגברת בעלת צבע אחד המעבירה אנרגיה של קרינת חום לרקמות שאליהן היא מכוונת.
 לא אחת מגיעות אלי נשים עם קמטים, קמטוטים תחת העיניים וסביבן, שקיות או פנים שנפלו ואומרות: "פרופסור, בשבילי רק לא ניתוח. תוכל להמליץ לי על טיפול בלייזר?"
 והנה כי כן, תעשיית המכשור הרפואי המיועד למטרות אסתטיות צמחה בשנים האחרונות לשוק עולמי המגלגל עשרות מליארדים.
 אנסה לעשות קצת סדר במונחים אבל ראשית, אזהרה: ככלל, הציוד והמכשור הרפואי נועדו להיות מופעלים בידי רופאים. יתרה מכך: רק בידי רופאים שהוכשרו לכך. מטופלות ומטופלים רבים נפגעים ממכשור שלא הופעל נכון.

 

מה הם הטיפולים שניתן לעשות במכשירי הלייזר שקיימים היום במרפאות בארץ?


 
האנרגיה המוחדרת לעור באמצעות הלייזר משפעלת תהליכים ביולוגים בעור הגורמים לחידושו, לסיתוז סיבי קולגן ואלסטין חדשים ולהשבת נפחים במקומות שבהם אבדו. בנוסף, ניתן לבצע קילוף של השכבה החיצונית של העור (פילינג) ובכמה טיפולים אפשר להשיג תוצאות טובות בשיפור הקמטים ובעיקר באיכות עור הפנים.
 טיפולי הלייזר השונים יכולים לשפר את המראה של עור שניזוק בשמש. שימוש נוסף ומומלץ מאוד בקרינת הלייזר הוא במחיקת כתמי גיל (אותן פיגמנטציות המעניקות מראה מבוגר) מעור הפנים, מהמחשוף ומכפות הידיים. הלייזר יכול לשמש גם בהעלמת נימי דם בולטים וקמטוטים, וכמובן גם בהסרת שיער וקעקועים.
 אחד מהחידושים החמים בתחום האסתטי הוא מכשירי הלייזר המעבירים אנרגיית חום לאזור צידי הלחיים והצוואר. בסדרת טיפולים תיצור אנרגיית החום תהליך מבוקר של הצטלקות פנימית שבתורה, תגרום למיצוק ולהידוק של צוואר נפול. יש להבהיר שטיפולים אלו יועילו בעיקר לנשים צעירות יותר, או לפנים שבהן לא נדרשת התערבות ניתוחית. בצוואר שמן או בצוואר עבה ונפול מאוד אין מנוס מפתרון ניתוחי.
 הלייזר, לעומת ניתוח, יעלים קמטים וקמטוטים, וישיב לעור את הברק שאבד. טיפולי הלייזר יסירו כאמור פיגמנטציות וכלי דם, וישפרו מראה של צלקות. כל זאת ללא צורך בהרדמה, במינימום תקופת החלמה וללא צלקות.
 טכנולוגיות מתקדמות מצויות בשימוש לא רק להצערת הפנים. קיימים היום בשוק מגוון מכשירים המבוססים על עיקרון העברת חום או הקפאת השומן ברקמות ומטרתם עיצוב הגוף, הפחתת נפח השומן והצרת היקפים. למען האמת בתחום זה אנו עדין מחכים להתפתחות מכשור יעיל יותר משאיבת השומן הקלאסית.  
 
לסיום, חשוב לי להבהיר שבתפיסת העולם האסתטית המודרנית אין מלחמה בין הניתוח הקלאסי של הפנים ובין טיפולי הלייזר. במרפאות מתקדמות ומודרניות בעולם וגם בישראל יש רופאים שמסוגלים להציע את שני הפתרונות (ניתוחי או פתרון טכנולוגי אחר), תחת קורת גג אחת.