על ציפיות, חלומות ומציאות: איך לצאת מרוצים ממתיחת פנים

החלטתם לעבור ניתוח מתיחת פנים. פיניתם זמן מיוחד ביומן, התרגשתם לקראת המראה החדש שאוטוטו יגיע, עברתם את ההליך ו... גיליתם שאתם עדין לא נראים בני 25, עדין ישנם קמטוטים פה ושם ושיש לכם כשבועים להתמודד עם פנים נפוחות וחבולות? אם הסיפור הזה נשמע לכם מוכר, קודם כל דעו שיש עוד אחרים שנמצאים אתכם באותה הסירה. בכינוסים מדעיים עוסקים המנתחים הפלסטיים מרחבי העולם בהבנת הסיבות שגורמות למטופלות שלא להיות מרוצות מתוצאות הניתוחים הקוסמטיים בפנים. כל מנתח, מנוסה ככל שיהיה, עלול להגיע לתוצאה המצדיקה ניתוח נוסף לתיקון. עם זאת, מרבית המקרים שבהם שביעות הרצון היא חלקית נובעים מפער לא מציאותי בין הצפיות ובין התוצאה הסופית האפשרית.
אבל, למרות שאכזבה מתוצאות הניתוח הפלסטי איננה תופעה נדירה, אין זה אומר שעליכם לוותר על החלום. הפתרון הוא פשוט וזמין: כל מה שצריך לעשות זה לצמצם את הפער בין מה שחשבתם שיקרה ובין תוצאות הניתוח בפועל. איך? עם קצת ידע והכנה מוקדמת לא תפתחו צפיות לא מציאותיות ותמנעו מעצמכם אכזבה וחוסר שביעות רצון.

 

ציפיות vs מציאות

פרופ' אייל וינקלר מציין ש"ההתלבטות אם לעבור ניתוח קוסמטי כלשהו או לא, היא תמיד גדולה. אבל", הוא מדגיש, "למתיחת הפנים מתלווה גם צפייה או חלום שהתוצאות יביאו לשינוי מיוחל במראה, שינוי שתמיד חלמת עליו".
אז איך לחלום על מראה מציאותי? קודם כל חשוב לזכור שאף מנתח, גם הטוב ביותר, לא יוכל להחזיר את הפנים שלכם למראה שלהם בגיל 20. במהלך השנים מאבדות הפנים מהנפח והשומן שלהן, מבנה השרירים והעצמות נסוג ועור הפנים הופך להרבה פחות אלסטי, וזאת המציאות.
ניתוח מתיחת פנים מומלץ כאשר מצב העור הוא כזה שמילויים והזרקות כבר לא נותנים מענה מספק ואפילו עלולים לייצר מראה לא טבעי ומנופח. כן אפשר לצפות שמתוצאות הניתוח תהנו למשך 7-10 שנים (תלוי בסוג העור) ושמראה הפנים יחזור כעשור אחורה, במקרים מסוימים גם יותר. הניתוח יחזיר לפנים מראה צעיר ורענן, ישיג החלקה של אזורי הפנים שצנחו והתקמטו, ויעצב את הצוואר וקו הסנטר.

 

שינויי יתר – לא תחזרו להראות בני 20 כבר אמרנו?"זה לא נדיר שאישה מתעקשת מולי על שינויי יתר שעלולים לפגוע במראה הטבעי ובאופי הפנים שלה" משתף פרופ' וינקלר בחוויותיו כמנתח מנוסה, "ואני, מצדי, מוצא את עצמי בכול מפגש מחדד ומבהיר את הפער בין הרצון להגשים למטופלת את חלומה לבין הצורך לשקף לה תמונה מציאותית של השיפור הטבעי המתאים לה, לפעמים גם תוך ניפוץ אשליות...". הוא מוסיף ואומר, "באופן כללי, מרבית המטופלות רוצות להיראות טבעי ובהתאם לגילן, ורק מעטות מתעקשות על שינויים מוגזמים. חשוב להבין שלכל אחת יש סוג עור שונה עם גנטיקה ותהליך הזדקנות יחודי לה. מסיבה זו, חשוב שלא לבקש תוצאה זהה לזו של מישהי אחרת. זאת גם הסיבה שבקליניקה שלנו מתאימים אישית כל טיפול וטיפול. אנחנו מתבססים על ההבדלים במבנה הפנים, בגנטיקה, באיכות העור ובצורך לבצע מניפולציות מיוחדות וספציפיות כדי לקבל את התוצאה האופטימלית לצד שמירה על תוצאות בעלות מראה טבעי".
 לכן, כדי שתזהו את עצמכם במראה גם אחרי הניתוח – זכרו דבר אחד חשוב: יש דבר כזה שינוי יתר. קחו בחשבון שמראה טבעי, כזה שלא יגרום לפנים שלכם להראות קפואות או בעלות חיוך קבוע ומוגזם, מושג על ידי מתיחה לא מופרזת של העור. לשם כך, מומלץ לבחור ברופא ששם את השגת המראה הטבעי בראש סדר העדיפות.
למרות זאת, לאנשים רבים מדגדג למתוח את עור הפנים עוד קצת מעבר למה שהמליצו אנשי המקצוע, אבל חשוב לדעת שעור מתוח יתר על המידה לא רק ישפיע על המראה שלכם, אלא גם עלול לפגוע באספקת הדם ולגרום לנמק.

 

ידע vs אכזבה

לסיכום, יש כמה דברים שחשוב לדעת כדי לצאת מרוצים ממתיחת פנים:

  • עודפי עור לעומת איכות העור: בעוד שניתוח מתיחת פנים מטפל בעודפי עור ומחזיר רקמות רפואיות למקומן, עור הסובל מאיכות ירודה בגלל חשיפה לשמש, כתמים, קמטוטים משמעותיים וכיוצא באלה, יזדקק להשלמת טיפולים נוספים כמו: הזרקות חומרי מילוי, בוטוקס וטיפולי לייזר לשיפור איכות עור הפנים והסרת כתמים.​
  • שלא כמו בטיפול קוסמטי, ניתוח מתיחת פנים מבטיח תוצאות שישמרו לאורך זמן. אם אתם לא מרוצים מקמטים מעט בולטים באזור העינים או מעל לשפתים, אפשר לבחור בהליכים רפואיים אחרים כמו מילויים או בוטוקס.​
  • חשוב לוודא שהמנתח משתמש בטכניקות המתקדמות ביותר, שמשלבות הרמה של העור כלפי הרקות יחד עם מתיחה שלו כלפי האוזנים, כדי למנוע מצב של מתיחת יתר של העור.​ 
  • למרות שתהליך ההחלמה מהניתוח הוא קל, על פי רוב, ואיננו כואב, לאחר הניתוח צפויה נפיחות באזור הפנים, העפעפים והצוואר שעלולה להתעצם בשלושת הימים הראשונים ולחלוף בהדרגה.​
  • התפרים מוצאים בהדרגה כ-5 ימים לאחר הניתוח.
  • ניתוח מתיחת פנים נועד לשיפור המראה של הצוואר, קו הלסת ואזור הלחיים. הוא מתאים לבני 40 ומעלה שסובלים מצניחה ומהזדקנות של עור הלחיים, הסנטר והצוואר.