תמונה, סיפורים מהחיים שישכנעו אתכם לבחור ברופא מומחה

סיפורים מהחיים שמבהירים למה חשוב לבחור ברופא מומחה, מוסמך ומיומן

מאת פרופ' אייל וינקלר

לא מזמן קראתי מאמר באחד מאתרי החדשות האמריקאים שמנה כמה מהמקרים הקשים ביותר של טיפולים אסתטיים אשר בוצעו על ידי אנשים שאינם מומחים. מאוד הופתעתי לגלות שבארצות הברית, המגמה של טיפולים אסתטיים שניתנים על ידי אנשים שאינם רופאים מומחים בכירורגיה פלסטית ולמעשה, על ידי אנשים שאינם רופאים כלל, נמצאת דווקא בעליה, למרות שהסיכונים משמעותיים. אני מתקשה להאמין שגם "באמריקה הגדולה והנאורה" אנשים מוכנים לסכן את חייהם ולקבל טיפולים משרלטנים שאינם שייכים למקצוע הרפואה, גם אם מדובר על האפשרות הזולה ביותר שקיימת. 

לפי המאמר שקראתי, הרצון לשנות את המראה החיצוני חזק כל כך, עד שישנם רבים אשר מוכנים לקחת על עצמם סיכון שתוצאותיו עלולות להיות הרות אסון, כמו אינספור מקרים ברחבי העולם של אנשים שנפגעו מטיפולים ומניתוחים שבוצעו על ידי אנשים שאינם רופאים ואינם בעלי הכשרה מתאימה, או בעל המספרה מפתח תקווה שביצע הזרקות בוטוקס וחומרי מילוי ללא רשיון, או הדיווח של נגה ניר נאמן על מכשירים זולים להקפאת שומן שנקנים על ידי אנשים שאינם רופאים וגורמים לכוויות, או האדם שהתחזה לרופא והזריק חומרים למטופלות בדיזינגוף סנטר. הרשימה עוד ארוכה, אבל אני בטוח שהבנתם את הנקודה. 

ראשית חשוב לי לציין שדברים מסוג זה אינם כורח המציאות, כל עוד נדאג לעורר מודעות לנושא וניתן בידיכם כלים לבחירה נכונה של מטפל ראוי.

איך תדעו ממי להמנע?

התשובה הקצרה היא: אם הטיפול שלכם עומד להתבצע בחדר בבית מלון, בסלון ביתו של המטפל, במספרה או במחסן – נוסו על נפשכם. אבל אני רוצה לפתח את הנושא ולהרחיב אותו מעט, כי גם מטפלים מורשים צריך לדעת לסנן. לא כל מי שלמד והוכשר, הוא בחירה טובה ונכונה. כדי לעשות לכם סדר בדברים ולעזור לכם בשלב המחקר הראשוני, ריכזתי כאן את ההמלצות, מה חשוב לבדוק.

חמשת הסממנים הטובים ביותר לזיהוי של מומחה פלסטי שאפשר לסמוך עליו:

 1. החוק הישראלי מתיר לכל רופא, לא משנה באיזה תחום הוא מתמחה, להזריק בוטוקס וחומרי מילוי – מרופא עיניים, גניקולוג ועד פסיכיאטר. אבל, גם אם הזרקות ומילויים נשמעים כמו פרוצדורה פשוטה לביצוע על ידי כל רופא,, חשוב להבין שנדרשים ניסיון ומיומנות כדי להגיע לתוצאות טובות. לכן, ההמלצה היא לבחור רופא מומחה המנוסה בהזרקות ומכיר היטב ולעומק את האנטומיה של הפנים. 
   
 2. אחד הסימנים הפחות ידועים לכך שהגעתם למקום הלא נכון לטיפול אסתטי הוא אם הרופא מדבר אתכם רק בסיסמאות ורק על דברים חיוביים. כלומר, רופא מקצועי ומיומן יספר לכם גם על תהליך ההחלמה (קל או קשה ככל שיהיה), הסיכונים והסיבוכים האפשריים. כלומר, מומחה אמיתי יפרוס בפניכם את התמונה המקיפה והמציאותית ביותר שאפשר. 
   
 3. בהמשך לנקודה הקודמת, אוסיף ואומר שתמיד קיימים חששות מצד המטופלים לפני ניתוח או טיפול בהזרקות. רופא מומחה טוב יתייחס לכל חששותיכם, יסביר בפירוט על התהליך ויכין אתכם נפשית למהלך הניתוח או הטיפול, ולתקופת ההחלמה. כלומר, שימו לב שהרופא מקדיש תשומת לב לא רק לגוף, אלא גם לנפש.
   
 4. תיאום ציפיות הוא אחד השלבים החשובים ביותר בתחום שלנו. לפני שאתם מרשים למישהו לגעת לכם בפנים או בגוף, וודאו שהוא לא מנסה למכור לכם הגשמת חלום לא מציאותי אלא מבהיר לכם מהי התוצאה האמיתית שאליה ניתן להגיע. למשל, אם אישה בת 50 מבקשת מהרופא להיראות שוב כמו בת 20, עליו להבהיר לה שאין זה אפשרי כי אנחנו פה בשביל לשפר עד כמה שאפשר את מה שכבר התקלקל, ואת זה אנחנו עושים תוך שמירה על בריאותה ועל המראה הטבעי שלה. אל תפלו בפח ההבטחות ללא כיסוי – רק מומחה שאומר לכם את האמת כולה הוא רופא שכדאי להפקיד בידיו את שיפור המראה שלכם.
   
 5. לאחרונה יש לא מעט טקטיקות שיווקיות בעייתיות בתחומנו – הגרלות, פרסים ומבצעים שונים שמפורסמים במדיה החברתית. איגוד הרופאים המומחים בכירורגיה פלסטית ואסתטית מתנגד לכל אלה, ואני חייב להסכים איתו. טיפול אסתטי איננו שווה ערך לקניית מוצרים בסופר, שכן במהלך קנייה בסופר אינכם מסכנים דבר מלבד קנייה של מוצר שלא תהיו מרוצים ממנו. לעומת זאת, אם תבחרו את המטפל האסתטי שלכם רק על סמך המבצע שפרסם, או בגלל שזכיתם באיזו הגרלה, תמנע מכם היכולת לקחת בחשבון את כל הקריטריונים שציינתי, אשר בלעדיהם התוצאה של הטיפול שלכם עלולה להביא למפח נפש גדול כל כך, עד שמוטב היה לו המשכתם את חייכם ללא הטיפול.
   
 6. לבסוף, חשוב מאוד לבדוק ולוודא שהמרפאה או המטפל שבחרתם עושים שימוש אך ורק בחומרים שאושרו על ידי ה-FDA ומשרד הבריאות. התייחסו לכל חומר אחר בחשד וסרבו בתוקף להכניסו לגופכם. ששת הסממנים הללו הם שביל הזהב שלכם למראה טבעי ומשופר.. רשמו אותם לפניכם והעזרו בהם בפעם הבאה שתרצו לעבור טיפול אסתטי.