לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

סיפורו של מזרק

מאת: פרופ' אייל וינקלר

הקוראות הנאמנות של המדור מעודכנות בדרך שגרה במה שחדש, מה באמת עובד, מה פחות ולמי ולמה כדאי לשים לב. בכל זאת, ברוח הסיכומים העיתונאיים בחגים, אקדיש את המדור לכמה חידושים בעולם האסתטי של ההזרקות לפנים.

תחום הרפואה הפלסטית־אסתטית כולל הזרקות לפנים של בוטולינום וחומרי מילוי, וטיפולים טכנולוגיים מתקדמים ע"י לייזר, אולטרה־סאונד ועוד. כידוע, התחום מתאפיין בגידול בקצב מסחרר, והמנתחים הפלסטיים הולכים ונהיים חלק קטן מהרופאים המטפלים. יותר ויותר רופאים המומחים בתחומי רפואה שאינם קרובים כלל לכירורגיה פלסטית, ולמרבה הצער גם כאלה שאפילו אינם אוחזים ברישיון לעסוק ברפואה, מחפשים את פרנסתם בעולם "הזוהר" של הזרקות לפנים.

למרות שאיגוד הפלסטיקאים משמש כמגן איתן החושף ומוקיע שרלטנים המתהדרים בתואר "מומחה בפלסטיקה ואסתטיקה", התופעה מדאיגה אותנו מאוד, שכן מדובר ביצירת מצג שווא וציפיות יתר מתוצאות ההזרקה. זהו אפקט חמור יותר מאשר סיבוכי הזרקות כי מדובר בתופעה נרחבת של הזרקת יתר מגוחכת, או יצירת ציפיות מוגזמות ואשליות שאינן מתממשות ומביאות לכעס עצום ואי־הבנה של ״מה עשו לי ועל מה שילמתי״.

גיל 20 עבר חלף

יותר ויותר נשים מוטעות לחשוב שהזרקת ״מזרק אחד או שניים של חומצה״, או טיפול ״באזור אחד או שניים עם בוטולינום״, יחזיר אותן למראן ביום חתונתן שחל לפני שלושים שנה.

אפשר להגיד באופן חד וברור: מזרק אחד של חומצה היאלורונית, או אזור אחד של בוטולינום, יכולים לעשות שינוי מרענן אך ורק בנשים ממש צעירות, בנות 40־30, שאצלן הופיע קמטוט חדש וקליל בין הגבות או לצידי הפה.

חומרי המילוי יעילים למשך 12־6 חודשים, לא יותר. החומרים אינם שורדים יותר זמן מזה, והם לא משפיעים למשך זמן ארוך יותר. כל הבטחה או טענה אחרת, אינן מבוססות מדעית וסופן שיביאו לאי־שביעות רצון.

זאת ועוד: הזרקת חומרים לפנים היא פעולה רפואית חודרנית.

ככזו, היא מחייבת בדיקת רופא לצורך קבלת מידע רפואי מלא, צילום הפנים בכמה זוויות, הסבר רפואי שאליו חייבת להתלוות חתימת המטופלת על טופס הסכמה מדעת, שמוודאת הבנה מלאה של הטיפול: סוג החומרים המוזרקים, כמותם השפעותיהם וסיבוכים אפשריים.

בת 50 פלוס? את צריכה ניתוח

אצל נשים המבוגרות מגיל 40 נדרשת בדיקת מומחה בעל יכולת להזריק, אבל גם הידע והיכולת לנתח. מנתוני האיגוד האמריקאי לכירורגיה פלסטית ואסתטית, מצטיירת מגמה של שיבה לחיקם של הניתוחים להרמת והצערת הפנים.

מגמה זו מורגשת גם אצלנו. יותר ויותר נשים בנות חמישים ומעלה מבינות אחרי מספר סיבובי הזרקה כי הדרך הטובה ביותר להשגת אפקט משמעותי עוברת דרך חדר ניתוח.

לאלה מביניהן שאינן מעוניינות בניתוח, יש להבהיר באופן שאינו משתמע לשתי פנים - אתן זקוקות לטיפול גדול יותר מאשר מזרק לצידי הפה!

הטיפול שייתן תוצאה כולל כמה אזורי בטולינום; ויהיה משולב בהזרקת מספר מזרקי חומצה היאלורונית, ובדרך כלל ישולבו בו מספר קבוצות של חומרי מילוי, כגון חומצה היאלורונית בעלות סמיכויות שונות לאזורים השונים של הפנים.

יותר ויותר נשים מבינות היום שהזרקות לפנים לא יעילות כלל בבואנו להדק צוואר או לתקן קו לסת אשר צנח.

טכנולוגיות מתקדמות ובהן חימום חיצוני ע"י אולטרה־סאונד, מסוגלות לבצע שיפור למוצקות עור הפנים והצוואר. טכנולוגיות אלו הולכות ותופסות חלק גדול בטיפולים הבלתי חודרניים של הצוואר וצידי הלסת.

נשים שאינן מעוניינות בניתוח, אך נואשו מהזרקות, תצטרפנה לקבוצה הולכת וגדלה של נשים אשר ינסו טיפולים בלתי חודרניים למיצוק והבהרת הפנים ללא ניתוח. יודגש כי כל שטיפולים אלה אינם מזיקים ואינם כרוכים בסיבוכים, כך גדלה גם אי־הוודאות הקשורה ליעילות הטיפול ולתוצאותיו.

לסיכום, בשנה הבאה ובשנים שאחריה נראה אולי פחות נשים המזריקות באופן גרוטסקי, ויותר נשים המבינות ש"מזרק אחד" אין בו הבטחה להורדת עשורים בגיל, והמגמה של עלייה בכמות הניתוחים להצערת הפנים תמשיך לגדול.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם: