סגורים לשיפוצים, ההתאוששות של הפנים אחרי טיפולים אסתטיים
לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

סגורים לשיפוצים

בפעם הקודמת עסקנו בתקופת ההתאוששות של הפנים אחרי טיפולים אסתטיים ובהם הזרקת בוטוליניום וחומרי מילוי. הפעם נתייחס לתקופת הצינון הנדרשת, לאחר ניתוחים קוסמטיים.

בביקורי האחרון באיטליה יצא לי לראות, לגמרי במקרה, בחורים ובחורות צעירים המסתובבים כשעל אפם גבס פלסטי כמקובל לאחר ניתוח אף. בארץ, לשמחתי, עדיין לא מקובל להיראות בחוצות כשעל אפנו גבס, אבל גם הבושה וההסתרה כבר אינם נחלתם של בני הדור הצעיר. אז כמה זמן תצטרכי להוריד פרופיל אחרי הניתוחים השונים? כשזה מגיע לניתוחים בפנים צריך לחלק את תקופת ההחלמה לשני חלקים: החלק הראשון והמשמעותי הוא ההמלצה הרפואית למנוחה לאחר ניתוח. אני מאמין גדול בחשיבותה של המנוחה אחרי ניתוחים. הסברה שאפשר לעבור ניתוח ולאחריו לקפץ היי־טריליליי לעבודה, לבילויים, לים ולבריכה, אינה מבטאת את השקפת עולמי כמנתח. החלק השני מתייחס למה שרואים על הפנים אחרי הניתוח.

נתחיל בניתוח הקוסמטי של העפעף עליון, ניתוח הנחשב ל"קליל" ביותר מבחינת ההתאוששות. בניתוח זה אנו מסירים עודפי עור מהעפעף ובמידת הצורך גם מטפלים בעודפי שומן, שמקורם בארובת העין, הבולטים אל פני העור של העפעף העליון. תקופת ההחלמה הרפואית היא 48 שעות. אני ממליץ על מנוחה, קירור המקום והימנעות ממאמץ. יש לציין שבשעות הראשונות לאחר ניתוח עפעף עליון נראים מצוין, ולפעמים אין שטפי דם או סימנים חיצוניים כלל. הללו - ובהם נפיחות, שטפי דם ובצקת מקומית - צפויים להיווצר ולהופיע רק לאחר מספר שעות, וייתכן שיימשכו 72־48 שעות. לעיתים, הנפיחות ושטף הדם יתמקדו בעפעף התחתון, למרות שהניתוח כלל את העפעף העליון בלבד. זאת כיוון ששטף הדם נוטה לרדת מטה במורד הפנים. לאחר 72 שעות יוכלו מרבית המנותחים לחזור לתפקוד רגיל ובעזרת שכבה טובה של מייק־אפ, תתאפשר גם הופעה בציבור.

הניתוח הבא מן הקל לכבד הוא ניתוח המשלב טיפול בעפעפיים והרמת הגבות. ישנן כמה שיטות כירורגיות להרמת הגבות. מבחינתי, הרמת גבות מתייחסת למיקום מחדש של החלק הצידי של הגבה בסנטימטר גבוה יותר. שני הניתוחים הנפוצים הם הרמת גבה מתוך קו השיער הקדמי, או חתך ישיר מעל לגבה. גם פה ההמלצה הרפואית למנוחה והימנעות ממאמץ היא למשך 48 שעות. אולם, מבחינת הנראות, ניתוחים אלה גורמים בדרך כלל לבצקת מקומית הניכרת בעיקר במצח. כמו כן יופיעו סימנים אדומים וכחולים, ונפיחות תיראה בעפעפיים ובמצח. "ההחלמה הוויזואלית" מניתוח הרמת גבות תימשך אם כך מעבר לתקופת "ההחלמה הרפואית" בעוד כשבוע, ובמקרים נדירים אפילו 10 ימים.

לאחרונה הכנסנו לשימוש שאיבת שומן לצוואר ולסנטר, משולבת בהידוק תת־העור בעזרת אנרגיית לייזר. השימוש בסיב הלייזר מהווה למעשה תרומה משמעותית להידוק העור. תקופת ההחלמה הרפואית מפעולה יחסית קלילה זו היא כשלושה ימים. ההחלמה הוויזואלית תהיה מעט ארוכה יותר, ויחלפו 6־5 ימים שבהם ניתן יהיה לראות בצקות ושטפי דם בצוואר ובצידי הלסת.

ולסיום, המלכה של ניתוחי הצערת הפנים, הלא היא הרמת הפנים המלאה (לשעבר "מתיחת פנים"). ניתוח זה המשלב הידוק צוואר, הרמת לחיים, הצערת עפעפיים ועוד, מחייב החלמה רפואית של שבוע ימים שבהם נדרשת מנוחה מלאה. מבחינת נראות הפנים אני ממליץ על היעדרות לפרק זמן של כשבועיים. אמנם יש גיבורות היוצאות מהבית כבר לאחר חמישה ימים, אבל אלו בודדות המסכימות לחשוף שטפי דם, בצקות ועיניים נפוחות. לאלו המוכנות להיראות בציבור רק כשהן במיטבן ואיש לא מנחש מה עברו (גם עניין שיש לדון בו, אבל בפעם אחרת), אני ממליץ להיעדר מהסביבה למשך שבועיים.

לחצו למידע נוסף על מתיחת פנים