לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

"נראית טוב לגילה", מבלי להכיר את הפלסטיקאי

באחת מארוחות החג במשפחתי, פגשתי בת דודה רחוקה לאחר שנים. יעל, שמבוגרת ממני בשש שנים נותרה יפה כפי שזכרתי אותה, וסימני הגיל כמעט ולא ניכרו על פניה. במשפחתי תופעות כאלה לא נותרות ללא התייחסות, ונושא השיחה נסב מיד סביב יופיה המשתמר של יעל, וכמובן שנדרשתי לאבחון רפואי ופומבי לתופעה. הודיתי שבת דודתי לא מטופלת אצלי, והיא מצידה הודתה שהיא לא מטופלת אצל שום פרופסור אחר. כאן נתבקשתי לענות על השאלה המופנית אליי פעמים רבות – האם ייתכן שאישה או גבר בני 60 ייראו צעירים מאוד יחסית לגילם מבלי שעשו שום טיפול. לא ניתוח, לא בוטוקס, לא בעבוע אוזון? כלום כלום?

תיאורטית וגם מעשית, לעיתים התשובה היא כן, זה אפשרי. האם זה נפוץ התשובה היא לא. מאוד לא נפוץ ואף נדיר. מרבית האנשים המנהלים אורח חיים נורמלי בעולמנו המטורף נאלצים להזדקן. תופעות הזקנה הן מנטליות וגופניות. בתופעות המנטליות נכללות ירידה בזיכרון, ירידה ביכולת הלמידה השינון והריכוז ועוד.

התופעות הפיזיולוגיות של הזקנה כוללות חולשה פיזית ירידה בכוח ובשיווי המשקל, ירידה באון והתרופפות הרקמות הרכות. ובתיאור רחב מעט יותר בגידתו הפיזית של הגוף ברוח הצעירה שממשיכה לפעום בנו. הפחד מההזדקנות מדרבן אותנו לנסות ולהיראות צעירים יותר, ולכן לחפש פרוצדורה קלינית שתתאים למצב.

אצל מתי מעט, כמו הבת דודה יעל, נדירים ויחידי סגולה, שעון הזמן כמעט שאינו נותן בהם אותותיו. השיער אינו מלבין, ואם כן ניתן לצביעה, הקמטים אינם נחרצים והפנים אינן נופלות. אכן בני מזל. הפקטור המשפיע ביותר על קצב ההזדקנות הוא כנראה המבנה הגנטי, אבל ההזדקנות של עור ורקמות הפנים מושפעת לרעה מחשיפה לשמש ועישון, כמו גם משינויים קיצוניים במשקל, תזונה לקויה (חסרת ויטמינים ושומנים), חוסר טיפוח והזנחת העור וחיים מלאי חרדה, מתח ולחץ. כל אלה רק ידרבנו עור מאותגר גנטית. למי שלא מוכן להתבגר מומלץ כאמור להימנע מחשיפה לשמש, השמנה ועישון כבר מגיל צעיר. מומלץ גם להתחיל עוד בטרם הטיפול אצל הפלסטיקאי בטיפוח עור הפנים אצל קוסמטיקאית מומחית אשר תתאים אישית את מוצרי הטיפוח.

מניסיוני, האנשים שנראים צעירים מכפי גילם גם משקיעים במראה החיצוני שלהם ועל פי רוב מנהלים אורח חיים ספורטיבי, מוקפד קלוריות ורב־קרמים. ולמען האמת, מרבית הנשים בסביבתנו הנראות צעירות מכפי גילן גם מקפידות על ביקור תקופתי אצל המנתח הפלסטי. אם לא ניתוח אז זריקת בוטוקס קטנה או "מילויצ'יק" בחומצה היאלורונית.