לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

ניתוח עפעפיים זה קוסמטי או רפואי?

ניתוח עפעפיים הוא ניתוח שמצוי בטווח שבין כירורגיה קוסמטית לכירורגיה משחזרת. תפקיד העפעפיים כידוע הוא של תריס מגן השומר על גלגל העין מפני חבלה, חדירת גופים זרים, התייבשות ועוד. העפעפיים מופעלים על ידי קשתות הרפלקסים שבגופנו והם נעים כהרף עין ומחפים על גלגל העין כל אימת שסכנה מתקרבת אל כיוון איבר הראייה. בשגרה נע העפעף העליון על פני גלגל העין כל כמה שניות. בזמן תנועתו כלפי העפעף התחתון, למטה, מושך עימו העפעף העליון מעט מנוזל הדמעות ומפזר אותו על גלגל העין במטרה לאסוף חלקיקים זרים ולשמור על לחלוחית הקרנית למניעת התייבשותה.

העפעף העליון מצוי בתנועה מתמדת בעוד שהעפעף התחתון נותר סטטי, אם כי גם לו יש יכולת תנועה במצבי לחץ ומצוקה, למשל בזמן עצימת עיניים בעת גירוי אור חזק. פגיעות במבנה ובתפקוד של העפעפיים עלולות להיות מולדות (צניחה מולדת של העפעף) או נרכשות עם השנים. מטרתם של ניתוחי העפעפיים המטפלים בשינויים החלים עם הגיל היא לתקן עודפי עור בעפעפיים וצניחת העפעפיים הנגרמים כחלק מההתבגרות. מצב זה מתאפיין במראה מבוגר של הפנים ועלול גם לגרום לקושי תפקודי עקב הסתרת חלק משדה הראייה.
 
רבות מהפונות אליי (ראוי לציין כי ניתוח עפעפיים נפוץ מאוד גם בקרב גברים( מדווחות על מראה עצוב או עייף ועל קושי במציאת מרחב לאיפור העפעף העליון עקב הצטברות עודף עור. לעיתים נדירות יותר מציינות המטופלות גם הפרעה בשדה הראייה, המתבטאת בהתעייפות בקריאה ממושכת או בעבודה מול המחשב.

הניתוח לתיקון קוסמטי של העפעפיים העליונים מהיר (בידיו של מנתח מנוסה ומיומן יימשך הניתוח כחצי שעה עד שעה). המיומנות הנדרשת לביצוע הניתוח רבה בעיקר בשל החשש מהסרת יתר של עור הטומנת בחובה סכנה להגבלה בעפעוף וליובש. זאת ועוד, קיימת חשיבות רבה לביצוע מדויק של הניתוח כדי למנוע בכל מחיר שינוי בצורת העין, או חלילה קבלת מראה מוזר או בלתי־טבעי של העיניים וההבעה.

 
החשיבות המרבית בניתוח זה חייבת להינתן לקבלת תוצאה ניתוחית טבעית שאינה מותירה כל עדות לניתוח שהתבצע. הצלקת הניתוחית הנותרת צריכה להיות ממוקמת במעלה העפעפיים לכיוון ארובת העין.
 

במסגרת הניתוח הקוסמטי לעפעפיים העליונים מוסרים עודפי העור, וניתן מענה לכריות השומן הבולטות בחלק העפעף המקורב לאף. החשיבות המרבית בניתוח זה חייבת להינתן לקבלת תוצאה ניתוחית טבעית שאינה מותירה כל עדות לניתוח שהתבצע. הצלקת הניתוחית הנותרת צריכה להיות ממוקמת במעלה העפעף לכיוון ארובת העין העליונה כך שהיא מוסווית היטב בתוך קפל העין ואינה נראית בזמן שהעין פקוחה.

מיד לאחר הניתוח נדרשת מנוחה קצרה בת שעות בודדות בחדר התאוששות. בסיומה ניתן לשוב הביתה למנוחה ולהמשך ההחלמה הנמשכת ימים אחדים. הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית עם או בלי טשטוש לווריד. בתום כשבוע של נפיחות ושטפי דם ניתן לשוב לפעילות סדירה ורגילה. במקרים נדירים ביותר עלולה להיוותר באזור הניתוח צלקת מודגשת המחייבת תיקון מאוחר יותר, כעבור כשנה.

חשוב להדגיש שלעיתים קרובות מתלווה לעודף העור בעפעפיים העליונים גם צניחת גבות. במקרים אלה הניתוח לתיקון העפעפיים העליונים יהיה יעיל יותר אם תתלווה אליו גם פעולה להרמה של צידי הגבות.

הניתוח הקוסמטי לתיקון העפעפיים התחתונים מעט מורכב יותר. בעפעפיים התחתונים שלושה מאפייני גיל חוברים יחד למראה המבוגר: עודף עור, עודף שומן ("השקיות") והיחלשות העפעפיים התחתונים באופן הגורם לצניחתם ולחשיפת הלחמית (הלבן של העין) מתחת לגלגל העין. בעוד שהגישה הכירורגית למצבורי השומן היא פנימית ללא כל צלקת, הסרת עודפי עור בעפעפיים תחתונים רופפים עלולה להסתיים בהחמרת המצב, ולכן נדרש שיקול דעת וזהירות מתבקשת בתכנון ובביצוע הניתוח. על פי רוב הניתוח לעפעפיים התחתונים הוא קוסמטי. הניתוח לתיקון עודפי עור בעפעפיים התחתונים יעיל מאוד בהעלמת שקיות השומן. הרחקת עודפי העור מחייבת פעולה בעלת מורכבות כירורגית שבה מתבצע הידוק ולכסון זמני של העין דרך העפעפיים התחתונים.