תמונה להמחשה, האם שימוש בשומן עצמי הוא באמת פתרון חלומי?

נדידת השומנים: האם שימוש בשומן עצמי הוא באמת פתרון חלומי?

מאת: ד"ר הדר ישראלי, מומחית לכירורגיה פלסטית

העברה של שומן מהבטן לישבן, שאיבה של שומן מהמותניים והירכיים והזרקתו לשדיים – נשמע חלומי נכון? ובכן, במקרים מסוימים זה אכן הפתרון האולטימטיבי. התהליך של שימוש בשומן עצמי כולל הסרה של שומן מחלק אחד בגוף באמצעות שאיבת שומן עדינה, והזרקה שלו לאזור אחר בגוף לשם מילוי, חיטוב או שחזור.

בגלל שאנחנו מזריקים לגוף משהו שמיוצר על ידי הגוף עצמו, יש מי שסבור שזהו הליך פשוט יחסית ואין ספק שהפופולריות שלו הולכת וגדלה. בארצות הברית, השימוש בשומן עצמי להגדלת שדיים גדל ב-72% במהלך 2016, כאשר הגדלה, חיטוב ועיצוב של הישבן באמצעות שומן עצמי גדלה ב-26% בשנה שעברה. עם זאת, למרות ששימוש בשומן עצמי נראה ומרגיש טבעי, במציאות יש להליך גם לא מעט חסרונות שחשוב לתת עליהם את הדעת. אז מתי כן ומתי לא? הנה הרשימה המלאה.

טיפול בצלקות

הזרקת שומן עצמי יכולה לשפר מראה של צלקות – במיוחד צלקות שקועות או תפוסות (דבוקות). מילוי הצלקת על ידי שומן יעדן וירכך את הצלקת, כאשר ישנם גם דיווחים שהזרקת שומן מעוררת תהליכים שיקומיים בגוף שמשפרים את מראה הצלקות. עם זאת, תחום זה עדיין נחקר. 

לפסל קוביות בבטן בעזרת שומן קיים

אם אתם חולמים על בטן שטוחה ומעוצבת אבל מתעצלים להשקיע את המאמץ בפעילות גופנית, או שלא משנה כמה אתם משקיעים בכפיפות בטן ובתרגילי כושר אחרים, הבטן לא מתחטבת, ההליך הזה נועד לכם: עיצוב הבטן באמצעות שומן עצמי עשוי, במקרים מסוימים, להיות טיפול משלים לשאיבת שומן. במהלך הניתוח מוסרים עודפי שומן מאזור הבטן ולאחר מכן המנתח מעצב ומפסל את שכבות השומן הנותרות ויוצר ריבועים, כדי לדמות את מראה הבטן השרירית. המראה המתקבל הוא בטן הדוקה וחטובה. חשוב להבהיר שבמקרה הזה אנחנו אמנם משתמשים בשומן עצמי, אך לא באמצעות הזרקה. 

קצת מורכב... מילוי שפתיים וקמטים 

את מתכננת להחליק את קמטי הפנים, למלא נפחים או אולי למלא קצת את השפתיים כדי שייראו קצת יותר חושניות? את לא לבד. מילוי קמטים בפנים והחזרת נפח לשפתיים הוא אחד הטיפולים המקובלים היום – אם כדי לשפר את צורת הלחיים, למלא שקעים מתחת לעיניים, להחליק ולמלא קמטים ולבנות אזורים שאיבדו נפח עקב הזדקנות. השומן הוא החומר הטבעי ביותר להזרקה לפנים, ולמעשה משחזר בצורה אופטימלית את הנפחים שאבדו במהלך השנים. עם זאת חשוב לזכור שחלק מהשומן המוזרק יכול להיספג ולהעלם – ההערכה היא שכ-30-60% מהשומן נספג בגוף באופן טבעי. בנוסף, תהליך השאיבה ומיצוי השומן למטרת הזרקה מחייב הרדמה בחדר ניתוח ולכן במרבית המקרים, אם אכן נעזרים בשומן לטיפול בקמטים זה נעשה במהלך ניתוחי פנים או ניתוחים אחרים.
מסיבות אלו אנחנו מעדיפים לעיתים להשתמש בחומרי מילוי כמו פרלן (Perlane) או רסטילן (Restylane), העשויים מחומצה היאלורונית מיוצבת, ומשאירים את הזרקות השומן העצמי כתוספת לפרוצדורות אחרות המתבצעות בחדר ניתוח.

הו מאמא! טיפול מומלץ לישבן

נשים רבות חולמות על ישבן עסיסי ומוצק, אבל מתקשות להשיג אותו אפילו בעזרת פעילות גופנית קבועה ומאומצת. ובכן, גם לזה יש פתרון כירורגי ובארצות הברית מנתחים רבים משתמשים בשומן עצמי להגדלת הישבן ולעיצובו. באמצעות שאיבה מאזורים אחרים והזרקה לישבן תוכלי להנות מישבן מעוצב להפליא ומלא בכל המקומות הנכונים. עם זאת, גם כאן חשוב לקחת בחשבון ששומן שמוזרק לעכוז יכול להיספג חזרה במידה מסוימת. בדרך כלל מבוצעת באותה הזדמנות שאיבת שומן גם מהמותניים והירכיים, כך שהאזור מחוטב מכל הכיוונים.

תוצאה טבעית, לא לכל אחת - הגדלת חזה

המועמדת האידיאלית לטיפול מהסוג הזה היא זו שמחפשת הגדלת חזה קטנה יחסית, שדיה זקופים ומעוצבים באופן טבעי ושיש לה שומן עודף בגוף שאותו ניתן להסיר. היתרונות במקרה זה הן תוצאה שנראית ומרגישה טבעית, אין צורך בהחלפת שתלים כל 10 שנים ואין חשש מסיבוכים כמו התקשות או קרע.
 הליך זה פחות מתאים למקרים שבהם נדרשת הרמה משמעותית או שהעור אלסטי מדי, כי אז נזדקק לכמויות גדולות של שומן שיקשו על תהליך קליטתו. בנוסף, הזרקה בנפח גבוה עלולה לגרום לגושים או לציסטות בתהליך קליטת השומן ובעבר, אלו גרמו לבלבול במהלך בדיקות השד התקופתיות. עם זאת, היום רפואת הדמיית השד התקדמה ואין עם זה בעיה. 

שיקום וטיפול לאחר שחזור שד

שומן עצמי יכול לסייע באופן משמעותי בשיקום שד שעבר ניתוח שחזור שד וטיפולי הקרנות. הזרקת השומן עוזרת למלא את הצלקות שנשארות במקרים רבים לאחר הליכים אלו, מסייעת בשיקום הנזק שנגרם לרקמה כתוצאה מההקרנות ומרככת את השד הנוקשה ואת מגע הסיליקון שתחתיו. כמו כן, עיוותים ושקעים שנוצרים עקב צורת השתל, שהיא מוגבלת ואינה מותאמת באופן מלא למבנה בית החזה, יכולים להתמלא ולתת מראה הרמוני יותר לבית החזה ולשד.

אם כן, אסכם את הנושא כך: להזרקת שומן יש יתרונות אדירים – התוצאות טבעיות ואפשר לעצב ולחטב בעזרתו אזורים רבים. עם זאת, טיפולים אלו לא מתאימים לכל אחד ולכל מקרה, וכמו תמיד ההמלצה היא קודם כל להתייעץ עם מומחה שיעזור לבחור את הטיפול המתאים לך ורק לך.

אולי יעניין אותך גם: