לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

מתי אין תחליף למתיחת פנים

כנס רפואי בנושאים אסתטיים בהשתתפות מנתחים פלסטיים הוא שונה מכל כנס רפואי אחר, בדיוק כשם שהעיסוק בכירורגיה פלסטית שונה מהעיסוק ברפואה פנימית או באונקולוגיה, או בכל תחום רפואי אחר. יחד עם זאת, כינוסי הכירורגיה הפלסטית, הקוסמטית והאסתטית הופכים לאחרונה לחווייתיים ומרתקים מתמיד.
 כך הרגשתי כששבתי מנסיעתי לכנסThe Cutting Edge  (השם הוא משחק מילים על ביטוי שמשמעו חדשנות מתקדמת וגם להב סכין) בניו־יורק. ייחודו של הכנס הזה בשני מאפיינים.
 
המאפיין הראשון: חסל סדר הרצאות משעממות ותמונות של לפני ואחרי. הכינוס בנוי מישיבות וידאו והמשתתפים נדרשים להקרין סרט וידאו קצר המציג בבירור ובמיקוד את הפתרון הניתוחי שהם מציעים למטופלים שלהם לשם שיפור מצבם. הסרטונים, שאורכם שלוש עד חמש דקות, מתמקדים בשלב המהותי של כל ניתוח.
 
המאפיין השני: בתום הקרנת הסרטונים של כל הניתוחים באותו תחום )מתיחת צוואר, ניתוח עפעפיים, עיצוב הגוף לאחר הרזיה מסיבית ועוד) מתקיים פאנל מקצועי. הדיון תמיד נוקב וטעון ביקורת חסרת פשרות, ובסיומו מתבקשים באי הכנס להרים ידיים ולבחור בגישה הניתוחית המועדפת עליהם בכל תחום ותחום.
 
הצבעות אלה הן כמו סקר מיידי בהשתתפות מאות מומחים שצברו ניסיון רב. מהניסיון הזה יכול כל משתתף לקבל משוב מקצועי ולדעת כמה מנתחים בעולם נוהגים כמוהו, או ההפך ממנו, במקרים דומים. די, למשל, לראות שבעולם ישנם מעטים מאוד שמבצעים הזרקת שומן לפנים כדי לחוש מספיק בטוח להמשיך להימנע מלהיסחף אחרי הטרנד.

 
אז מה למדנו הפעם?

הפאנלים החשובים בעיני בכנס התמקדו בניתוחי פנים וצוואר, ובדיון בחידושים הלא ניתוחיים ברפואה האסתטית. המסקנה היתה חד־משמעית: קיים שיפור טכנולוגי מבורך ברפואת הלייזר. באמצעות הלייזר אפשר היום להשיג קילוף מבוקר של קמטוטים, לסלק נגעי עור בעלי פיגמנט ולהעלים נגעים וסקולריים (הפרעות כלי דם מולדות). מעבר לכך, לחומרי המלוי והבוטוליניום (בוטוקס) יש מקום ותפקיד בשיפור מראה הפנים לכל הגילים. יחד עם זאת, ניסיונות חוזרים לייצר תחליפים לא ניתוחיים להרמת הפנים בגיל המבוגר נוחלים כישלון.
 שורת ההצבעות במליאה הראתה באופן חד־משמעי שמרבית המנתחים אינם חושבים שהזרקת חוטים קבועים או נספגים, או הזרקת שומן, יכולות להיות תחליף הולם וארוך טווח להרמת פנים. כך גם בנוגע להזרקת סרום, רכיבי דם או חומרים מזינים - כל אלה האחרונים עדין לא יכולים להחליף ניתוחים.