מה ננתח השנה?
לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

מה ננתח השנה?

מאת: פרופ' אייל וינקלר

שנה חדשה החלה, ולכל אחד מאיתנו תקוות, חלומות ותוכניות שונות. אצל חלקכם אחת התוכניות היא ניתוח אסתטי פלסטי.

• נתחיל עם הצעירים ביותר לבחירה בניתוח אלקטיבי (כזה שניתן לבחור שלא לבצע אותו או לדחות אותו מבלי שנשקפת סכנה בריאותית מיידית): בנים ובנות בני חמש עד שש שנים שיוכלו לבצע השנה ניתוח להצמדת אוזניים: אוזניים בולטות מדי מהוות מטרד אסתטי, ובמקרים שבהם האוזניים מהוות נושא ללעג הילדים הן גם גורמות לסבל נפשי. האוזן מסיימת את מרבית גדילתה בגיל 6, ונהוג לנתח את האוזניים הבולטות בגיל שלפני הכניסה לבית הספר.

ניתוחי אף: האף מסיים את צמיחתו בסוף גיל הצמיחה של עצמות הגוף, כלומר בשנים האחרונות של גיל ההתבגרות. ניתוחי אף מבוצעים בגילים 17־16. רצוי להימנע מניתוחי אף קוסמטיים לפני גיל זה, כיוון שהאף ועצמות הפנים עדיין צפויים להשתנות.

• ניתוח שדיים: בסוף גיל הנעורים (17־16) ואילך, ניתן ונכון לטפל בבעיות הקשורות להתפתחות השדיים של בנות ובני הנוער. נערות הסובלות משדיים ענקיים עקב התפתחות מואצת ובלתי פרופורציונית לגוף יוכלו להקטין שדיים ענקיים (בהתוויה רפואית); ואילו אחרות הסובלות משדיים אשר אחד או שניהם לא התפתחו כלל יוכלו להתחיל תהליך של תיקון אסימטריה או חוסר התפתחות של השד.

הבנים שהשנה ימלאו להם 16 או 17 שנים יוכלו לבצע תהליך של הקטנת שדיים לגבר, תהליך המתבצע רק בגיל שבו הגוף של בני הנעורים השיג יציבות הורמונלית, וכשהבדיקות מוכיחות שהבעיה אינה משנית להפרשת יתר של הורמון הפרולקטין.

ניתוחים קוסמטיים להגדלת שדיים אינם מותרים, ולטעמי גם מאוד לא מומלצים לפני גיל 18, למעט במקרים חריגים. הגדלת שדיים קוסמטית מחייבת יציבות ובשלות נשית, וכדאי לחכות לפחות לגיל הכשרות המשפטית לשם ביצוע ניתוח זה. חשוב לומר שהחוק בישראל מותיר את ההחלטה על הגיל המתאים להגדלת שדיים לרופאים (מומחים בכירוגיה פלסטית), למטופלים ומשפחותיהם - וטוב שכך.

• הניתוחים הפלסטיים יוצאים בדרך כלל להפוגה ארוכה בשנות העשרים המוקדמות לחיינו. שנות העשרים והשלושים המוקדמות לא מציעות בדרך כלל ניתוחים חדשים שלא הוזכרו בגילים הצעירים יותר.

המנותחים בגילים אלה חותרים לשיפור מצבם במציאת בן/בת זוג, או לשם הצלחה בעולם הקריירה. כאמור, בשנים אלו הנשים והגברים יבצעו ניתוח מרשימת הניתוחים הקודמים.

• לקראת גיל 35 מתחדשת רשימת הניתוחים והיא כוללת ניתוחים שמטרתם תיקון והשבת מצב הגוף הנשי לשנים של טרום ההריונות והלידות. הניתוחים הללו יכללו הקטנת שדיים, הרמת שדיים עם או בלי הגדלתם במשתלי סיליקון, ורשימה ארוכה של ניתוחים לעיצוב הגוף.

• אחד הניתוחים הנפוצים בגילים 40־30 הוא הניתוח להידוק ועיצוב דופן הבטן שרבים מכנים אותו בטעות מתיחת בטן. המונח "מתיחת בטן" הוא תרגום קלוקל למונח האנגלי הרפואי Abdominoplasty,

קרי פלסטיקה של דופן הבטן. המונח מתיחה אינו הולם, כאמור, את התהליך הכירוגי המתבצע בדופן הבטן. ניתוח זה ניתן לשלב יחד עם הניתוחים לעיצוב השדיים, לשאיבת שומן ועוד.

• ניתוחים אסתטיים של הפנים היו פעם נחלתן הבלעדית כמעט של נשים, ותמיד של נשים וגברים בני למעלה מ־60.

מצב זה השתנה בשנים האחרונות באופן דרמטי. ולא, אינני מדבר פה על הזרקות של בוטוליניום ולא על חומרי מילוי. אני מדבר על ניתוחים או טיפולים סמי־ניתוחיים של הפנים. יותר ויותר נשים וגברים בני 40 ואילך פונים בבקשה לבצע ניתוחי הידוק הצוואר עוד לפני שהם זקוקים להרמת פנים מלאה.

 ניתוחים להרמת גבות ולהצערת עפעפיים עליונים וגם תחתונים הם הפעולה הניתוחית הנפוצה בפניהם של בני 40 ומעלה.

• אינני זוכר בשנים הראשונות שלי כמתמחה בכירורגיה פלסטית הלומד מטובי המומחים בארץ ובעולם ואחר כך מניסיוני כמנתח צעיר, נשים וגברים בני פחות מ־60, או אפילו 65, הפונים בבקשה לניתוחים להצערת הפנים. המצב היום שונה בתכלית: הרמת פנים היא ניתוח לצעירים בני 50 ואילך. אינני בטוח מהן כלל הסיבות לכך שהגיל הולך ומקדים, אבל לכך חוברים מספר גורמים: ראשית, יש אחוז גבוה בהרבה של נשים וגברים בני 40 ו־50 הזקוקים לניתוח לשם שיפור מצבם ב"עולם הפנויים־פנויות", עולם שהיה מצומצם בהרבה בדור שלפנינו ובוודאי שבדורות שלפניו. סיבה נוספת, הניתוח הפך בשנים האחרונות לפשוט יותר מבחינת ההחלמה, והתוצאה המושגת בו טבעית יותר.

לסיום, השנה החדשה כבר כאן, לא חשוב לאיזה גיל הגעתם וגם לא חשוב אם תעשו ניתוח או לא - העיקר שהשנה נשמור על בריאותנו. זכרו, המנתחים הפלסטיים שלכם, כולנו כאחד, בראש ובראשונה רופאים, שדואגים לבריאותכם. •