מה ההבדל בין בוטוקס וחומרי מילוי?

הבלבול בין בוטוקס וחומרי מילוי הוא שכיח ולא מפתיע במיוחד – שניהם טיפולים קוסמטיים שניתנים בצורת הזרקה ושניהם זעיר פולשניים, כלומר אינם ניתוחיים. אבל למען האמת, כאן מתחיל ומסתיים הדמיון ביניהם. אז מה בדיוק מבדיל בין מזרק כזה או מזרק אחר? ד״ר ראול אספרזה מסביר שלכל סוג חומר יש מאפיינים ושימושים שונים לגמרי.

הזוכה בתחרות הפופולריות: הבוטוקס

מהו בוטוקס ואיך הוא פועל?

״הבוטולינום טוקסין הוא חלבון טבעי שמופק מרעלן חיידק הבוטולינום ומשמש לדיכוי זמני של שרירי הפנים, שנמנים על הגורמים לקמטי הבעה, ולכן משתמשים בו באזור המצח והגבות. אפשר להשתמש בו גם לטיפול במצבים רפואיים שונים, כמו הזעת יתר״, הסביר ד״ר אספרזה והוסיף, ״זהו מוצר בטוח מאוד לשימוש כאשר הטיפול נעשה על ידי רופא מומחה ומנוסה".

האם יש לו תופעות לוואי?

״אף על פי שהטיפול בבוטוקס איננו כרוך בתקופת החלמה, חשוב לציין שלאחר הטיפול עשויים להופיע נפיחות מקומית ושטפי דם, אשר נספגים בעור בתוך כמה ימים וניתן להסוות אותם בקלות על ידי מייק-אפ״, אמר ד״ר אספרזה. ״להזרקת בוטוקס אין תופעות לוואי ארוכות טווח והמשמעות היא שמטופלות יכולות לשוב לפעילות רגילה מיד לאחר הטיפול, אך יש להימנע מפעילות גופנית למשך 24 שעות״.

למי מתאים הטיפול?

לפי ד״ר אספרזה, ״הטיפול הזה יכול לעזור למגוון רחב של מטופלות ומטופלים, ובעיקר משמש למניעה ולהפחתה של קמטים. רעלן הבוטולינום מוזרק לתוך השרירים ומונע הופעה של קמטים בין הגבות ולצידן, כאשר התוצאות נשמרות לתקופה של כמה חודשים״.

האם יש אנשים שכדאי להם להימנע מהזרקת בוטוקס?

״איננו מבצעים טיפולי בוטוקס בנשים בהריון או בנשים מניקות״, הבהיר ד״ר אספרזה. ״בנוסף, לאנשים שסובלים ממצבים רפואיים שונים, כמו פגיעה עצבית או בשרירים, מומלץ להתייעץ על מצבם עם הרופא המטפל כדי למנוע סיבוכים״.

מה הן תוצאותיו של טיפול בוטוקס?

״במיוחד כשמדברים על ההבדל שבין בוטוקס לחומרי מילוי, חשוב לשים דגש על התוצאות״, אמר ד״ר אספרזה. ״הטיפול הזה משמש לריכוך של קמטי ההבעה ואני תמיד מתאים אותו אישית לכל מטופלת כדי להבטיח מראה טבעי. תוצאות הטיפול נשמרות לתקופות זמן משתנות בין מטופלת למטופלת, שבדרך כלל נעות בין שלושה לשישה חודשים.

״על פי רוב, מטופלות מגיעות לקליניקה ומבקשות להעלים קמט ספציפי. רופאים טובים אינם מסתכלים רק על הקמט הספציפי אלא מעבר לו, על מראה הפנים הכולל, שכן הטיפול בקמט אחד ויחיד עלול לגרום לפנים להיראות לא טבעיים״.

אינספור חידושים וביצועים מעולים: חומצה היאלורונית

מה היא חומצה האילורונית ואיך היא פועלת?

״חומצות הילארוניות מיועדות להשבת הנפח לאזורים שהתדלדלו עקב תהליך ההזדקנות של הגוף, בדרך כלל באזור הלחיים, השפתיים וסביב הפה״, הבהיר ד״ר אספרזה. ״כשאנו נולדים, יש לנו די והותר חומצה היאלורונית בגוף אבל עם הזמן הכמויות יורדות ומותירות את העור עם פחות תמיכה. עקב כך, מתפתחים קמטים. על ידי הרמה ומילוי של קמטים ואזורים ספציפיים בפנים, ועל ידי ההוספה המעודנת של נפח, החומצה ההיאלורונית יכולה לשפר באופן משמעותי את מראה הפנים ולרענן ולהחליק אותו.

״הטיפול בקמטים באמצעות חומצה היאלורונית כולל הזרקה של החומר הטבעי הזה. חוסר הנוחות במהלך הטיפול הוא מינימלי שכן מדובר בטיפול מהיר, והתוצאות האסתטיות של הטיפול נראות לעין מיד לאחריו.  

״חומצה היאלורונית היא למעשה שם גג למגוון של חומרים שמשמשים לטיפול מותאם לאזורים שונים בפנים – מקמטים עדינים סביב השפתיים, שם נדרש חומר רך ואלסטי יותר, ועד אובדן נפח בפנים, שמטופל על ידי חומר בעל נפח ועמידות גבוהים יותר.

״כך, ההרכב של חומרי המילוי המתוחכמים של היום מותאם באופן ייעודי לאזורי הפנים השונים ובכך לא רק משפר את פעולתו של החומר אלא גם מאפשר לו להחזיק מעמד למשך זמן ארוך יותר״.

איך מתנהל הטיפול?

״התהליך אורך כ-30-45 דקות והתוצאות נראות לעין למשך עד 18 חודשים מיום הטיפול. ישנם גם מקרים שבהם התוצאות נשמרו למשך שנתיים.

״בכל תהליך הזרקה, גם בטיפול עם חומרי מילוי עלולים להתפתח נפיחות או שטפי דם אך, כמו במקרה של הבוטוקס, אלה נספגים בגוף בתוך כמה ימים ומוסווים בקלות על ידי מייק-אפ״.

למי מתאים הטיפול?

חומרי המילוי יכולים לשמש מגוון רחב של מטופלות, ובעיקר משמשים להצערת העור ולהפחתה של קמטים. מועמדות טובות נוספות הן נשים שרוצות להוסיף נפח לפניהן שכן הטיפול נותן מראה רענן וזוהר יותר״, ציין ד״ר אספרזה.

למי מומלץ להימנע מהטיפול?

״אף על פי שלא ידוע לנו על סיכונים בזמן היריון או הנקה, אנו ממליצים שלא לעבור טיפולי הזרקות בזמנים אלה״, אמר ד״ר אספרזה.

לאילו תוצאות אפשר לצפות?

״אם הרופא הוא מומחה בתחומו, התוצאות אמורות להיות מעודנות כך שכל מי שמכיר את המטופלת לא יבחין בשינוי דרמטי ורק יציין שהיא נראית נפלא. חשוב לבחור ברופא מומחה שמתאים את הטיפול למבנה הפנים הספציפי של כל מטופלת, גם כדי לזכות בתוצאות האיכותיות ביותר וגם כדי לשמור על מראה טבעי.

״כשתוצאות הטיפול מתחילות להתקרב לקיצן, אנו ממליצים על טיפול המשך שישיב את הנפח שאבד שוב.

״אני ממליץ לכל מטופלת לקיים  דיאלוג פתוח עם הרופא המטפל כדי שיוכל להתאים את הטיפול להעדפות האישיות שלה״, הציע ד״ר אספרזה לסיכום.