לקראת החופש הגדול: טיפולים אסתטיים לבני נוער – איך לדעת אם ומתי זה נכון לילדים שלכם?

מאת: פרופסור אייל וינקלר

המראה החיצוני מעסיק כל אחד מאתנו, על אחת כמה וכמה את המתבגרים המוטרדים מהשינויים החלים בגופם, עסוקים באופן שבו הם נתפסים בעיני החבר'ה, ומשקיעים את מרבית זמנם בהשתלבות בחברת בני גילם. חלקם מתביישים לאסוף את השיער בגלל אוזניים בולטות, לפעמים הן לא מוכנות ללכת לים בגלל חזה שנתפס מבחינתן גדול מהמקובל... ויש כאלה שפשוט נמאס להם מהצחוקים על האף שמזדקר מפרצופם. בני נוער שמרגישים רע עם מראה גופם יתקשו יותר מאחרים להשתלב בחברה ולפתח דימוי עצמי חיובי. אלא שלא תמיד הטיפול הקוסמטי הוא זה שיגשים את חלומם של בני הנוער לאיכות חיים טובה יותר וחשוב לתת על כך את הדעת לפני הבחירה בניתוח.

הורים לבני נוער יודעים שההתעסקות עם גופם ונפשם אינה פשוטה, ומשהחליטו הילדים שהם מעוניינים בניתוח הם ימצאו את הדרך לגרור את הוריהם אל המנתח הפלסטי. תפקיד ההורים אינו מסתכם בלשכנע את הילדה או הילד שהם הכי יפים בעולם ואינם זקוקים לשום ניתוח; תפקידם בראש ובראשונה הוא לבדוק מהם המניעים של הילדים ומהי הבעיה האמיתית שלהם. האם חרדה או ייאוש  הם שהביאו להחלטה שאין חזרה ממנה, או אולי גחמה רגעית שנובעת מלחץ מהסביבה, או שהגיעו להבנה עמוקה של ההליך וידיעה שהם עושים זאת למען עצמם בלבד.

חשוב לדעת שצעירים מתחת לגיל 18 אינם רשאים לעבור ניתוח כלשהו אם ההורים לא חותמים על הסכמתם לניתוח. ההסכמה הנדרשת היא הזדמנות לנהל שיח ולעבור תהליך משותף לגיבוש ההחלטה הנכונה עבור הילד.
אם התקבלה החלטה לבצע ניתוח, תפקיד ההורים הוא למצוא מנתח מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית, להתלוות אל הילדים ולתמוך בהם. ניתוחים אלה שגרתיים בכירורגיה פלסטית, אולם לכל ניתוח פלסטי נדרשים מומחיות וניסיון, ובכל אחד מהניתוחים קיים סיכוי קטן לסיבוכים.
 בחירה בניתוח קוסמטי במהלך חופשת הקיץ היא מגמה רווחת בקרב בני הנוער ואמנם נוחה מאוד, אבל לפני הכול, חשוב להגיע לפלסטיקאי מומחה ומקצועי, אשר יבחן האם בכלל יש מקום לניתוח, והחשוב מכול האם בת/בן הנוער בשלים נפשית לתהליך. חשוב לבדוק אם יש להם את מידת הבגרות והבשלות הנדרשות כדי להתמודד עם הניתוח ותקופת ההחלמה, ובעיקר עם אי־הצלחת הניתוח (תהא האפשרות נדירה ככל שתהא) והסיבוכים הנדירים אך האפשריים.
פלסטיקאי מומחה ומקצועי לא ימהר לנתח את הנער או הנערה אם יגיע למסקנה שכמה שיחות עם פסיכולוג יכולות לפתור את מצוקתם. ואכן, יש מקרים שבהם הטיפול הפסיכולוגי יכול לסייע יותר מניתוח פלסטי.

 ניתוח להצמדת אוזניים

ילדים ובני נוער שסובלים מאוזניים בולטות או מא-סימטריה בין האוזניים, לא פעם סובלים מלעגם של ילדים אחרים. לכן, אוזניים בולטות או א-סימטריות משפיעות לא רק על המראה ועל ההבעה, אלא עלולות גם לפגוע בביטחון העצמי.
 למרבה השמחה, האוזניים משלימות את צמיחתן בגיל צעיר, כך שניתן לבצע הצמדת אוזניים כבר בילדות ולהיפטר אחת ולתמיד ממבוכה מתמדת זו.
בניתוח אוזניים הסיבוכים כוללים א־סימטריה בין שתי האוזניים, חזרת האוזן המוצמדת אל מצבה הקודם וכן צלקת נראית לעין מאחורי האוזן. עם זאת, כמו בניתוחי האף גם בתחום הזה חלה התקדמות אדירה עם הרדמה בטוחה, ניתוחים קצרים של פחות משעה (ברוב המקרים) והחלמה מהירה. בניתוחי הצמדת האוזניים מתקבלת תוצאה טבעית שאינה מסגירה את העובדה שידו של מנתח פלסטי מעורבת. לבסוף, רובם המכריע של המנותחים יוצאים מהניתוח עם אוזניים צמודות ובעיקר עם תחושת הקלה עצומה ושיפור בהרגשה הכללית.
ההחלמה מניתוח להצמדת אוזניים נמשכת על פי רוב כחודש ימים.

 

ניתוח אף

אין ויכוח על הצורך לבצע ניתוח אף כאשר זהו הפתרון הרפואי הטוב ביותר לבני נוער שסובלים מבעיות נשימה.
 אבל מה אם מבנה האף לא משפיע על הנשימה ולא גורם לבעיה פיזית, אלא לסבל נפשי רב לנער או לנערה שצריכים להתמודד עם בדיחות על חשבונם מצד החברים ועם פגיעה בדימוי העצמי שלהם? במקרה כזה, על ההורים לשקול את כל הגורמים – נפשיים, חברתיים ורגשיים – ולהחליט באופן מיודע ושקול בעד או נגד ניתוח אף.
ניתוח אף הוא אחד הניתוחים המורכבים והחשובים ביותר בכירורגיה הפלסטית. לאף תפקיד מכריע בקביעת מראה הפנים ובנשימה, ולכן חשוב לבצע את הניתוח ברמה מקצועית גבוהה כך שבסופו של דבר מראה האף ייראה טבעי, לא ייראה כאף מנותח ויתאים היטב לפנים ולגוף.
התפתחות השלד הגרמי והסחוסי של האף נמשכת עד גיל 16, לכן נהוג להמתין ולנתח רק לאחר השלמת תהליך הגדילה. עם זאת, עדיף לא להמתין יותר מדי כי במשך השנים האף עובר שינויים רבים וככל שהגיל מתקדם קשה יותר לעצב אותו.
בניתוחי אף הסיבוך הנפוץ ביותר הוא תוצאה שאינה מושלמת המחייבת ביצוע של ניתוח מתקן בחלוף לפחות שנה מהניתוח. הגורם העיקרי לסיבוך זה הוא העובדה שבניתוח מבוצעים שיוף עצמות האף וטיפול כירורגי בסחוסים שאפילו המנתח המנוסה ביותר לא יכול לצפות כיצד הם יחלימו וכיצד הם יתאחו חזרה למקומם. אבל למרות החשש הטבעי מסיבוכים, חשוב לזכור שחלה בתחום של ניתוחי אף והצמדת אוזניים התקדמות עצומה. ההרדמה הפכה להיות בטוחה יותר, הניתוחים התקצרו ונמשכים על פי רוב פחות משעה, ההחלמה מהירה, והכי חשוב  - בניתוח האף המודרני המבוצע על ידי פלסטיקאי מומחה ומיומן האף מקבל צורה טבעית שמשתלבת באופן הרמוני עם הפנים.
תהליך ההחלמה מניתוח אף נמשך כעשרה ימים.

 

הקטנת שדיים

נערות בעלות חזה גדול ממדים מתביישות בדרך כלל בגופן וסובלות מחוסר ביטחון עצמי בכל מה שקשור למראה החיצוני שלהן. אבל, בעיה זו איננה רק נפשית. לא מעט נערות צעירות עם שדיים גדולים סובלות מהרגשת כבדות, אי נוחות, עומס על הכתפיים, בעיות יציבה וכאבי גב.
ניתוח להקטנת חזה, שלפעמים מוכר כניתוח רפואי וממומן על ידי קופות החולים, יכול לשנות את איכות החיים של נערות אלה, למנוע בעיות פיזיות בעתיד, ולשפר את תחושת הביטחון וההערכה העצמית. עקרונית, אפשר לבצע ניתוח להקטנת חזה מגיל 14 ומעלה, למרות שיש רופאים שממליצים לחכות לגיל 18. מכל מקום, מומלץ לחכות לפחות חצי שנה מניהול השיחה הראשונית בנושא ועד ביצוע הניתוח כדי להניח לנערה לשקול את ההחלטה היטב.
הניתוח מתבצע בשיטה חדשנית שכוללת חיתוך זעיר מהפיטמה אל הקפל התת שדי (ולא חתך רוחבי מבית השחי כפי שהיה נהוג בעבר). השד המתקבל הוא בעל מראה טבעי עם מינימום צלקות. ההחלמה היא מהירה ונמשכת מספר שבועות.
בניתוח להקטנת שדיים הסיבוכים האפשריים כוללים דימום (שהטיפול בו הוא ניקוז אשר מתבצע בחדר ניתוח), זיהום, פגיעה בפטמות וברקמת השד, צלקות והתקשות של שומן בשדיים. עם זאת, סיבוכים אלה הם נדירים ביותר ומנתח מקצועי ומיומן מוציא תחת ידו נערות שיכולות לנשום לרווחה ולזקוף את גבן בגאווה אחרי שנפטרו מהמשקל העודף שהכאיב להן והכביד עליהן.
ההחלמה מניתוח הקטנת שדיים נמשכת על פי רוב כשבועיים.

 

גינקומסטיה – שדיים גבריים

גניקומסטיה הוא מונח רפואי המתאר הגדלה שפירה של השד הגברי. כתוצאה מהצטברות רקמת שומן עודפת או שגשוג בלוטת השד, נוצרת מלאות באיזור השד ולעיתים אף עודפי עור.
שדיים גבריים יכולים להיות טראומה משמעותית לנערים שמתביישים ללבוש בגד ים או להתפשט מול נערים אחרים. לכן הם מתקלחים אחרונים, מחכים שכולם יעזבו וממעטים להשתתף בפעילויות ספורטיביות.
בניתוח קצר ופשוט, המבוצע לרוב בהרדמה מקומית ונעזר בטכניקה חדשנית של שאיבת שומן וללא צלקות, ניתן להסיר את עודפי השומן ולהגיע לתוצאות אסתטיות מצוינות.
הניתוחים לתיקון גניקומסטיה כוללים: שאיבת שומן, הוצאת הבלוטה בחתך סביב חצי מהפטמה, ובמקרים של שד גדול במיוחד, ניתוח להקטנת שד.
ההחלמה מניתוח גינקומסטיה נמשך בדרך כלל מספר שבועות.

לא משנה באיזה ניתוח פלסטי מדובר, אם תלוו את ילדיכם בכל שלב בתהליך, תעזרו להם להחליט באופן מושכל ותבחרו ברופא מנוסה ומיומן, יש להניח שהמנותחים יצאו מהניתוחים הללו מאושרים ומוכנים נפשית וגופנית – עם אף יפה, חזה נשי שאיתו הנערה תרגיש בנוח, אוזניים צמודות או חזה גברי – אל המשך דרכם כמבוגרים צעירים.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם: