למה נשים מחליטות לעבור ניתוח פלסטי בשפתי הפות?

מאת: ד״ר הדר ישראלי, מומחית לכירורגיה פלסטית ואסתטית

אפתח בקביעה חשובה: כולנו נולדנו שונות זו מזו וכמו כל איבר אחר בגופנו, כך גם מראה האיבר הנשי שלנו איננו זהה. נוסף על הנתונים הטבעיים שלנו, עם הגיל ולאחר הלידות מראה האיבר הנשי נוטה להשתנות. כלומר, בסופו של יום אין סטנדרט אחד ויחיד לאופן שבו האיבר הנשי אמור להיראות ושביעות או חוסר שביעות הרצון ממנו הם עניין של טעם בלבד. ובכל זאת, מספר הולך וגדל של נשים פונה לרופאים כדי לברר על ניתוח לעיצוב שפתי הפות שלהן. למעשה, הנתונים האחרונים הזמינים לנו מראים שהליכים לעיצוב שפתי הפות זינקו ב-39 אחוזים בין 2015 ו-2016, לפי ארגון המנתחים הפלסטיים האמריקאי, ASPS.

הדיווחים על הפופולריות ההולכת וגדלה של ניתוח זה אולי גורמים לנשים רבות להאמין שהסיבות היחידות לכך הן קוסמטיות, אבל למעשה ישנן גם סיבות אחרות.

במחקר שפורסם בכתב העת המקצועי Aesthetic Surgery ב-2016 ובו השתתפו 14 נשים שעברו ניתוח לעיצוב שפתי הפות, נשאלו הנשים מה הייתה הסיבה שבגללה בחרו את הניתוח. חלקן ציינו את שיפור המראה, אבל הנושא של נוחות פיזית היה לא פחות שכיח. למעשה, ASPS מדווח שמרבית הנשים שעברו את הניתוח בוחרות לעשות זאת מסיבות פרקטיות.

אבל, למרות הפופולריות של ההליך נשים רבות אינן חשות בנוח לשאול אותי על טיפולים לעיצוב האזור, להצרה של הנרתיק או לטיפול ביובש ובצניחות קלות של השלפוחית. לא פעם, רק בסוף הפגישה שלי עם מטופלות הן שואלות במבוכה על פתרונות למצבים אלה ואין לי ספק שעובדת היותי אישה עוזרת להן לאזור אומץ ולהעלות את הנושא. מרגע שהעזו לשאול, אני מיד רואה על פני המטופלות את תחושת ההקלה העצומה ולאחר שעברו את הטיפולים, בין אם ניתוח או טיפול לייזר להצרה של הנרתיק, הביטחון העצמי ותחושת הנשיות שלהן משתפרים פלאות.

שיעור זריז באנטומיה והסיבות לניתוח

האיבר הנשי מורכב משפתיים חיצוניות, שנקראות שפתי הפות הגדולות, ומשפתיים פנימיות, שנקראות שפתי הפות הקטנות.

כפי שציינתי בפתיח, תחת ההגדרה של שפתי פות נורמליות ניתן למצוא מגוון רחב מאוד של סוגי שפתיים. עם זאת, כשהשפתיים מוארכות במיוחד, הרקמה העודפת עלולה לגרום לחוסר נוחות או להפריע לתפקוד הנורמלי. וכן, יש נשים שבוחרות לעבור את הניתוח מסיבות אסתטיות, אבל לפי ASPS רק לעיתים רחוקות הן מושפעות מנורמות של יופי.

התופעה של שפתיים רפויות, שפתיים קטנות שאינן מוסתרות על ידי השפתיים הגדולות או אסימטריה משמעותית בין השפתיים, עשויה להיגרם או מסיבות מולדות, פשוט כי כך ברא אתכן הטבע, או מסיבות נרכשות וביניהן לידות ותהליכי ההתבגרות הטבעיים של הגוף. יש נשים בעלות שפתיים מוארכות שחשות חוסר ביטחון או סובלות מדימוי עצמי נמוך עקב המראה של האיבר הנשי שלהן וזה גורם להן למצוקה רגשית או פסיכולוגית במהלך קיום יחסי מין, או בזמן שהן לובשות בגד ים או בגדים צמודים. מצוקה זו היא אחת הסיבות העיקריות לבחירה בניתוח מסיבות שאינן רפואיות.

כאשר הניתוח נעשה מסיבות רפואיות, מדובר בעיקר בתפקוד של שפתי הפות הפנימיות ולא במראה לבדו. שפתיים קטנות מוארכות עלולות לגרום לכאב במהלך קיום יחסי מין, לגירוי או לחוסר נוחות במהלך היום, להפריע לאישה במהלך פעילות גופנית ואפילו להקשות על הליכה ועל ביצוע של פעילויות שגרתיות ויומיומיות.

ניתוח די פשוט

ניתוח לעיצוב שפתי הפות הוא הליך שמתבצע תחת טשטוש ואורכו כ-40 דקות עד שעה. לאחר התאוששות של כשעתיים בבית החולים, ניתן לחזור הביתה. במהלך הניתוח מוסרים עודפי העור והשפתיים מעוצבות לקבלת מראה מהודק יותר. הנפיחות שנגרמת מהניתוח פוחתת לאחר ארבעה עד חמישה ימים, כשהתפרים נמסים מעצמם בתוך שלושה שבועות.

התוצאה של הניתוח היא שפתיים קצרות יותר בעלות מראה מהודק שאינן מפריעות עוד לתפקוד השוטף. לפי מחקרים רבים שנערכו בתחום, שביעות הרצון מניתוח זה היא גבוהה מאוד ועולה על 90 אחוזים.

אם אתן שוקלות לבצע הליך כלשהו באיבר הנשי שלכן, אני מזמינה אתכן לפגישת ייעוץ דיסקרטית שבמהלכה אוכל לפרוש בפניכן את כל הפתרונות האפשריים