תמונת תדמית לכתבה, למה לצפות בהחלמה
לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

למה לצפות בהחלמה

כמה מכם מכירים את השם מיקה ברז'ינסקי? מניח שמעטים. הגברת ברז'ינסקי היא מגישת תוכנית בוקר באחת מרשתות הטלוויזיה בארה"ב. לאחרונה עלה שמה לכותרות בזכות ציוץ בוטה במיוחד של הנשיא טראמפ. בציוץ נגדה לעג דונלד על כך שהגיעה, לדבריו, לראיין אותו כשהיא מדממת מניתוח פייס ליפט. האומנם, אמור להיות דימום לאחר ניתוח קוסמטי?

הכירורגיה הפלסטית נחלקת לכירורגיה משחזרת וכירורגיה קוסמטית ואסתטית. התחומים אמנם שונים אבל הכללים הרפואיים והאתיים זהים. הכירורגיה הקוסמטית כוללת שורה של ניתוחים שמטרתם שיפור המראה החיצוני של איברי הגוף. אלו אינם ניתוחים מצילי חיים במובן הקלאסי של המילה, אבל הם בהחלט משיבים נפש. ניתוחים מצילי חיים אנו מבצעים בנפגעי כוויות, בחולי סרטן עור ועוד.

ובכן, מהו מהלך ההחלמה הטבעי הממוצע לאחר כל ניתוח? ככלל, הניתוחים הקוסמטיים הם ניתוחים בלתי מדממים. במישורים האנטומיים שבהם אנו מנתחים אין כלי דם גדולים, ובדרך כלל הניתוחים הקוסמטיים, גם הגדולים שבהם, אינם מתאפיינים באובדן דם כלל או בסיבוכים של פעירת כלים מדממים. דימום אחרי ניתוח הוא סיבוך נדיר ואינו מאפיין את מהלך ההחלמה הרגיל.

ניתוח עפעפיים – אחרי ניתוח העפעף העליון יופיעו נפיחות, שטפי דם באזור ומראה מוזר של העיניים לכמה שבועות. צלקת אדומה הנחבאת במעלה העפעף תופיע לאחר כמה ימים והיא תיעלם רק אחרי כמה חודשים.

אחרי ניתוח העפעף התחתון ההחלמה מעט איטית יותר, הבצקת והאודם עלולים להימשך כעשרה ימים. אולם, הצלקת בעפעף התחתון מחלימה היטב ללא כל סימן.

ניתוח הרמת פנים: החלמה בת שבועיים עד שלושה. בלילה הראשון נשארים לאשפוז בבית החולים להשגחה. אם מתרחש דימום בניתוח הרי הוא מתרחש במהלך האשפוז ומתאפיין בדימום תת־עורי בכמות מוגבלת ומינימלית. הימים הראשונים מתאפיינים בבצקת משמעותית ובנפיחות של כל הפנים, כולל הלחיים והצוואר. הבצקת משתפרת החל ביום החמישי. מטופלות רבות מדווחות על אי־נוחות עד כאב קל באזורים שונים של הפנים (צוואר, אוזניים, קרקפת), הנמשכים עד חודשיים לאחר ניתוח.

ניתוח אף: לאחר הניתוח מונח על האף סד גבס או סד פלסטי, ולתוך האף מוכנסים טמפונים. לאחר הניתוח יופיעו נפיחות ושטפי דם סביב האף ובעיניים למשך כחמישה ימים. האף נפוח ובצקתי במשך כשבועיים. חוש הריח עלול להיפגע לתקופה בת כמה שבועות.

שאיבת שומן מהצוואר: זהו ניתוח חדשני שבו נעשה שימוש בסיב לייזר יחד עם צינורית שאיבה. לאחר הניתוח יופיעו אודם וכאב מקומי למשך כשבוע. תיתכן א־סימטריה בת כמה ימים בחיוך ובתנועות השפתיים.

הגדלת שדיים: הניתוח של הנחת משתלי סיליקון מתחת לשריר הוא ניתוח כואב. לאחר הניתוח נדרשים מנוחה בת כמה ימים וטיפול בתרופות נגד כאב. השדיים יהיו נפוחים ורגישים למגע למשך שבועיים לפחות. על פני השדיים יכולים להופיע שטפי דם תת־עוריים או בצקות.

הקטנת שדיים: ניתוח זה פחות כואב משנהוג לחשוב. לרוב, לאחר הניתוח מותיר המנתח נקז האוסף את ההפרשות מן השד למשך יממה אחת. הניתוח מצריך מנוחה בת כמה ימים ומותיר צלקות אשר תהליך הריפוי שלהן נמשך כחודש. במהלך ריפוי הצלקות יש חזרה הדרגתית לכל הפעילויות הגופניות, כולל הספורטיביות.

לאחר הגדלת שדיים והקטנת שדיים אני ממליץ לא לנהוג למשך שבוע לפחות.

מתיחת בטן: אחד הניתוחים הנפוצים בכירורגיה פלסטית. הניתוח מצריך על פי רוב אשפוז ללילה. בניתוח זה מונח נקז האוסף הפרשות מדופן הבטן למשך כמה ימים. הניתוח כואב ("הרבה פחות מקיסרי"... לדברי המנוסות), יש המשאירים מכשיר זמני לשיכוך כאב למשך 72 שעות. הניתוח מצריך מנוחה בבית בת שבוע ימים. הצלקת נמתחת לרוחב הבטן בגובה שיער הערווה ומחייבת מעקב וטיפול.

שאיבת שומן: הניתוח מותיר אחריו אזור בצקתי מאוד ונפוח. נהוג להלביש מחוך על אזור השאיבה למשך 10 ימים לפחות או יותר. הכאב מהניתוח סביר בעוצמתו, וחל שיפור בעזרת תרופות נגד כאב. ניתן לחזור לשגרה תפקודית "משרדית" בתוך כשלושה ימים.

המהלך המתואר למעלה הוא מהלך שגרתי ממוצע. לכל אחד מהניתוחים עלול להתלוות סיבוך שיאריך את תקופת ההחלמה.