לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

לא רואים עלייך - נזקי השמש בקיץ

דומה שאין ילדה או ילד ובוודאי המבוגרים שבינינו שאינם מודעים היטב לסיכון הבריאותי הקשור בחשיפה לשמש וביתר שאת בגילים הצעירים. יחד עם זאת אנו חיים באזור חם ומבלים בשפת הים ובבריכה במשך למעלה משישה חודשים בשנה.

החשיפה לשמש אינה רק מזיקה לבריאות וכרוכה בשכיחות יתר של גידולים ממאירים של העור (מלנומה ממאירה ובזליומה), אלא כרוכה גם במשמעויות קוסמטיות שליליות, בעיקר באזורים שבהם החשיפה לשמש מרובה. האזורים הנחשפים ביותר לשמש הם הפנים והחזה. אזורים אלה חשופים לקרינה הרבה של השמש הישראלית כל ימות השנה וגם כשאנו מקפידים על לבוש מלא.

עור פנים שנצרב בשמש נראה מקומט ומבוגר יותר כבר בגילים צעירים. עור פנים מוכה שמש נוטה לאבד את הגמישות ואת הנפח של סיבי הקולגן ולכן מתרחשת נפילה מוקדמת יותר של העור. פגיעה ממושכת של השמש גורמת לפיגמנטציה מודגשת ובלתי־סדירה באזורי הפנים הצוואר ובית החזה העליון. הקמטוטים בעור של בית החזה העליון מטרידים נשים רבות בגיל 30 ואילך. מראה הקמטוטים במחשוף אינו חינני ועלול גם להתבטא בצניחת השדיים בגיל צעיר אצל אלו מבין הנשים המשתזפות בעירום.

 

צריך להגן על הילדים

מעטים הם הישראלים המסתובבים בכובע אוסטרלי רחב שוליים המסתיר את קרני החמה מהפנים. רק מעטים מבינינו נוהגים למרוח באופן מסודר קרם נגד שיזוף גם כאשר איננו יוצאים לים או לבריכה, אלא סתם כך כל אימת שאנו נחשפים לשמש. נדרשת פעולה נמרצת של הרשויות וההורים במטרה להגן על ילדי ישראל בשעות בהן הם חשופים לשמש בגני הילדים, בפארקים ובשטחי המשחקים של בית הספר. יש למתוח יריעות המסננות את קרינת השמש באזורים אלה. יריעות כאלה, המטילות צל באזורי המשחקים של ילדים ונוער, הן חובה חוקית באוסטרליה. על ידי פעילות נמרצת מגובה בחקיקה, האוסטרלים הצליחו להוריד בתוך כמה עשורים באופן דרמטי את התחלואה במלנומה ממאירה, שהיתה מהשכיחות בעולם בקרב מהגרים בעלי עור בהיר.

כשאני מנסה לשכנע בני נוער להימנע מחשיפה לשמש, אני מקבל את התגובה הבאה: "שלא נלך לים ולבריכה? נראה לך?!" אך בכל זאת, לכל ההורים לילדים ולמכורים לחשיפה לשמש אני ממליץ בתוקף להשתמש כל הזמן בתכשירים השונים המונעים חשיפה לקרני השמש. ישנם תכשירים מסנני קרינה המכילים גם מעט פיגמנט צבעוני המאפשר לנו להיראות "שזופים" כצו האופנה מבלי להיחשף לשמש.

 

ולשמור על הצלקות

לסיום, טיפ: קרני השמש גורמות לפיגמנטציה אדומה ובלתי־הפיכה באזורי צלקות וכוויות עמוקות. כל מי שעבר ניתוח בכלל, ובמיוחד קוסמטי, חייב להקפיד משנה זהירות מלחשוף את הצלקות בחודשים שלאחר הניתוח. בגד ים סטנדרטי אינו מגן על הצלקות מפני הקרינה המייננת הגורמת לפיגמנטציה. כדי להימנע מסיכון ל"צביעת" הצלקת בצבע אדום־סגול בלתי־הפיך כשמהלכים בבגד ים, התכשיר המומלץ ביותר לחסימה מוחלטת של השמש הוא הבייבי־פסטה. אותו קרם המונע צריבה בישבניהם של תינוקות מכיל אבץ מחומצן, והוא התכשיר היעיל ביותר למרוח על צלקות טריות באזורים שנותחו ומצויים מתחת לבגד הים. קיץ נעים!