לא לרוץ להוציא שתלי סיליקון ולמתן את ניתוחי האף בגיל צעיר

אמש (ג') הסתיים בתל אביב הכינוס השנתי של איגוד המנתחים הפלסטיים בישראל. בכנס נחשף שבשנת 2019 התבצעו בישראל למעלה מ-67 אלף ניתוחים פלסטיים קוסמטיים ושחזוריים. ביחד עם הזרקות ופעולות קוסמטיות אחרות, התבצעו השנה כמעט 500 אלף הליכים אסטטיים – מספר שיא בישראל, והוא גבוה בכל קנה מידה, בעיקר ביחס לגודל האוכלוסייה כאן.

בכינוס השתתפו מומחים בעלי שם עולמי שהגיעו מאירופה, אוסטרליה, ארה"ב ואפילו סין. שני נושאים עומדים היום בראש סדר היום העולמי של המנתחים הפלסטיים ומאחדים את כל המומחים בתחום. התחום הראשון הוא נושא בטיחותם של משתלי הסיליקון המצויים בשימוש לניתוחים קוסמטיים ומשחזרים של השדיים.

ההסכמה הכללית היא שמרביתם המכריע של משתלי הסיליקון בהם נעשה שימוש כיום בארץ ובעולם נחשבים בטוחים ואין בהם כל סכנה רפואית. הלחץ המופעל על מטופלות, בעיקר במדיות החברתיות ובקבוצות שונות בפייסבוק, הקורא לסילוק משתלי הסיליקון גם כשאין בכך צורך רפואי - הוא מיותר. חמורה מכך היא הקריאה להרחקת המעטפת הביולוגית שהגוף יוצר סביב המשתל (הקופסית), הליך על פי רוב הוא לא רק מיותר אלא גם מסוכן.

זאת ועוד, משיחות שניהלתי עם מרבית מעמיתיי, התחזקה דעתי שהניסיון שנצבר עד כה גם בארץ וגם בעולם מראה שהשומן הנלקח מאזור אחר בגוף ומוזרק לשדיים, אינו יכול לשמש כתחליף ״שווה כוחות״ למשתלי הסיליקון. השומן לא יכול להיות תחליף בעל נפח, בעיקר כשיש צורך בכמות של מעל 150 סמ״ק.

בנוסף - הגדלת שדיים על ידי שומן עצמוני היא פרוצדורה המחייבת יותר מסיבוב ניתוחי אחד והתוצאות המושגות בה אינן ניתנות לחיזוי. לא תמיד ניתן יהיה לדעת כמה מהשומן ייספג בגוף וכמה ממנו ייעלם.

הנושא השני עליו ניתן דגש ועורר עניין מיוחד היה ההתייחסות לניתוחים ולטיפולים הקוסמטיים של הפנים. ניתוחי האף בגלגולם המודרני הפכו אצל המנתחים הפלסטיים המנוסים לפשוטים יותר, התוצאות המושגות טבעיות וכיום המגמה הכללית היא לעשות מעט פעולות ניתוחיות באף וזאת בכדי להתחשב בשינויים הצפויים לעור העוטף את האף ולמבנה הפנים עם הגיל.

כך למשל, נשים שיבצעו ניתוח אף בגיל העשרה, תיראנה מצוין בשנות העשרים או השלושים לחייהן, אך עלולות להראות משונה ואף מוזר משנות החמישים שלהן. זה קורה בגלל הנטייה של העור בגיל המבוגר להפוך דק יותר.

בכינוס גם הוצג מכשור חדשני שמתווסף לארסנל הכירורגים הפלסטיים חדשות לבקרים שמאפשר השלמה לטיפולים להחלקת קמטים ולכיווץ העור לפני ניתוח.

משפע המצגות וההרצאות שראיתי בכינוס השנה, נותרה בכל זאת מסקנה אחת ברורה - אין תחליף וגם לא נראה כזה עדיין, לניתוח המודרני להרמת פנים לנשים ולגברים שחלה אצלם צניחה משמעותית של עור הלחיים והצוואר.

 

*פורסם באתר  Ynet- בריאות - טיפוח ויופי.