תמונת תדמית לכתבה, כל ניתוחי השדיים, כל הסיבות, כל האפשרויות

כל ניתוחי השדיים, כל הסיבות, כל האפשרויות

מאת: פרופסור אייל וינקלר

גודל השדיים או צורתם הם אמנם עניין של העדפה או תחושה אישית, אבל גם כפופים להגדרה רפואית. לדוגמה, הקשיים הרפואיים ולעיתים גם החברתיים והנפשיים שנובעים משדיים ענקיים (המכונים גם שדיים מכבידים), או מהסרת השד בגלל מחלת הסרטן, הם סיבה מוצדקת לניתוח שהמניעים שלו גם רפואיים וגם קוסמטיים.
ניתן לקבל מימון של קופות החולים וחברות הביטוח (בדרך כלל מימון חלקי) במקרים מסוימים של ניתוחי חזה. אבל חשוב לקחת בחשבון שבמקרים כאלה, עיתוי הניתוח כפוף ליכולות המוגבלות של זמינות חדרי הניתוח במערכת הבריאות הציבורית ולזמני ההמתנה הארוכים ולביורוקרטיה הנדרשת עד להשגת האישור הנכסף.
מכל מקום, בין אם הניתוח רפואי או קוסמטי, יש לא מעט אפשרויות. ריכזתי את כולן במאמר אחד כדי שתוכלו לדעת בדיוק מה אפשר לעשות וממה עדיף להמנע.

1. הקטנת חזה והרמתו

כאמור, שדיים מכבידים עלולים לגרום למצוקה גופנית רבה. הם גורמים לקושי פיזי המאופיין בעיקר בכאבי גב וצוואר, בקשיים בתנועת הידיים ובמגבלה בפעילויות ספורטיביות. שדיים גדולים מחייבים לבישת חזייה שמידותיה אינן מצויות בחנויות הרגילות. החזייה הגדולה הקלאסית (במידת קאפ DD ומעלה) נשענת על שרירי בית החזה והכתפיים העליונות וגורמת לכאבי גב וצוואר תמידיים. בנוסף, לנשים הסובלות משדיים מכבידים מוכרת תופעה של שפשפת ופטרת מתחת לשד, ובאקלים הישראלי החם התופעה נפוצה אף יותר.
נערות ונשים צעירות שעדיין לא חוו הריונות יזכו להקלה פיזית משמעותית וכן לשיפור בדימוי העצמי שלהן. גם נשים לאחר לידות יהנו כמובן מהקלה פיזית, אך גם מהיתרון הנוסף של מראה אסתטי משופר של השד, שלעיתים קרובות אובד לאחר הריונות והנקות.

 

הליך הניתוח וההחלמה
 

הניתוח המודרני להקטנת חזה ולהרמתו נחשב לאחד המוצלחים בכירורגיה פלסטית וקוסמטית. ההקלה המושגת בו משמעותית מאוד ושיעורי שביעות הרצון גבוהים.


הניתוח נמשך 3-2 שעות ומתבצע בהרדמה כללית. במהלך הניתוח מורחקים עודפי עור ועודפי רקמה מהשד המכביד. בניגוד למה שרבות חושבות, הקטנת חזה אינה כוללת את הסרת הפטמה והעטרה מהגוף, אלא הרחקת עודפי רקמה ועור, ו"אריזת" השד המוקטן במעטפת קטנה ומורמת יותר.


הניתוח מתבצע בשיטה חדשנית שכוללת חיתוך זעיר מהפטמה אל הקפל התת שדי. המטרה היא שהשד המורם יהיה זקוף ובעל מראה חינני, אבל התוצאה תלויה לא רק במנתח אלא גם באיכות העור של השד, בתכונות הריפוי של המטופלת, בגודל השד ובמידת הנפילה שלו לפני הניתוח. השד המתקבל לאחר הניתוח הוא בעל מראה טבעי עם מינימום צלקות.

ההחלמה אמורה להיות ברמת כאב בינונית ומטה. זו החלמה מהירה שנמשכת כשבוע ימים.

 

סיבוכים אפשריים
 

בניתוח להקטנת חזה הסיבוכים האפשריים כוללים דימום (שהטיפול בו הוא ניקוז אשר מתבצע בחדר ניתוח), ובמקרים נדירים צלקות סביב העטרה ומתחת לשד; זיהום, פעירת חתכים והתקשות של שומן בשדיים. עם זאת, סיבוכים אלה הם נדירים ביותר ומנתח מקצועי ומיומן מוציא תחת ידו נשים שיכולות לנשום לרווחה ולזקוף את גבן בגאווה אחרי שנפטרו מהמשקל העודף שהכאיב להן והכביד עליהן.

2. הגדלת חזההניתוח הפלסטי השכיח ביותר בישראל ובעולם הוא ניתוח להגדלת חזה. גם בניתוח זה רמת שביעות הרצון של המטופלות היא גבוהה במיוחד.
לפני הניתוח, חשוב מאוד שהמנתח יתאים את גודל השתל למשקל ולמבנה הגוף של המטופלת, כשהמטרה הסופית היא תוצאה מחמיאה וגודל שדיים שהוא פרופורציונלי למידות הגוף.
ניתוח זה מתאים לנשים מעל גיל 18 שמעוניינות להגדיל את החזה או לשפר את מראהו.
לגבי בטיחות הניתוח, חשוב לדעת שלא נמצא קשר בין סרטן השד לבין שימוש בשתלי סיליקון, והמראה החיצוני החדש, כמו גם השיפור המידי ברמת הביטחון העצמי, נשמרים במשך שנים רבות.

 

הליך הניתוח וההחלמה
 

ניתוח הגדלת חזה מתבצע בהרדמה כללית ונמשך בין חצי שעה לשעה. מדובר בהליך קצר ופשוט שעושה שימוש בטכניקה מתקדמת ובשתלי סיליקון מהדור החדש,  שהמבנה והמעטפת והבטיחות שלה משופרים מאלה של קודמיהם, כמו גם צמיגות הסיליקון, אורך חיי השתל והמגוון הרב של צורות וגדלי השתל.

במהלך הניתוח מוכנסים שתלי הסיליקון דרך חתך קטן שנעשה מתחת לקפל התת שדי או דרך בית השחי. המנתח מחליט אם למקם את השתל מתחת לשריר החזה או בין רקמת השד לשריר החזה, בהתאם למבנה הגוף.

לאחר הניתוח נעטף אזור בית החזה בחבישה הדוקה למשך 4 ימים, כשאת התפרים מוציאים לאחר 10 ימים.

לאחר תקופת החלמה שנמשכת בין 4 ימים ועד שבועיים, השדיים ייראו וירגישו טבעיים לגמרי.

 

סיבוכים אפשריים
 

שיעור הסיבוכים של ניתוחים אלה קטן מאוד כאשר הסיבוכים האפשריים הם דימום, היווצרות צלקת בולטת או התקשות קופסית שמתאפיינת בתחושת שד קשה למגע. פעירה של הצלקת או חשיפת השתלים דרך העור מתרחשת רק באחוז אחד מהניתוחים ואז ייתכן שיהיה צורך בהוצאת השתלים ובהחלפתם, לאחר תקופת החלמה קצרה.

3. שחזור וטיפול בעיוותים בשדיים

יש מצבים שבהם יש צורך רפואי או אסטטי לשחזר שד, למשל במקרים שבהם נאלצים להרחיק מהשד רקמת סרטן, כשמחלת הסרטן מחייבת את הרחקת השד כולו, במקרים של כוויות או טראומה וכן במקרים שבהם ההתפתחות הטבעית של השדיים נפגמת באופן שבו נוצרת א-סימטריה משמעותית בין שד אחד לשני (קראו מידע נוסף על אסימטריה בחזה) . ניתוחי השחזור הם ניתוחים מורכבים שבהם נעשה שימוש בטכניקות כירורגיות שונות לצורך שחזור השד "החולה" והתאמתו לזה "הבריא". הפירוט וההסבר המקיף על הדרך המיטבית לשחזור השד ניתנת לך בפגישת ייעוץ במרפאתנו.

לסיכום אזכיר שבמהלך ההתלבטות לפני כל ניתוח, יהיה רפואי או אסתטי, מומלץ לקבל יעוץ ממומחה בעל ניסיון שיודע לתת המלצות מקצועיות ולספק תוצאות שמשלבות בין שיפור משמעותי ובין שמירה על המראה הטבעי.

אולי יעניין אתכם גם: