לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

כך תעזרו להצלחת הניתוח הפלסטי

מאת: פרופסור אייל וינקלר מתוך הטור 'לא רואים עליך', במדור זמנים בריאים, ידיעות אחרונות

בשעה טובה, הניתוח הקוסמטי מאחוריכם. חלפו שעות ההתאוששות, ואתם בדרך הביתה. מתברר שהניתוח אמנם הסתיים, אך לפניכם יש תקופת התמודדות עם תחבושות ועם תפרים, אולי גם תרופות והנחיות מפורטות של המנתח להתנהגות לאחר הניתוח. אצל מטופלים רבים עולות לאחר הניתוח שאלות בנוגע לתקופת ההחלמה - האם יש לי יכולת להשפיע לטובה או לרעה על תוצאת הניתוח?
האם יש התנהגות שמיטיבה עם ההחלמה, משחה או סבון מחטא? ואולי אפשר לרמות קצת את הדוקטור ולגנוב סיגריה או שתיים פה ושם? התשובות קשורות בסוג הניתוח ובעיקר במצבו הרפואי של המנותח.

 

לפניכם כמה כללים מומלצים להתנהגות אחרי ניתוח:

1. לפי הספר. יש למלא בקפדנות אחר כל ההנחיות שניתנו לכם לפני הניתוח. סמכו על הבחירה שעשיתם לפני הניתוח. המנתח שבו בחרתם עשה בניתוח כמיטב יכולת, על כן יש למלא כעת את חלקכם על סמך המלצותיו. יש להקפיד על הוראות המנוחה, נטילת התרופות, הרחצה וההיגיינה.

2. הימנעו מעישון. ההנחיה להפסקת עישון לפני הניתוח ואחריו חשובה ומהותית לתהליך ההחלמה. עשן הסיגריות מפריע לאספקת הדם החיונית לריפוי אזור הניתוח. עישון בתקופה זו עלול להגביר את הסיכון לסיבוכים בניתוח, לרבות הארכת זמן הריפוי.

3. שאלות ותשובות. בימים שלאחר הניתוח זכותכם לשאול שאלות הקשורות למהלך ההחלמה וחובתו של המנתח לתת מענה מהיר ומקצועי. אם אתם חווים כאב עז, הפרשה, אודם, דמם או כל תופעה אחרת שאינה נראית תקינה, עליכם לדווח למנתח או לאנשי הצוות. המנתח לא זמין ואתם חשים שיש בעיה רפואית המחייבת פתרון? פנו לחדר מיון לטיפול ראשוני. 

4. אל תטפלו בעצמכם באופן עצמאי. תרופות עממיות עשויות להשפיע היטב במצבים רפואיים שונים, אך בהחלמה מניתוח יש להתייעץ לפני שימוש במשחת פלא לא מוכרת. 

5. בלוז של אחרי ניתוח. תנודות במצב הרוח עלולות להתרחש בקצב מהיר בימים הראשונים שלאחר הניתוח - מהתרוממות רוח ועד חרדה או אפילו עגמומיות ודיכאון בשבוע הראשון ולעיתים השני שלאחר הניתוח. לא לדאוג, זה חולף. רבים מהשינויים האלה תקינים. הגוף נסחף במערבולת של חומרים הורמונליים פנימיים המופרשים כתוצאה מהחוויה הניתוחית. חלק מהחומרים ביחד עם חומרי ההרדמה עובדים כסטרואידים וגורמים לתחושת כיף והתרוממות רוח, אך אלו יכולות להתחלף במהירות בקדרות, דאגה ועצב. מצב הרוח הסוער יחלוף, ובמהרה תחזרו לשגרה גם בתחום התחושה הכללית.

6. כך איראה? בימים הראשונים להחלמה אסור לשפוט את תוצאת הניתוח. לאחר הניתוח האזור המנותח מתאפיין בבצקת, בנפיחות ובסימני שטף דם, אשר משנים באופן משמעותי את האנטומיה התקינה ואת מראה האזור המנותח.

7. נא לא לעשות השוואות. כל מנותח מחלים באופן שונה, לכן אין להתרגש מסיפורים על חברה ששעתיים אחרי הניתוח הלכה למספרה, בעוד שאתם זקוקים לכל דקה מימי החופש שלקחתם לעצמכם.

8. הפער בין החלום למציאות. לאחרונה ביצעתי ניתוח להקטנת שדיים. לאחר ארבעת ימי ההחלמה מהניתוח, עם הסרת החבישה, המנותחת פרצה בבכי שנמשך ימים אחדים. "פרופסור, זה יצא מקסים! השדיים מושלמים, אבל קטנים מדי! רציתי שדיים שפורצים דרך המחשוף, ביקשתי סי פלוס וקיבלתי סי מינוס." הסבריי לא ממש הועילו - הרביתי לדבר על פרופורציות הגוף שלה, על רוחב בית החזה, על גובהה ועל משקלה, אבל אלה נתקלו בתחילה בהנהון עצוב. לצערי, מטופלת זו, היקרה לליבי - כמו כולן, יצאה רק "שלושת-רבעי" מרוצה. לשמחתי עם חלוף כמה שבועות, לאחר תקופת הסתגלות למראה החדש, הרגישה המטופלת שהתוצאה שהתקבלה היא "בדיוק במידה הנכונה."