תמונה להמחשה בלבד, יש נקודות ששווה להתעכב עליהן

יש נקודות ששווה להתעכב עליהן - כל מה שצריך לדעת על נקודות חן

מאת: פרופסור אייל וינקלר

כולנו רוצים עור בריא, צעיר וחלק כמו שרואים בפרסומות ובטלוויזיה, אבל רק למעטים יש עור ״מושלם״. האמת היא שגם לדוגמניות, לזמרות ולכוכבי הקולנוע הגדולים יש בעיות עור שונות כמו קמטים, פיגמנטציה, פצעונים ועוד, אלא שתעשיית הזוהר והיופי יודעת למחוק את כל אלה באמצעות איפור, תאורה, פוטושופ ואמצעים נוספים. אז אל תקנאו בכוכבת בפרסומת – קרוב לוודאי שזה לא גנטיקה, אלא פשוט לא המראה האמיתי שלה.

בגיל צעיר העור חיוני ויפה, אצל חלקנו יותר ואצל אחרים פחות, אבל במהלך השנים, מה לעשות, אצל כולם מתרחשים שינויים. אלה תלויים בזמן, בגנטיקה ובחשיפה לגורמים חיצוניים כמו שמש, תזונה ועישון. העור שלנו, שהוא למעשה האבר הגדול ביותר בגוף, הוא החשוף ביותר לגורמים החיצוניים אך הוא גם אחד האברים הפעילים ביותר: השכבה החיצונית מתקלפת ומתחדשת כל הזמן. למעשה, נזקים לעור, כמו חשיפה מוגברת לקרינת השמש, נצרבים בקוד הגנטי ויכולים לבוא לידי ביטוי גם שנים לאחר החשיפה. כתוצאה מכך, במשך הזמן מופיעות 'הפתעות' בדמות נמשים, שומות ונקודות חן, נימי דם, כתמי פיגמנטציה ונגעים אחרים. אצל חלק מהאנשים השינויים מופיעים כבר בשנות ה-20 ואצל אחרים בשנות ה-40. 

מודעות למצב העור תעזור לשמור על בריאות תקינה ומראה רענן ושמור, ובעיקר להימנע מצרות שלעיתים השלכותיהן חמורות. לפעמים, אלה סתם שומות שבא לכם להסיר, אבל פעמים אחרות הן דורשות התיחסות וטיפול רפואי. איך יודעים? הנה כמה נקודות ושאלות שחשוב לקחת אותן בחשבון ולהפנים, כשבנקודות חן עסקינן. 

נקודה 1: חשיבות הבדיקה הדרמוסקופית והמעקב הקבוע  

יש נקודות שכדאי להתעכב עליהן

דרמוסקופיה היא תחום ברפואה שעוסק באבחון מדויק של נגעי עור פיגמנטריים (נקודות חן ושומות) אך גם נגעי עור אחרים. כאשר הבדיקה מבוצעת על ידי רופא מומחה ומיומן היא מאפשרת אבחון של מלנומה (סוג של סרטן עור) ברמת דיוק של כ-90%  בהשוואה לכ-60% בבדיקה רגילה. אז נכון שהשמש בארצנו נהדרת וחוף הים נפלא אבל יחד עם זה, ישראל נמצאת במקום השני בעולם, אחרי אוסטרליה וניו-זילנד, במידת השכיחות של מלנומה ולכן חשוב מאוד שלא להזניח ולהתעלם, וללכת להבדק.
 
הדרמוסקופיה היא בדיקה קלה ופשוטה, לא פולשנית ולא מכאיבה. חשוב להבין שללא הדרמוסקופיה אי אפשר לזהות מבני עור אלה והרופא, למעשה, מסתמך על נסיונו ומנחש את טיב הנגע. בדיקה דרמוסקופית מסייעת לרופא לדייק ולהקדים באבחנה, וכך חוסכת ניתוחים מיותרים. כדאי להקפיד על בדיקה שגרתית של העור לפחות פעם בשנה.

נקודה 2: הסכנה שבעור בהיר וגורמי סיכון אחרים 

יש נקודות חן חמקניות שכמעט אינן נראות, כמו בגבה, מתחת לעור ואפילו בתוך העין. חשוב מאוד לטפל בהן כדי שלא יתפתחו מתחת לשכבת העור ויגרמו לנזק חמור. נגעים ממאירים עלולים להופיע, בין היתר, גם בגלל גנטיקה או חשיפה לשמש. גורמי הסיכון העיקריים הם הסטוריה אישית או משפחתית של סרטן העור, גוון עור בהיר, עינים בהירות, שיער ג'ינג'י, גיל מבוגר, חשיפה מרובה לשמש ועוד, אך הסיכון העיקרי הוא נקודות חן רבות. מי שיש לו הרבה נקודות חן, ובפרט אם יש לו גורמי סיכון נוספים, חייב להקפיד על בדיקה דרמוסקופית על ידי רופא מומחה, שיסקור את כל הנקודות מכף רגל ועד ראש אחת לחצי שנה או שנה באופן קבוע. 

נקודה 3: קוסמטי או רפואי?

נקודות חן בדרך כלל מתבררות כנגעים שפירים שאינם מסכנים את הבריאות, ולא מצריכים טיפול נוסף. ניתן, כמובן, להסיר שומות ונקודות חן מטרידות גם מטעמי נוחות (כמו נגע בולט באזור קו החזיה) או מסיבות אסתטיות (כמו שומה גדולה על המצח), אבל חשוב להבין שככלל, כל נגע פיגמנטרי (נקודת חן) צריך להישלח לבדיקה לאחר הסרתו כדי לבדוק אם הוא שפיר או לא. כאשר עולה חשד שמדובר בנגע סרטני חשוב לטפל ללא דיחוי. אם ממצאי הבדיקה מעלים שלא מדובר בנגע שפיר, יש צורך בטיפול רפואי כירורגי ובעיקר במעקב קבוע אחרי מצב העור. 
 
חמותי לימדה אותי ש״ילדים קטנים צרות קטנות, ילדים גדולים צרות גדולות״. זה אולי יפתיע אתכם אבל העיקרון הזה חל גם על בריאות העור: ככל שהנגע קטן יותר, כך גדל הסיכוי שהטיפול יהיה ממוקד, מצומצם ומוצלח יותר. נגעים גדולים יצריכו התערבות גדולה יותר ונגע שהיה קטן וגדל וגדל – לא מבשר טובות. אז לא משנה מה מטריד אתכם בנגע, אם זה היופי או האופי, גשו לרופא מומחה והתיעצו איתו. 

נקודה 4: על ההבדל בין צריבה בלייזר לבין הקפאה בחנקן נוזלי 

על ההבדל בין צריבה בלייזר לבין הקפאה בחנקן נוזלי 

בשני המקרים מדובר בטיפולים מידיים ומהירים ובהליך לא פולשני שכרוך בהחלמה מהירה ושכמעט לא מותיר צלקות. 
 
טיפול בחנקן נוזלי מתבצע באמצעות ריסוס סילון ממוקד שמקפיא את התאים, ובכך מחסל אותם. נשאר רק גלד הנושר מאוחר יותר.

הטיפול בלייזר הוא למעשה צריבה ממוקדת ומדוייקת של השומה בקרן לייזר והעלמתה באידוי. גם במקרה זה נשאר גלד הנושר בהמשך.

הטיפול בטכנולוגיית הלייזר מדויקת הרבה יותר: בהתאם לסוג הטיפול הרופא יכול לבחור בסוג קרן הלייזר ולקבוע משתנים טכניים שונים כגון: עוצמה ותדירות. טכנולוגיית הלייזר מאפשרת לרופא לשלוט בצורה מדויקת יותר על הטיפול בהתאם לגודל הממצא ועומק החדירה. הלייזר גם מותיר פחות צלקות, מפחית סיכון להיפופיגמנטציה, יעיל גם בנגעים עמוקים יחסית, וניתן לבצע על איברים סחוסיים - אף ואוזן.

נקודה 5: מתי לבחור בלייזר ומתי בטיפול כירורגי?

כמובן שכול מקרה לגופו ודורש אבחון של רופא מומחה. כעקרון, במקרים שבהם הרופא משוכנע שמדובר בנגע שפיר ושאין צורך באבחנה היסטולוגית (ביופסיה), אפשר להסיר את הנקודת חן/שומה באמצעות לייזר או חנקן. אם מדובר בנגע בולט על פני העור, בעיקר במקום בולט לעין, או בנגע שחשוד לממאירות, צריך לבחור בטיפול כירורגי. יהיו גם מקרים שבהם הרופא ימליץ על טיפול רפואי בנגע השפיר בגלל חשש שבעתיד הוא יעבור התמרה ויהפוך לממאיר.

נקודה 6: איך משיגים מקסימום בטיחות ומינימום צלקות? 

כל הסרה של נקודת חן או שומה יוצרת פגיעה בשטח ובמרקם העור. ביצוע האבחון והטיפול אצל מומחה בכירורגיה פלסטית יבטיח שהטיפול, בין אם מדובר בלייזר או בניתוח כירורגי, יעשה תוך פגיעה מינימלית ברקמת העור הבריאה ובמינימום צלקות.
 
בשורה התחתונה: בררו ושאלו את הרופא לגבי כל השיטות האפשריות, אבל הניחו לו להחליט מהי השיטה האפקטיבית ביותר בשבילכם. 

נקודה סוף:​ כל הפתרונות תחת קורת גג אחת

מרפאת המומחים שלנו מתמחה באסתטיקה ובכירורגיה פלסטית ומציעה את כל הפתרונות לטיפול בנגעי עור תחת קורת גג אחת – אבחון בטכניקות העדכניות ביותר וטיפולים מקצועיים מותאמים לכול סוגי הנגעים, החל מטיפולי לייזר וכלה בניתוחים מיקרוגרפיים בשיטת מוהז. המקצועיות הבלתי מתפשרת של מומחי הקליניקה והניסיון הרב מאפשרים לנו להעניק לכם את הטיפול האופטימלי מתוך קשת רחבה של פתרונות וטכנולוגיות עדכניות, וברמת שירות שאין שני לה.