לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

יופי של ביקור

עונת הקיץ מביאה איתה שמש וים וגם שמחה בלב לקראת בואם של אורחים, בני משפחה, חברים וישראלים החיים בחו"ל ומגיעים לחופשת מולדת. חלק מהם יוצר קשר עם חבריי המנתחים הפלסטיים ואיתי, בבקשה לנצל את החופשה לביקור במרפאתנו לצורך התייעצות או כדי לבצע טיפולים אסתטיים במהלך שהותם בארץ. השאלה המתבקשת היא מדוע המטופלים באים דווקא אלינו, הרופאים הישראלים, במקום לפקוד את אלה המצויים בפריז, בלוס־אנג'לס או בשאר ערי מגוריהם ברחבי העולם. לשאלה זו יש כמה תשובות מעניינות, שאותן אנחנו שומעים מהמטופלים ומהמטופלות.

 

עברית שפה קשה

סיבה נפוצה ראשונה, כך עולה, נובעת משיקולי נוחות מובנים. למרות שתושבי החוץ הם בעלי שליטה מצוינת בשפתם השנייה, עדיין נראה שבעניינים רפואיים יותר נוח להתנהל בשפת האם, ללא צורך בתרגום ובפירושי מילים. לכולנו, כנראה, נעים יותר עם רופא הדובר בשפת האם שלנו.

 

ישיר. פתוח. חם

סיבה נפוצה שנייה שאנו נתקלים בה לעיתים תכופות נובעת מהבדלים מנטליים בגישה למטופל. את האקלים והמזג הים־תיכוני של הישראלים כולנו מכירים. גישה ישירה, פתוחה וחמה זו באה לידי ביטוי גם ביחס הרופאים בארץ למטופלים ובקשר הנרקם ביניהם. עמיתיי האמריקאים הם אנשים מקסימים בפגישותינו מחוץ לשעות העבודה. בזמן העבודה הם שונים מהרופאים הישראלים, לטוב וקצת פחות לטוב. הרופאים האמריקאים שונים בגישתם למטופל, בדיוק כשם שהמטופלים שלהם שונים מהמטופלים שלנו. אפשר להתייחס לשוני הכללי במנטליות, בחינוך, בהתנהגות, בקשר האישי ובאמפתיה שבין שני העמים, מבלי להיתפס להכללה, כמובן. אנו הישראלים מעדיפים רופאה או רופא יותר אמפתים, חמים ולפעמים אפילו "סחבקים"; מטפל שהוא לא רק איש מקצוע מעולה, אלא גם בן אדם.

 

דברים שרואים מכאן לא רואים משם

"אני מעדיפה את המראה הטבעי של טיפולי הבוטוקס ומילוי השפתיים המוצע בישראל ולא את המראה ההוליוודי הגרוטסקי שבו סופגת המטופלת בוטוקס וחומרי מילוי בכמויות כאלה, עד שלא ניתן לזהות אותה״, אמרה לי מטופלת שהגיעה מלוס־אנג'לס לבצע הזרקות לטיפול בקמטי הבעה ומילוי. במקומות שונים בעולם קיימות העדפות שונות לגבי המראה והפרופורציות הנחשקות. בארץ, למשל, נשים מעדיפות מראה טבעי ופרופורציוני יותר מאשר זה הנהוג בארצות־הברית. זה בא לידי ביטוי בכול סוגי הניתוחים: מניתוחי פנים, דרך הגדלות שד וכלה בניתוחים ובטיפולים מעצבי גוף (הצרת היקפים באמצעות הקפאה או שאיבת שומן). כירורג ישראלי המומחה בפלסטיקה ובאסתטיקה עשה את התמחותו בתחום מתוך שאיפה — לצד השיפור המתבקש — להגיע לתוצאות בעלות מראה טבעי. כאשר אנו שומעים פידבק ממטופלת שאיש לא הרגיש שהיא נותחה ופשוט אמרו לה שהיא נראית נפלא — זהו הסיפוק הגדול ביותר מבחינתנו.

 

לשלם בשקלים

את הסיבה האחרונה והפרוזאית מכולן נתנה לי רותי, רופאה וחברה ותיקה ממנהטן. רותי, בת 53, שמגיעה מדי שנה לארץ כדי לבקר את הוריה הקשישים, ובין היתר מנצלת את ביקוריה לטיפולים אסתטיים תקופתיים, אמרה לי: "הכי משמח אותי שאני משלמת פה בשקלים את מה שעולה לי בניו־יורק בדולרים!"לא בדקתי אם גרסתה נכונה, אבל אני יודע בוודאות שמחירי הטיפולים והניתוחים הקוסמטיים בארץ, הניתנים על ידי מומחים וחברי האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית, הם ערובה לאיכות הטיפול וחומרי המילוי וגם מצויים ברמת מחירים ורווח סבירים יחסית למקובל בערים הגדולות בעולם. •