לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

חגי הניתוחים הקוסמטיים של בני הנוער

כשאמיר בן ה־ 17וחצי הגיע אלי, הוא נראה נער ביישן ובעל דימוי גוף נמוך. אחרי שנים שבהן סבל מחוסר ביטחון, הוא אזר אומץ והחליט לנצל את חופשת הפסח כדי לעבור ניתוח אף לפני גיוסו לצה"ל. הדבר הראשון שבחנתי אצל אמיר לא היו צורת אפו או האפשרויות הניתוחיות עבורו, אלא שוחחתי איתו ארוכות כדי להבין מה מקור הרצון בשינוי, והאם הוא בשל רגשית למשמעויות השינוי.

מרבית הנערות והנערים הפונים למרפאתי לפני הגיוס לצה"ל מציינים את הפחד שלהם להיראות מגוחכים, בגלל אוזניים בולטות מהשיער הקצוץ בטירונות, בגלל חזה גדול יתר על המידה במקלחות או בגלל נקודות חן נושאות שיער במגורים המשותפים.
 

כל חג שמביא איתו חופשה, ובכללם גם חופשת הקיץ, הפכו בשנים האחרונות ל'חגי הניתוחים הקוסמטיים' בקרב בני הנוער – כאשר ניתוחי אף ואוזניים הם 80% מהניתוחים הפלסטיים במהלך החופשות. אולם, למרות הנוחות בביצוע ניתוח במהלך חופשות, האלמנט החשוב ביותר בכל ניתוח פלסטי הוא הבשלות הנפשית של המועמד לניתוח. יש לוודא שלמועמד לניתוח יש את מידת הבגרות והבשלות הנפשית הנדרשת כדי להתמודד עם הניתוח, עם תקופת ההחלמה, ובעיקר עם אי־הצלחת הניתוח )תהא נדירה ככל שתהא (ועם הסיבוכים הנדירים אך האפשריים
 
הורים לבני נוער יודעים כי ההתעסקות עם גופם ונפשם אינה פשוטה, ומשהחליטו שהם מעוניינים בניתוח פלסטי הם ימצאו את הדרך לגרור את הוריהם אל המנתח הפלסטי. תפקיד ההורים אינו מסתכם בלשכנע את הילדה או הילד שהם הכי יפים בעולם ואינם זקוקים לשום ניתוח. תפקיד ההורים בראש ובראשונה הוא לבדוק מהם המניעים של הילד, אם הוא עושה זאת מתוך חרדה או ייאוש שגרמו להחלטה שאין חזור ממנה, מתוך הבנה עמוקה של ההליך וידיעה שהוא עושה זאת למען עצמו בלבד, או מתוך גחמה רגעית שנובעת מלחץ מהסביבה.

אם התקבלה החלטה לבצע ניתוח, תפקיד ההורים הוא למצוא מנתח מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית, להתלוות אל הילדים ולתמוך בהם. ניתוחים אלה שגרתיים בכירורגיה פלסטית, אולם לכל ניתוח פלסטי נדרשים מומחיות וניסיון, ובכל אחד מהניתוחים קיים סיכוי קטן לסיבוכים.

בניתוחי אף הסיבוך הנפוץ ביותר הוא תוצאה שאינה מושלמת המחייבת ביצוע של ניתוח מתקן בחלוף לפחות שנה מהניתוח. הגורם העיקרי לסיבוך זה הוא העובדה שבניתוח מבוצעים שיוף עצמות האף וטיפול כירורגי בסחוסים שאפילו המנתח המנוסה ביותר לא יכול לצפות כיצד הם יחלימו וכיצד הם יתאחו חזרה למקומם. בניתוח אוזניים הסיבוכים כוללים א־סימטריה בין שתי האוזניים, חזרת האוזן המוצמדת אל מצבה הקודם וכן צלקת נראית לעין מאחורי האוזן.

לעומת החשש הטבעי מסיבוכים, חשוב לזכור שחלה בתחום של ניתוחי אף והצמדת אוזניים התקדמות עצומה. ההרדמה הפכה להיות בטוחה יותר, הניתוחים התקצרו ונמשכים על פי רוב פחות משעה, ההחלמה מהירה, והכי חשוב - בניתוח האף המודרני המבוצע על ידי פלסטיקאי מומחה ומיומן האף מקבל צורה טבעית המשתלבת באופן הרמוני עם הפנים. בניתוחי הצמדת האוזניים מתקבלת תוצאה טבעית שאינה מסגירה את העובדה שידו של מנתח פלסטי מעורבת. לבסוף, רובם המכריע של המנותחים יוצאים מהניתוחים הללו מאושרים ומוכנים נפשית וגופנית, עם אף יפה או אוזניים צמודות, אל המשך דרכם כמבוגרים צעירים.