לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

ועכשיו, אחרי שהצלחתם לרדת במשקל (כל הכבוד!) - מה עושים עם עודפי העור האלה?

כידוע, אנשים הסובלים מהשמנת יתר נמצאים בסיכון מוגבר לפתח במהלך חייהם מחלות לב, סוכרת, יתר לחץ דם ועוד. בשנים האחרונות מוצעים למטופלים אשר עומדים בקריטריונים ניתוחים לקיצור קיבה לטיפול בהשמנת יתר. ניתוחים אלה מבוצעים במספרים הולכים וגדלים מדי שנה בישראל ובעולם. לאחר הניתוח מתרחשת על פי רוב ירידה דרמטית במשקל. זהו תהליך גופני ונפשי מורכב, המחייב משמעת עצמית והקפדה על תזונה ואורח חיים חדשים מצד המטופלים. למרבה הצער ההרזיה הדרמטית הזו, העולה במאבקים פיזי ונפשי עצומים, עלולה להותיר לעיתים עודפי עור: בבטן, בשדיים, ברגליים, בזרועות ועוד. עודפי העור הללו גורמים למטופלים תסכול ואכזבה לא מבוטלים.

אבי ואסנת, זוג נשוי, הגיעו למרפאתי לפני כשנה. הוא איש נדל"ן העוסק בספורט אתגרי והיא מנהלת משאבי אנוש בחברת היי-טק קטנה. השניים חיים באזור המרכז, והם הורים לשלושה ילדים. לאחר שיחת היכרות קצרה עיינתי בשאלון הרפואי שמילאה אסנת. היא כתבה: ..."מצב מזעזע, מפלצתי, שיפוץ כללי"...! (כך במקור). הבטתי בה ובבעלה, חייכתי, ואמרתי "הגזמנו קצת, לא"? התגובה היתה מיידית. כאילו לחצתי על כפתור והדמעות החלו לטפטף.בחדר הבדיקה, לאחר שאסרה על בעלה להצטרף ולאחר שפשטה שתי שכבות של מחטבים, הבנתי את מצבה. "הכל התחיל בהיריון האחרון. עליתי 40 קילו ולא הצלחתי לרדת חזרה. אני מרגישה רע עם עצמי, האינטימיות בקשר שלנו נפגעה, וכבר שנים שאין בינינו יחסי מין. משנואשתי מדיאטות פניתי למנתחת ידועה לניתוח קיצור קיבה, וירדתי 39 קילו. זה היה קשה מאוד, אבל הייתי חזקה; שיניתי את הרגלי התזונה, בגיל 40 התחלתי לראשונה לעסוק בפעילות גופנית, חורף וקיץ, התחלתי לרוץ בפארק, עשיתי ואני עושה את הכל, ועדיין התוצאה מזעזעת - הגוף הרוס, הבטן רפויה, שלא לדבר על השדיים והעור המדולדל בזרועות", סיפרה אסנת בדמעות. זו הייתה פגישה לא קלה לשלושתנו, ולאחריה קיימנו כמה פגישות נוספות שבמהלכן המלצתי לאסנת לבצע שתי פעולות חיוניות: הראשונה להיוועץ בפסיכולוגית שתפקידה להעריך את המוכנות הנפשית של מועמדים לניתוח פלסטי; והשנייה, להיוועץ בדיאטן קליני, אשר ינחה אותה כיצד להוסיף לתפריט שלה מזונות שמכילים ויטמינים וברזל, כדי להכין את גופה לניתוח לעיצוב הגוף והצרת היקפים.

אנשים שהפחיתו 40-20 קילוגרמים ממשקל גופם חשים שהירידה במשקל הייתה המטרה עצמה, ומשזו הושלמה, מוצאים עצמם רבים מהמרזים כועסים ומאוכזבים מצורת גופם, כפי שהרגישה אסנת. ישנם כמה ניתוחים (המכונים ניתוחים פוסט-בריאטריים) שמטרתם לסלק את עודפי העור ולעצב מחדש את אזורי הגוף המצריכים תיקון. חשוב להבהיר כי הניתוח הזה אינו נחשב ניתוח קוסמטי ועל כן הוא ממומן, לפחות בחלקו, הן על ידי קופות החולים והן על ידי הביטוחים הפרטיים. בניתוח להצרת היקפים או לעיצוב הגוף, המנתח הפלסטי מסיר עודפי עור ומעצב מחדש את הבטן ואת השדיים. במידת הצורך מורם עכוז שצנח, מוסרים עודפי עור בירכיים הפנימיות ועוד.

ניתוחים אלה הם לרוב ניתוחים גדולים וארוכים, ויש להגיע אליהם גם בבריאות גופנית. הקריטריונים המקובלים כתנאי לפני ביצוע ניתוח זה כוללים דרישה למשקל יציב למשך שנה לפחות, ערכי הברזל ותפקודי הכבד והכליה חייבים להיות תקינים, וכן נדרשות רמות תקינות של ויטמינים, חלבונים וכמובן המוגלובין. בהתקיים כל אלה, יבדקו המטופל והמנתח את קשת הניתוחים האפשריים וידונו בניתוחים המתאימים.

הניתוחים להצרת היקפים יפתרו את בעיית עודפי העור וישפרו את מראה הגוף, אך אין בהם כדי להפוך את הגוף לגוף שמעולם לא עלה וירד במשקל. כמו כן חשוב להיות מודעים לצלקות הנותרות בתום הפעולה. למשל, לנשים צעירות השואלות אם תוכלנה ללבוש ביקיני, צפויה על פי רוב אכזבה. הצלקת הנותרת בבטן היא רוחבית ועלולה לבלוט גם מעל קו בגד הים. כך גם בניתוח להסרת עודפי עור מהזרועות: בניתוח זה נשארת צלקת מבית השחי לכיוון המרפק. במצב כזה, מי שלא רוצה לחשוף את הצלקת לא יוכל ללבוש גופייה או אפילו שרוולים קצרים.  שאלה נפוצה נוספת שעולה היא אם ניתן יהיה להיכנס להיריון. התשובה חיובית, אך יש לקחת בחשבון שההיריון עלול לקלקל את אפקט המתיחה של הבטן ועל כן עדיף, לטעמי, לסיים את פרק ההריונות בטרם הניתוח, אם הדבר אפשרי.

ומה עם אסנת ואבי? אסנת נותחה פעמיים: ניתוח אחד לבטן, השדיים והזרועות, וניתוח שני (לאחר כמה חודשים) להסרת עודפי עור בירכיים הפנימיות. כיום היא מרוצה יותר ממראה גופה, וכיוון שלא שמעתי ממנה לאחרונה, אני מניח שהדברים הסתדרו עבורה ועבור משפחתה.