תמונת תדמית, ומה בשבילך, גבר?
לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

ומה בשבילך, גבר?

בעשורים האחרונים יותר ויותר גברים עסוקים במראה החיצוני. בשנים האחרונות בפרט העניין קיבל לגיטימציה עד כדי כך שיש גברים מטופחים, מודעים לעצמם ורוצים להיראות צעירים, לעיתים יותר מנשותיהם. זו, דומני, תופעה חברתית המכונה הגבר המטרוסקסואל. גם בנות המין היפה כבר מוכנות להודות שהן מעוניינות בגברים שנראים טוב יותר, או לכל הפחות הכי טוב שהם יכולים. או שבואו נסכם על הכי פחות רע שגברים יכולים, לדוגמה גופייה וכרס שעירה ובולטת זה כבר ממש לא חינני, אפילו לא במנגל של שבת בפארק.

וכמו בכל דבר, גברים ונשים אמנם שואפים לשוויון, אבל ישנם כמובן כמה הבדלים. שני הניתוחים השכיחים ביותר אצל גברים הם ניתוח לתיקון עודפי עור ושומן בעפעף העין העליון והתחתון ותיקון ניתוחי לעודפי השומן בבטן ובמותניים. ממש כמו אצל הנשים, הניתוחים לגברים משתנים לפי הגיל:

• הצעירים מבצעים ניתוחי אף והצמדת אוזניים, ואלה הזקוקים לכך פונים גם לניתוחי הקטנה של השד הגברי במקרה הצורך.

• בגילי הביניים (30־50) מרבית הגברים המנותחים עוסקים בעיצוב הגוף לטיפול במצבורי שומן בעלי מאפייני "פיזור נשי". לדוגמה הצטברות שומן בצוואר, במותניים או בשדיים ולאו דווקא בבטן (ייתכנו מצבורים כאלה גם בקרב המקפידים על דיאטה ועל פעילות גופנית).

הפתרון המקובל למצבורי השומן הללו הוא ניתוח לשאיבת שומן או סדרת טיפולים להקפאת שומן בעזרת המכשור המתאים. הקפאת השומן עובדת היטב אצל המתאימים בלבד, וההקפאה מחייבת יותר מטיפול אחד. יש מטופלים שמדווחים שההקפאה כואבת, לפעמים מאוד. השאיבה וההקפאה אינן מהוות תחליף לספורט קליל ולהקפדה על תזונה.

ההקפאה לא מתאימה למצבורי שומן גדולים. זהו תפקידה של שאיבת השומן. השאיבה המודרנית מקומה בחדר הניתוח, בהרדמה מקומית עם טשטוש לווריד או בהרדמה כללית. טכניקת השאיבה המודרנית התגברה על הסיבוכים הקשים שאפיינו את שאיבת השומן של פעם. בשאיבה המודרנית (המכונה אצלנו ש"ש – שי"ן־שי"ן) נפטרנו מתסחיפי השומן, איננו רואים יותר סיבוכי נמק או זיהום ברקמות וגם לא דמם משמעותי. הטיפולים לשאיבת שומן אינם מותירים צלקות על פני הגוף, למעט סימני דקירה קטנטנים.בטכניקה המקובלת היום ההחלמה קצרה וקלה יותר. כבר אין צורך במנוחה אחרי הניתוח, ורק בשאיבת שומן בשדיים (גינקומסטיה – שדיים גדולים בגבר) נדרש מחוך מיוחד לתקופה של כמה שבועות.

גברים רבים פונים אליי לפתרון לצוואר שמוט ושמן. לחלקם אני מציע שאיבת שומן בצוואר המלווה בו־זמנית בהידוק העור על ידי חימום פנימי בטכנולוגיית לייזר או על ידי גלי קול.לטכניקה זו יתרונות רבים והיא מעניקה שיפור משמעותי למתאימים. שאיבת הצוואר מאפשרת במקרים מסוימים מניעה או דחייה של ניתוח מתיחת הפנים בגברים.

• בגילים המבוגרים יותר ומעל גיל 60 הניתוח הנפוץ בגברים הוא ניתוח עפעפיים עליונים ותחתונים.

העפעף העליון צובר עם השנים עודפי עור, והדבר מביא לפגימה אסתטית ולפעמים גם להפרעה לשדות הראייה. אחת התוצאות היא הקמטים החרושים במצח שמהווים פיצוי להגבלה בשדה הראייה, הנובעת מצניחת הגבות והעפעף.

"הזדקנות" העפעף התחתון היא בעצם בצבוץ השומן שבתוך הארובה, אל פני השטח שמתחת לעין. אלו מכונות "שקיות השומן".

הניתוח לתיקון קוסמטי של העפעפיים מתבצע בהרדמה מקומית, עם או בלי טשטוש לווריד. במהלך הניתוח מוסרים עודפי עור מהעפעף העליון ובהתאם לצורך יסולקו עודפי השומן של העפעף העליון, בצד הקרוב לאף.

מהעפעף התחתון יסולקו עודפי השומן, בדרך כלל בגישה פנימית שאינה מותירה צלקת. לפעמים נסלק גם עודפי עור מהעפעף התחתון בחתך המלווה בצלקת שאינה נראית לעין.

ניתוחי העפעפיים והרמת הפנים מוציאים מהגברים את המיטב וחושפים את הילדים שבהם: הגברים מפונקים יותר, חסרי סבלנות, והבצקות והאודם, הנפיחות והגירוד המתלווים להחלמה מהניתוח הופכים את רוב המטופלים הגברים למפונקים מהרגיל. אבל הסוף מתוק. גברים המטפלים בעפעפיים "צונחים" ייראו בתום תקופת ההחלמה צעירים ורעננים יותר.