המרוץ לחתונה עובר אצל הפלסטיקאי
לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

המרוץ לחתונה עובר אצל הפלסטיקאי

מאת: פרופסור אייל וינקלר מתוך הטור 'לא רואים עליך', במדור זמנים בריאים, ידיעות אחרונות

סבתא, אמא ונכדה, נכנסות למרפאתו של מנתח פלסטי וזו לא תחילתה של בדיחה. 

״פרופסור, הצילו!״ אומרת לי אחת מהן, (בד״כ יש מנהלת לחבורה כזו ובד״כ זו לא הצעירה ולא הסבתא). ״הבת שלי״, אומרת האמא, ״כלומר הנכדה״, מבהירה לי הסבתא, "עומדת להינשא. אתה חייב להושיע".

עבדכם מתורגל בסיטואציה ולכן, כבר אינני טורח להזכיר שאיני שדכן וגם שאין באפשרותי למנוע שום חתונה. זאת כמובן גם לא מטרת הפנייה. "אולם חתונות יש?" אני שואל "יש, יש", הן עונות.  "קייטרינג יש?, שמלת כלה? "יש,יש. ברור אנחנו מתוכננות ומוקפדות" אומרת המנהיגה. "נו, אז מה חסר?" אני שואל. "עכשיו הגיע תורנו הן אומרות במקהלה. חסר לנו זוהר, רעננות, נחשקות – אנחנו חייבות להיות "מסמרות הערב"...בגלל זה באנו אליך. לעשות ניתוחים לקראת החתונה". מתי החתונה? תשאל הקוראת הנאמנה...  "עוד חודש" עונה הסבתא. בדרך כלל אני משיב בנימה היתולית "מה, לא נספיק?"

לכן, הקוראות הנאמנות, אני מציע תשובה רצינית לשאלה מה ניתן בכל זאת לעשות כדי לרענן ולחדש את מראה הפנים בזמן קצר: הניתוחים הפלסטיים מחייבים הכנה הולמת, ותקופת החלמה ממושכת, ולכן יש להקדים ולבצע את הניתוח בערך באותו זמן שמזמינים את אולם השמחות. ישנם ניתוחים בודדים המחלימים בתוך מספר שבועות, ובעיקרון ממש לא מומלץ לאיש מבני המשפחה ״להימתח״, ״להישאב״ או להקטין בטווח של שבועות ספורים לפני אירוע חשוב, המתרחש בפני קהל רב.
 
אז מה ניתן אם כן לעשות חודש וחצי או חודשיים לפני חתונה או כל שמחה אחרת? לא מעט! טיפולים להזרקת חומרי מילוי ובוטוליניום  לפנים, הסרת כתמים, פילינג עדין ומיצוק בלייזר. טיפולים אשר בעבודה מקצועית עם החומרים הנכונים יכולים לייצר שיפור משמעותי בזמן קצר.

מה ניתן להשיג ומה חשוב לזכור לפני שאנו בוחרים בטיפולים אלה:

חומרי מילוי: חומר המילוי החשוב ביותר בעידן המודרני מבוסס על חומצה היאלורונית.
זהו פוליסכריד המצוי באופן טבעי בתוך חלבון הקולגן שבעור. על ידי הזרקה מיומנת של חומרי מילוי איכותיים (אך ורק  מאושרי FDA). ניתן להשיג את התוצאות הבאות: העלמה או כמעט העלמה של הקמט  שלצידי האף אל צידי הפה, מילוי עצמות הלחיים, באופן היוצר אפקט משמעותי של הצערת הפנים והרמתן. הזרקה מדודה ומדויקת של חומצה היאלורונית יכולה לטשטש נפילת הלחיים ע״י מילוי בקו הלסת ובקווי ה״מריונטה״, הגולשים מזווית  הפה אל הסנטר. בנוסף, מקובל להזריק ולקבל אפקט משמעותי בשפה העליונה ומעליה, באזור הרקות, בעיקר אצל נשים רזות מאד, שהתרופפות עור הפנים שלהן, מלווה בריקנות באזור השפתיים והרקות.

אזהרה: הזרקת חומרי מילוי מחייבת שמירה על שלושה כללי זהירות: רופאה או רופא מומחים אשר יזריקו באופן סטרילי ובדיוק  אנטומי, חומר מילוי מאושר ובטוח, ובמינון המתאים. כל ניסיון להזריק כמויות יתר של חומרי מילוי בעיקר בעצמות הלחיים מביא לתוצאות גרוטסקיות המוציאות לתחום ההזרקות כולו שם רע.

מטופלת שהוזרקה היטב לעולם לא תתבלט בשפתיים של ברווז או בעצמות לחיים מגוחכות, המסתירות את העיניים. תוצאות אלו הן על פי רוב תולדה של הניסיון הכושל למלא בחומרי מילוי, למטופלת  לה צריך לבצע ניתוח עפעפיים או הרמת פנים.
הרמת הפנים המודרנית אינה יוצרת מראה פנים מנותח. המנתחים המיומנים בתחום גאים באוכלוסיית מטופלות ומטופלים שאיש לא ראה ואיש לא שמע על היותן מנותחות או מוזרקות.

הזרקת בוטולניום: 

הבוטולניום טוקסין זכה לצערי, לכינוי העברי רעלן. זאת למרות שמדובר בתרופה בטוחה ביותר עם אפשרויות לשימוש רפואי וקוסמטי נרחב ובטוח.
בעזרת הזרקה של הבוטולניום (שוב יש להקפיד על מומחיות הרופא המזריק והחומר המוזרק), ניתן להרים את צידי הגבות, ולהקל על נפילת העפעפיים מבלי ליצור מבט מופתע או מבוהל. הזרקת בוטוליניום יכולה למנוע את קמט ההבעה שבין הגבות לטשטש קמטים במצח ועוד.

החסרונות העיקריים של הזרקת הבוטולניום הוא מחירו היקר, ומשך פעולתו הקצר, כשלושה חודשים.  אגב, יש לחשוד במי שמזריק בוטוליניום במחיר מגוחך הנמוך מאד ממחיר השוק. לרוב המדובר בוויתור על איכות ולא במעשה פילנתרופיה, של רופא המעוניין להשקיע מכספו למען יפיוף האוכלוסייה. 
הטיפול בחומרי מילוי ובוטוקס נעשה במרפאה, אינו מצירך הרדמה ואשפוז, וללא תקופת החלמה. נזכיר שאחרי הזרקות, תיתכנה תופעות לוואי כמו בצקת חולפת, שטפי דם לתקופה קצרה וכאב קל ביותר באזורי הדקירה.  
לסיכום, אם נזכרתן בדקה האחרונה, גם אם מאוחר לניתוח יש עדיין מה לעשות כדי להופיע לאירוע במיטבכן. על טיפולי הלייזר נדון בטור נפרד.

מידע נוסף על מילוי קמטים