לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

המדריך המלא למוזרקת המתמידה

בפעם הקודמת ביקשנו לסייע למי שמתלבטת האם להתחיל בהזרקות של חומרי מילוי לפנים. הפעם נסייע למי שאולי הגיעה למצב שבו עליה לוותר על הזרקות. מגיעות אלינו נשים בגילאי 60 פלוס־מינוס המציינות בפתח דבריהן שאינן מעוניינות בפתרון "רדיקלי כמו ניתוח". חלקן טופלו משך שנים בחומרי מילוי ובוטוקס ואחרות לא טופלו כלל. המוזרקות הוותיקות מבינות היטב שאין יותר אפקט ממשי בהזרקות והן מקוות שהזרקה בטכניקה טובה יותר או ששימוש בחומרים מסוג שונה יעניק להן פתרון טוב יותר. לעומתן, אלו הפונות אליי לראשונה בחייהן משוכנעות שההזרקות יביאו לפתרון המיוחל מבלי שיזדקקו לניתוח. עבור חלק מהמוזרקות הוותיקות, ובמיוחד לאלו שלעולם לא הוזרקו, ההצעה לעבור ניתוח להרמת פנים מתקבלת כרעם ביום בהיר.

 

להלן המבחן העצמי שיאפשר לכן לבדוק אם יש לכן עדיין סיכוי להשיג שיפור משמעותי בהזרקות או שמא אתן מתאימות לניתוח הרמת פנים או לפתרון כירורגי אחר.

שבי זקוף מול המראה והטי מעט את הסנטר כלפי מטה. כעת עני על השאלות הבאות:

 

1. האם יש לי עודף עור בעפעפיים העליונים שמפריע או מונע את האפשרות לאפר את העפעף העליון?

האם מתחת לעפעף התחתון שלי ישנן שקיות שומן בולטות או עודף של "שקיות עור"?

אם התשובה חיובית, העניקי לעצמך נקודה במבחן העצמי.

 

2. האם הלחי שלי שמוטה מתחת לאף ולצידי הפה באופן כזה שהיא "רוכבת" על צידי הפה ומכסה כמעט את חלקה החיצוני של השפה העליונה?

אם התשובה חיובית, העניקי לעצמך עוד נקודה.

 

3. האם קו צידי הלסת שלי מכוסה עד שהוא מטושטש על ידי הלחי הצנוחה? האם מתיחה קלה של העור שמתחת ללסת לכיוון האוזן יוצרת אפקט משמעותי בהופעת קו הלסת ובהשבת מראה צעיר לפנים?

אם כן, זכית בעוד נקודה.

 

4. האם יש לי עודפים משמעותיים של עור ואולי שומן בחלק הצוואר המרכזי שמתחת לסנטר?

אם התשובה חיובית, זכית בנקודה רביעית.

 

סיכום: הזרקות או ניתוח?

אם התשובה לאחת השאלות חיובית, מומלץ לך בחום להתחיל להפנים שלדעתי, הזרקות אינן הפתרון היעיל ביותר עבורך. כל המצבים שתוארו לעיל מצדיקים טיפול כירורגי חודרני כזה או אחר בכדי להשיג תוצאה מיטבית, טבעית וארוכת טווח. הזרקה של כמויות גדולות של חומרי מילוי או בוטוליניום טוקסין לא תביא לשיפור המיוחל. להפך, יתקבל פרצוף עם מלאוּת מגוחכת באזור עצמות הלחיים וחוסר מוחלט של הבעה ללא שיפור בקו הלסת או הצוואר. למצבים אלה הפתרון היחיד הוא הניתוח להרמת פנים.

"מתיחת הפנים" זכתה בראשית שנות ה־80 לשם רע – ובצדק. מספר טכניקות שהיו נהוגות אז בעולם ובארץ גרסו שיש למתוח במרץ את עור הפנים לצדדים ובכך גרמו לעיוות בפה ובתנוכי האוזניים, לצוואר מתוח יתר על המידה ובסך הכל למראה מנותח ובלתי טבעי. הוסיפו לכך קילוף כימי להעלמת הקמטים, שהיה נהוג יחד עם המתיחה, וקיבלתם נשים רבות שנותרו בלתי טבעיות ובנות בלי־גיל. הטכניקה הזו הוחלפה בשנים האחרונות בהרמת פנים המותירה מראה טבעי. עדיין מדובר בניתוח ארוך (שעתיים עד שלוש) המחייב החלמה ממושכת (עשרה ימים עד שבועיים). הניתוח עלול להותיר מעט צלקות הנראות לעין ולכן יש לשקול היטב את נכונותנו לעבור ניתוח זה.

למי שאינה יכולה להיעזר בהזרקות, אך אינה מעוניינת בניתוח אני ממליץ בחום לא לעשות כלום ולקבל בהבנה את התהליך הטבעי של התרופפות רקמות הפנים. לדעתי, כאשר רק ניתוח יכול לסייע, עדיף להימנע מטיפול בהזרקות שאין בו תועלת. •