הכינו עצמכם לקיץ: הטיפולים האסתטיים שכדאי לעשות לקראת העונה החמה

מאת: פרופסור אייל וינקלר


הקיץ הישראלי הטוב והחם כבר ממש כאן, ורבים מאתנו מסתכלים בחוסר שביעות רצון על עודפי השומן הסרבניים, או על נקודות החן שנגלות לעיני כל עם בגדי הקיץ הקלילים... או מיואשים מההזעה המטרידה והמוגזמת שמצפה לנו בעיקר בימי הקיץ החמים והלחים. זה גם הזמן שבו לא מעט נשים חולמות להגיע לים או לבריכה עם בגד ים שחושף חזה קצת יותר שופע מזה שניתן להן על ידי הטבע. אנשים רבים שואלים אותי מה אפשר לעשות עם התוספת השומנית הזאת, זה שאיב? למה לא המציאו עדיין פתרון להזעה המוגזמת הזאת? למה אי־אפשר לקפוץ לניתוחון קליל או לשאיבונת קטנה והופ להיכנס לביקיני ומשם לים, למכון הכושר או לבריכה? ובכן, התשובה הרפואית אולי תפתיע אתכם: אפשר גם אפשר!

 

1. שאיבות שומן ממוקדותגם החרוצים והמשקיעים ביותר בפעילות גופנית עלולים למצוא את עצמם עם מאסת שומן עודפת, עקשנית, סרבנית ומטרידה באזור הבטן, המותניים או הירכיים. הפתרון הוא מהיר, פשוט ואפקטיבי.
אז איך זה עובד? שאיבת השומן של היום מנסה לסלק מן הגוף מצבור של שומן באיבר המטרה בלי שייווצרו עיוותים בעור או ברקמה התת־עורית. כמה דקות לפני תחילת השאיבה עוברת רקמת השומן הנשאבת הכנה מכנית שתפקידה להקל על השאיבה עצמה.
השאיבה מתבצעת בהרדמה מקומית בלבד,  באמצעות החדרת צינורית עדינה דרך חתך זעיר בעור אל רקמת השומן. צינורית השאיבה מוחדרת דרך העור אל מרבץ השומן, בעודה מחוברת בקצה החיצוני שלה אל צינור ששואב את השומן על ידי ואקום ומוביל אותו אל מחוץ לגוף. ההחלמה משאיבות שומן קטנות אלה היא מהירה מאוד. שתי השאלות הנפוצות על שאיבת השומן המודרנית עוסקות בעיקר בסיבוכים האפשריים ובמה קורה אם משמינים שוב.

התשובה לגבי השאלה הראשונה היא שישנן תופעות נדירות של אודם מקומי וזיהום, תוצאה קוסמטית שאיננה עומדת בציפיות, ובמיוחד תוצאה שאינה סימטרית ושטח בלתי סדיר של פני העור. למרות נדירותן של תופעות אלה, חשוב לדעת שהן קיימות.
התשובה לשאלה השנייה – האם השומן חוזר, ואם כן היכן ומתי? – היא שלאחר שאיבת שומן קטנה לא צפויים שינויים בפיזור השומן בגוף גם אם עולים במשקל. אבל לאחר שאיבת שומן גדולה יותר )כמות 2,000 שעולה על מ”ל של שומן), עליה מהירה ומשמעותית במשקל תביא לכך ששומן יתפזר באזורים חדשים ושונים בגוף.
חשוב להדגיש שהשומן הוא לא עונש משמיים, ואם הוא אכן חוזר הוא עושה זאת אך ורק דרך הפה - איבר שיש לכולנו שליטה מלאה עליו. מי שמקפיד, לא עולה במשקל. מסיבה זו אני מסביר למטופלים ששאיבת שומן גדולה, שבה נשאבים כמה אזורים בגוף, איננה תהליך שבו הם מסירים אחריות מעצמם. מומלץ להתחיל את כל התהליך של שאיבת השומן עם מחויבות בראש ובראשונה לביצוע של שינויים בהרגלי התזונה. כמובן שאין צורך להיכנס למשטר קפדני של צומות ופעילות גופנית קיצונית, אבל גם לא לחזור למצב שממנו התחיל התהליך כולו.

 

2. מניעת הזעה בבית השחי

 אנשים רבים סובלים מהזעה מטרידה בבית השחי, המלווה בריח לא נעים ובכתמים מביכים. האקלים החם והלח של הקיץ הישראלי מעצים את הבעיה, ורק מעטים יודעים שאפשר למנוע את התופעה באמצעות טיפול פשוט, מהיר ואפקטיבי: הזרקת בוטוקס לבית השחי.
הטיפול מתאים גם לנשים וגם לגברים שסובלים מהזעת יתר, או לאלה שהתופעה מטרידה אותם אסתטית. גם בני ובנות נוער רבים אשר תופעות הלוואי של ההזעה גורמת להם מבוכה רבה נעזרים בטיפול ולאחריו, חשים הקלה עצומה בהתמודדות החברתית.
במסגרת הטיפול מורחים משחת אלחוש, מזריקים בוטוקס באזור בית השחי (פעולה הנמשכת 5-6 דקות), ותוך שבעה ימים נפסקת ההזעה באזור למשך 6-9 חודשים.

חשוב לדעת, טיפול אפקטיבי בעל השפעה ארוכת טווח מחייב שימוש בבוטוליניום במינון המדויק והיעיל ביותר, אותו קובע מומחה אמין ומנוסה בתחום.
לזיעה בגוף, כידוע, תפקיד נחוץ ולכן חשוב להדגיש כי הפסקת ההזעה באזור בית השחי בלבד איננה מזיקה כלל, שכן כמות ההזעה באזור איננה משמעותית מבחינה פיזיולוגית ומהמטרד האסתטי תוכלו להיפטר כבר בקיץ הקרוב.

 

3. הסרת נקודות חן

 כמעט לכולם יש נקודות חן. לפעמים הן מופיעות על השפתיים, על הפנים או על המצח ולפעמים גם במקומות אחרים בגוף. רוב נקודות החן הן שפירות ואינן דורשות טיפול. כאשר אין חשד לבעיה רפואית, הצורך להסיר את נקודות החן הוא בעיקר קוסמטי או תפקודי. למשל שומה גדולה על המצח או על האף מושכת תשומת לב מיותרת, ואילו נקודת חן בולטת באזור השכם מתחככת בכתפיית החזייה ובאזור הצוואר היא נתפסת בשרשרת.
נקודת חן, או שומה, היא נגע עורי בעל גבולות ברורים בצבע שנע בין ורוד, חום ושחור. נקודת החן היא גידול שפיר של מרכיבים עוריים שמייצרים תאים מלנוציטים. הצטברות של פיגמנט המלנין יוצרת את נקודות החן, וריכוז המלנין קובע את צבע השומה. נגעים שפירים ממשיכים להשתנות ולהופיע עם הגיל, כגון כתמי פיגמנטציה וגידולים שמקורם בתאים שונים בעור וברקמה התת-עורית.
כאשר רופא מומחה בכירורגיה פלסטית מסיר נקודת חן, העקרונות הקוסמטיים באים לידי ביטוי כך שהצלקת שתישאר היא מינימלית ולעיתים בלתי מורגשת לחלוטין. כאשר אין בכלל חשד לממאירות, ומדובר נקודת חן או בממצא עורי אחר שברור שהוא שפיר לחלוטין, אפשר להימנע מניתוח ולהסיר את הממצא באמצעות חנקן נוזלי או לייזר. אחרי הסרת הממצא כדאי להימנע מחשיפת האזור לשמש, על מנת להימנע מהיפר פיגמנטציה באזור בו היתה הנקודה.
תקופה זו של טרום הקיץ, היא הזדמנות טובה לבדיקת כשירותן של הנקודות הגלויות והנסתרות בגוף, ובכל מקרה נגעים חשודים נבדקים על ידי הפלסטיקאי ונשלחים לבדיקה במידת הצורך.

 

4. ניתוח להגדלת השדיים

 אם את מעל גיל 18 ומעוניינת שכבר הקיץ יהיה לך חזה גדול יותר, את יכולה להגשים את חלומך בזכות הטכנולוגיות המתקדמות והבטוחות שזמינות היום בתחום זה.
ניתוח הגדלת השדיים מתבצע בטכניקה מתקדמת שכוללת הרדמה כללית וניתוח קצר ופשוט, שנמשך כחצי שעה ומעניק לאישה מראה נשי וטבעי שמותאם לפרופורציות הגוף.
הדור החדש של שתלי הסיליקון המשמשים להגדלת השדיים מאופיין בצמיגות איכותית, במבנה מעטפת בטיחותי, באורך חיי השתל ובמגוון צורות של שתלים. תקופת ההתאוששות מהניתוח היא קצרה ובסופו של התהליך האישה מתרגלת עד מהרה למראה החדש שמחזק ומעצים את תחושת הביטחון העצמי שלה.
זהו אחד הניתוחים הפופולריים ביותר בארץ ובעולם ושביעות הרצון של נשים שעוברות אותו היא גבוהה מאוד.
בגלל שנעשות לא מעט פשרות בניתוחים מהסוג הזה עקב הבדלי המחירים בשוק, חשוב לציין שלושה שיקולים עיקרים בבחירת המנתח:

- מיומנות וניסיון - חשוב לבחור ברופא מומחה בתחום ועתיר ניסיון.
- שימוש בשתלים מאושרי FDA בלבד.
- תוצאות בעלות מראה טבעי.

יש גם חשיבות רבה לבחירת גודל השתל. השתלים הגדולים מדי גורמים לנזקים של רקמת השד שמעליהם, להתקשות ולתהליך של פליטת השתלים. לכן, מומלץ להקדיש הרבה מחשבה לפני בחירת השתלים.
ההחלמה מניתוח להגדלת שדיים אורכת בדרך כלל ארבעה ימים.