לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

הטיפולים החדשים שיעלימו עיגולים שחורים מתחת לעיניים

בכל הנוגע לעיצוב והצערה של עפעף העין העליון, הגיעו המנתחים הפלסטיים בארץ ובעולם לרמת תכנון וביצוע המביאה לשביעות רצון רבה מהתוצאה התפקודית והמראה המושגים.

זו גם הסיבה להיעדרם של חידושים משמעותיים בתחום זה. אולם, בכינוס הפלסטיקאים האחרון שהתקיים לאחרונה בתל־אביב, הוצגו טכניקות של חיתוך ותפירה המטפלות בהזדקנות ובצניחת הלחי שמתחת לעין ובתיקונים של העפעף התחתון.

בניגוד לעפעף העליון, העפעף התחתון אינו אמור לנוע כחלק מתפקודו. בשפתו העליונה של העפעף התחתון, זו שבחלק שצמוד לעין, ממוקמת נקודת ניקוז הדמעות המכונה בשפה הרפואית הפונקטום, punctum.

הפונקטום מתפקד כנקודת איסוף הדמעות ופגיעה בו עלולה לגרום לדמעת כרונית.

עם הגיל מתרופפת האלסטיות והחיוניות של העפעף התחתון והוא צונח כלפי מטה, מתרחק מהעין ומשווה לעין מראה עגול ומבוגר, במקום המראה האליפטי הצעיר.

שינויי גיל נוספים המוכרים לנו הם הצטברות "שקיות" שומן מתחת לעפעף. למעשה מדובר בגלישה החוצה עקב "הזדקנות" של השומן המרפד את גלגל העין ומבצבץ עם הגיל מתחת לעין ואל קדמת העפעף התחתון.

שינויים נוספים הם הופעת "מרזב הדמעות", המהווה בעצם התרוקנות שומן מהאזור שמתחת לעפעף התחתון. סימן מבגר זה נגרם עקב צניחת כרית השומן של הלחי כלפי מטה.

בכינוס הוצגו מספר רעיונות מעניינים וטכניקות שבהן נעשה שילוב של ניתוח והזרקת שומן עצמוני (הנלקח מהגוף ומוזרק חזרה אל הגוף), היישר אל האזור שמתחת לעין. המטרה בהזרקת שומן אל מתחת לעפעף התחתון היא להתגבר על התרוקנות האזור שמתחת לעין, תופעה המכונה בעגת המנתחים הפלסטיים, "הריקנות של אזור מרזב הדמעות", ובשפה עממית, האזור השחור והעייף שמתחת לעין.

אציין בהדגשה יתרה שהעפעף התחתון הוא קשה לתיקון כירורגי - הזמן הנדרש להחלמה מניתוחי העפעף התחתון הוא על פי רוב ארוך יחסית ועלול להתמשך במקרים מסוימים שבועות ועד למספר חודשים. ככל שנבצע בעפעף התחתון פרוצדורה מורכבת יותר, כך תתמשך תקופת ההחלמה.

בציבור המתעניינים ובקרב המטופלות שלי, נפוצה התפיסה כאילו ניתוחי עפעפיים הם קצרים ופשוטים וניתן לבצעם ללא התלבטות אצל כל מי שמעיד על עצמו שהוא מומחה בתחום, ובמיוחד אצל כל מי שממעיט במחיר. לצערי, האמת היא קצת שונה.

גם בניתוחי העפעף העליון וגם בתחתון נדרשת מיומנות גבוהה בשלב תכנון וביצוע הניתוח. כאמור, בעפעף התחתון האלמנטים שאנו עוסקים בהם כמנתחים פלסטיים הם התרופפות הסחוס, הזדקנות ואובדן האלסטיות של העור מתחת לעפעף התחתון, התרוקנות השומן והופעת מרזב הדמעות, הופעת עיגולים שחורים מתחת לעיניים והופעת "שקיות" מתחת לעפעף התחתון.

הטיפולים בעפעף התחתון כוללים ניתוח להידוק ותיקון רפואי ואסתטי של העפעף התחתון, והוא מתבצע לצורך טיפול בבעיות הבאות:

1. דמעת או מראה מבוגר של העין כאשר הגבול התחתון שלה נשמט כלפי מטה ומשווה לה מראה זקן ועייף. במקרה זה הניתוח יכול להתבצע בהרדמה מקומית או עדיף בטשטוש או כחלק ממתיחת פנים מלאה והוא כולל קיצור, הידוק לצדדים של העפעף התחתון וקיבוע העפעף, באופן שמשאיר מעט לכסון יתר שחולף כעבור מספר שבועות.

2. הרמת כרית השומן שצנחה לצידי הפה תשפר את מראה אזור מרתף הדמעות רק כחלק ממתיחת פנים. ניתוחי הרמת מרכז הפנים דרך העפעף קשורים בזמן התאוששות ממושך, והסיבוכים אינם מצדיקים גישה זו שנזנחה על ידי מרבית המנתחים.

3. הזרקת שומן או חומצה היאלורונית לארובת העין ומרזב הדמעות יכולים במקרים מתאימים לשפר את מראה העיניים המתבגרות. גם טיפול זה כרוך בנפיחות העלולה להימשך ולהחמרה זמנית של הסימנים הכחולים שמתחת לעין. לסיכום, הניתוחים לתיקון קוסמטי של העפעף התחתון הם מורכבים, מחייבים מיומנות של המנתח וסבלנות של המנותח, עד לסיום תקופת ההחלמה וקבלת המראה הרצוי.