הדרך הקלה להימנע מהזעה בבית השחי בחודשי הקיץ

בשבוע שעבר, במהלך יום ניתוחים מפרך, יצאתי בחולצה מיוזעת אל עבר חדר ההתאוששות. הלכתי כהרגלי לשוחח עם המשפחה הממתינה בחוץ, אבל בדרך ניגשתי לחדר ההלבשה להחליף חולצה ולשפר ההופעה.

עליכם הקוראים לדעת שחדר הניתוחים הוא על פי רוב מקום חם למנתחים. אנו לובשים לפחות שתי שכבות בגדים (יחד עם החלוק הסטרילי), ידינו נתונות בכפפות, על הראש כובע ולפנים מסכה, אורות חדר הניתוח מחממים מלמעלה (לא בכל מקום יש מנורות led עם אלומות קרות), ויחד עם המאמץ הפיזי והנפשי והריכוז הנדרש, יוצא לפעמים שמניתוחים מסוימים (שאיבת שומן גדולה, למשל), אני יוצא כמו אחרי אימון בחדר כושר.

אז כשיצאתי מחדר הניתוח גיליתי על חולצת המנתחים שלי סנונית שבישרה לי על בוא האביב: שני כתמים (קטנים אומנם) של זיעה ביצבצו לי בבתי השחי. הזדעקתי מיד, התקשרתי לד"ר אספרסה העובד עימי, וביקשתי ממנו למהר ולמהול עבורי בקבוק שלם של חומר הפלא בוטולינום טוקסין.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by וינקלר קליניק (@winklerclinic) on

בתמונה: ד״ר אספרזה מזריק לפרופסור וינקלר. הטיפול הוא לגברים ולנשים.

את הניתוח האחרון כבר העברתי כשאני מרוח במשחת אמלה (Emla) בשני בתי השחי. האמלה היא המשחה המאלחשת, שתפקידה להקל על כאב דקירות המחט המצפה לי בסוף יום הניתוחים.

בתום הניתוח האחרון הורדתי חולצה ונשכבתי על מיטה בחדר ההתאוששות.

ד"ר אספרסה התיישב לצד המיטה מתכונן להזריק לי בבית השחי. להפתעתי, עורר הדבר סקרנות רבה בקרב האחים והרופאים במקום. נוכחתי לדעת שלמרות שגברים רבים סובלים מהזעה בבתי השחי, המודעות לקיומה של האופציה הטיפולית (הקלה והפשוטה), נמוכה.

כאב מינימלי

הזרקת בוטולינום היא פתרון קל, יעיל וארוך טווח. הטיפול נמשך דקות מספר והוא כרוך בכאב מינימלי שמוקל משמעותית על ידי שימוש במשחת אמלה. הטיפול נעשה על ידי רופאים בלבד, ובמהלכו מוזרק טוקסין הבוטולינום המהול, בדקירות עדינות ושטחיות אל האזור המשוער של בית השחי. שם, בתת־העור, ממוקמות בלוטות הזיעה המקומיות.

הזרקת הבוטולינום גורמת לאפקט מקומי מוגבל לאזור ההזרקה בלבד. טוקסין הבוטולינום נקשר אל תאי השריר המיקרוסקופיים הצמודים לבלוטות הזיעה. הקישור לשריר יביא לחסימת ההולכה העצבית דרכו, ויעצור את פעילות תאי השריר שבתוך בלוטת הזיעה למשך מספר חודשים.

תפקידו של השריר שבבלוטת הזיעה להתכווץ ו"לסחוט" את בלוטת הזיעה, כדי שתרוקן את תכולתה אל העור. אדגיש שמערכת ההזעה חיונית לגוף, בכדי לקרר אותו ולשמור על טמפרטורה קבועה במצבי עליית חום הגוף או החום שבסביבה.

עדיין, המערכת הפיזיולוגית של ההזעה יכולה להסתדר ללא קושי, גם כאשר השטח הקטנטן של בית השחי "מנוטרל מתפקידו" ובית השחי נותר יבש. למעשה, הגוף יכול לוותר על הזעה גם בשטחי גוף גדולים יותר מאשר בית השחי ואכן ישנם מעטים המזריקים בוטולינום גם להפסקת ההזעה באזורים אחרים כמו המצח, כפות הידיים (זהו אזור שהזרקה בו כואבת מאוד!) ועוד.

משך היעילות של הטיפול למניעת ההזעה ארוך בהרבה מהטיפול להעלמת קמטים, והוא נשמר בין חצי שנה לתשעה חודשים, לפעמים אף יותר.

בניגוד לניתוחים להפסקה הזיעה, שימוש בבוטולינום אינו מצריך הרדמה, אינו כרוך בתופעות לוואי ואינו גורם להזעה מפצה במקומות אחרים בגוף.

מחיר הטיפול משתנה מקליניקה לקליניקה וחשוב להקפיד על טיפול בידי מומחה. יש רופאים לא מומחים שמזריקים ויש מקומות המציעים מחיר זול בהרבה מהממוצע. במקרה כזה יש חשש שמוזרק בוטולינום מזויף, מוברח, או בוטולינום המהול יותר מדי ולכן האפקט יהיה קצר טווח או בלתי יעיל.

לסיכום, לאלו בינינו הסובלים מהזעה בבית השחי - מי לא? - מדובר בהצלה של ממש. הנלהבים הכי גדולים שבמטופלינו הם הגברים המחויבים בלבישת מקטורן בקיץ הישראלי. עליהם נמנים בנקאים, עורכי דין ודומיהם, המתארים את הרגע שבו הם פושטים את המקטורן ומגלים שלוליות על החולצה כרגעי אימה. לטעמי, גם רופא או אופה עם כתמי הזעה אינם ממש מראה מלבב.

אז שיהיה לכולנו קיץ נעים ויבש.

 

*פורסם באתר  Ynet- בריאות - טיפוח ויופי.